BREAKING NEWS

‘1 milion euro xhiro në ditë’, gazetari zbardh detaje të reja nga biznesi i Vis Martinajt: Kishte lidhje me elementë të botës së krimit në të gjithë Shqipërinë, fitimet rriteshin për shkak të...

‘1 milion euro xhiro në ditë’, gazetari zbardh detaje
x
BREAKING NEWS

“Ballkani më i rrezikuar se kurrë”, Mediu bën paralajmërimin e frikshëm: Jemi në “luftë” me Iranin ndërsa qeveria...

“Ballkani më i rrezikuar se kurrë”, Mediu bën
x
BREAKING NEWS

Zhdukja e bosit të lojërave të fatit, gazetari zbulon kush po i publikon fotot e Vis Martinajt

Zhdukja e bosit të lojërave të fatit, gazetari zbulon kush po i
x
BREAKING NEWS

Hapen aplikimet për pranim në Akademinë e Sigurisë, ja cilat janë kriteret për tu bërë efektiv policie

Hapen aplikimet për pranim në Akademinë e Sigurisë, ja cilat
x
BREAKING NEWS

Senatorja amerikane vizitë zyrtare në Shqipëri, pritet nga presidenti Begaj, e pranishme edhe ambasadorja Kim

Senatorja amerikane vizitë zyrtare në Shqipëri, pritet nga
x
BREAKING NEWS

“Yuri Kim foli si kryeministre e Shqipërisë”, Baton Haxhiu kritika ndaj ambasadores amerikane: SPAK duket më shumë si prokurori e Ambasadës, se...

“Yuri Kim foli si kryeministre e Shqipërisë”, Baton Haxhiu
x
BREAKING NEWS

Plas sherri mes të rinjve, policia parandalon tragjedinë, kapet 17-vjeçari me kallashnikov

Plas sherri mes të rinjve, policia parandalon tragjedinë, kapet
x
BREAKING NEWS

Aneksimi i rajoneve të Ukrainës, reagon Presidenti Begaj: Lajm i keq për paqen dhe rendin botëror

Aneksimi i rajoneve të Ukrainës, reagon Presidenti Begaj: Lajm i keq
x

Ekonomia

Çmimi i energjisë elektrike dhjetëfish më i lartë nga sa ishte para krizës

Çmimi i energjisë elektrike dhjetëfish më i lartë nga

Eksperti i energjisë, Anduel Çekrezi thotë se çmimi i energjisë në treg është dhjetëfish më i lartë se sa ishte para se të niste kriza.

Në emisionin “Opinion”, Çekrezi tha se kriza energjetike filloi që para nisjes së krizës në Ukrainë, ndërsa sulmet ruse e përkeqësuan.

Sipas ekspertit, në krizën energjetike ka ndikuar dhe trnazicioni i Europës për prodhimin e energjisë  në mënyrë tradicionale duke kaluar në prodhim të energjisë me burime natyrore.

“Flasim për dhjetëfishim të çmimit të energjisë elektrike. U duk sikur po zbriste, po përsëri ka patuar rritje. Çmimin e përcakton kërkesë –oferta. Patjetër rritja e çmimit nisi që para krizës së Ukrainës, Europa nisi një tranziocion , por nuk ushte ndërmarrë asnjë hap për fikjen e një çentrali. Sot është një çmenduri çmimi i energjisë elektrike. Gjermani është një nga vendet që vuan më shumë nga gazi, se varet dhe nga Rusia.”tha Çekrezi.