BREAKING NEWS

“Dëshmia më e qartë se Policia e Shtetit ishte vënë në dispozicion të bandës së drogës”, Alibeaj reagon ndaj arrestimit të ish-shefit të policisë: Trafiku bëhej me bekimin e kryeministrit dhe ekzekutohej nga Saimir Tahiri

“Dëshmia më e qartë se Policia e Shtetit ishte
x
BREAKING NEWS

Policia e kërkonte që prej 2017/ Zbardhen detaje të reja nga arrestimi, ja ku ishte fshehur fshehur për 5 vite ish-shefi i policisë që u arratis nga Muriqani

Policia e kërkonte që prej 2017/ Zbardhen detaje të reja nga
x
BREAKING NEWS

Emri/ I përfshirë në trafikun e drogës së Habilajve, arrestohet në Berat ish-shefi i Policisë së Dhërmiut

Emri/ I përfshirë në trafikun e drogës së Habilajve,
x
BREAKING NEWS

“Personazhe të njohur, të majtë e të djathtë do të jenë subjekt i drejtësisë”, paralajmërimi i fortë i Vangjelit: ‘Moti politik’ do të bëhet shumë më i nxehtë në shtator

“Personazhe të njohur, të majtë e të djathtë do
x
BREAKING NEWS

“Ngjarje që ka vënë në dilemë dhe vështirësi të madhe policinë”, Klodiana Lala zbardh detaje të reja nga humbja e kontakteve me Martinajn: Ja cilat janë tre zonat që po hetohen

“Ngjarje që ka vënë në dilemë dhe
x
BREAKING NEWS

“Shkatërrimi i ndërtesave gjatë tërmetit, erdhi si pasojë e korrupsionit”, Meta plas deklaratën e fortë dhe akuzon qeverinë: Durrësi nën presionin e mafies

“Shkatërrimi i ndërtesave gjatë tërmetit, erdhi si
x
BREAKING NEWS

Mister fati i Ervis Martinajt, Klodiana Lala zbulon mesazhin e tij të fundit

Mister fati i Ervis Martinajt, Klodiana Lala zbulon mesazhin e tij të
x
BREAKING NEWS

“Rrethi atyre që duan destabilizimin e Malit të Zi po ngushtohet!”, Dritan Abazoviç bën deklaratën e fortë dhe i bën thirrje Prokurorisë: Ata që duan të më ‘heqin kokën’, të nxitojnë, pasi...

“Rrethi atyre që duan destabilizimin e Malit të Zi po
x

Ekonomia

Çmimet e naftës bien në mënyrë drastike në tregun botëror, Shqipëria mban rekordin me 226 lekë

Çmimet e naftës bien në mënyrë drastike në

Çmimet e naftës kanë rënë ndjeshëm në tregun botëror. Kjo rënie çmimesh është reflektuar dhe në rajon, ku ulje më spektakolare është ajo e Malit të Zi ku çmimi i naftës arriti në 1.5 euro (175.5 lekë) për konsumatorin, ndërkohë që në Shqipëri vazhdon të  jetë në nivelin e 226 lekëve.

Çmimet e naftës ranë ndjeshëm të hënën pasi të dhënat e dobëta të prodhimit në disa vende ndikuan mbi perspektivën e kërkesës, ndërsa investitorët përgatiteshin për takimin e kësaj jave të OPEC-ut dhe aleatëve të tij prodhues për furnizimin.

Kontratat e së ardhmes së naftës së papërpunuar Brent ranë me 4,10 dollarë, ose 3,9%, në 99,87 dollarë për fuçi deri në orën 13:19 pasdite EDT (1719 GMT), pasi ranë në një sesion të ulët prej 99,09 dollarë për fuçi.

Nafta e papërpunuar amerikane Ëest Texas Intermediate ra 4,93 dollarë ose 5%, në 93,69 dollarë për fuçi, pasi arriti në nivelin më të ulët prej 92,42 dollarë.

Një thyerje e çmimeve të Brent nën nivelin e mbështetjes prej 102,68 dollarë mund të shkaktojë një rënie në një interval prej 99,52 dollarë deri në 101,26 dollarë, tha analisti teknik i Reuters, Ëang Tao.

Fabrikat në të gjithë Shtetet e Bashkuara, Evropën dhe Azinë kapën volumin maksimal  në korrik pasi rënia e kërkesës globale dhe kufizimet e rrepta të Kinës për COVID-19 ngadalësuan prodhimin, treguan sondazhet të hënën, duke shtuar frikën e rrëshqitjes së ekonomive në recesion.

Brent dhe ËTI përfunduan korrikun me një humbje të dytë mujore radhazi për herë të parë që nga viti 2020, pasi rritja e inflacionit dhe normat më të larta të interesit ngrenë frikën për një recesion që do të gërryejë kërkesën për karburant.  Analistët në një sondazh të Reuters reduktuan parashikimin e tyre për çmimet mesatare të Brent për vitin 2022 në 105,75 dollarë, rishikimi i tyre i parë në rënie që nga prilli. Vlerësimi i tyre për ËTI ra në 101,28 dollarë.

Organizata e Vendeve Eksportuese të Naftës dhe aleatët duke përfshirë Rusinë, të njohur së bashku si OPEC +, takohen të mërkurën për të vendosur mbi prodhimin e shtatorit.

Dy nga tetë burimet e OPEC+ në një sondazh të Reuters thanë se një rritje modeste për shtatorin do të diskutohej në takimin e 3 gushtit. Pjesa tjetër tha se prodhimi ka të ngjarë të mbahet i qëndrueshëm.

"Ndërsa vizita e Presidentit Biden në Arabinë Saudite nuk prodhoi produkte të menjëhershme të naftës, ne besojmë se mbretëria do të reagojë duke vazhduar të rrisë gradualisht prodhimin," tha në një shënim analistja e RBC Capital, Helima Croft.

Ndërsa OPEC+ synonte të kishte arrinte plotësisht uljet e prodhimit rekord këtë muaj, të dhënat treguan se grupi që nga qershori ishte ende pothuajse 3 milionë fuçi në ditë më pak se objektivi i tij i prodhimit, ndërsa disa vende prodhuese po luftojnë për të rikthyer puset në linjë.

Gjithashtu  çmimet u favorizuan nganjë rritje e prodhimit libian të naftës, i cili arriti në 1.2 milionë fuçi në ditë, nga 800,000 fuçi në ditë më 22 korrik, pas heqjes së bllokadës në disa objekte nafte.

Më të lexuarat