BREAKING NEWS

A është ai politikani që përmendet në përgjime? Reagon për herë të parë Taulant Balla

A është ai politikani që përmendet në përgjime?
x
BREAKING NEWS

Vrasja e gruas shtatzënë, paralajmërohet vendimi drastik në qeveri, ministrja lëshon thirrjen e fortë

Vrasja e gruas shtatzënë, paralajmërohet vendimi drastik në
x
BREAKING NEWS

Karamuço plas deklaratën e fortë dhe ngre dyshime: Droga e Fierit ka lidhje me hakerimin iranian, porositësit përshkruanin...

Karamuço plas deklaratën e fortë dhe ngre dyshime: Droga e
x
BREAKING NEWS

Kokaina masive në Fier, gazetarja nxjerr detajet e pathëna për Çervanaku: E njihnin si bamirës

Kokaina masive në Fier, gazetarja nxjerr detajet e pathëna për
x
BREAKING NEWS

Gara për kreun e forumit rinor të PD, Kokalari ‘sulmon’ Berishën: Kur ke një biznes dhe gabon, fajtori është pronari, po bëheshin gjëra që...

Gara për kreun e forumit rinor të PD, Kokalari ‘sulmon’
x
BREAKING NEWS

“Ç’më duhet mua PD e Primaret, përgjigju”/ Plas sherri në studio, kandidati për Bashkinë e Tiranës i kthehet keq Fevziut: A ka mundësi, programin e ka partia

“Ç’më duhet mua PD e Primaret, përgjigju”/
x
BREAKING NEWS

Deklarata "shokuese" e kandidatit Gert Bogdani: Paratë e krimit...

Deklarata "shokuese" e kandidatit Gert Bogdani: Paratë e
x
BREAKING NEWS

“S’ do lejoj që të valëvitet flamuri i LGBT-së”/ Zotimi i pazakontë i kandidatit në Primaret e PD-së: Nuk shkel mbi...

“S’ do lejoj që të valëvitet flamuri i
x

Ekonomia

Miratohet akti normativ për kursimin e energjisë te “Ekonomia”, Tabaku e cilëson fashën 800 kWh abuzuese, zv/ministri e mohon

Miratohet akti normativ për kursimin e energjisë te

Përmes një akti normativ të qeverisë miratuar në Komisionin e Ekonomisë titullarët e institucioneve që nuk zbatojnë masat për kursimin e energjisë do të gjobiten. Në këtë akt parashikohet dhe 1.5 milionë euro fond për të mbështetur familjet që instalojnë panele diellore. Debate në komision pati edhe për fashën energjisë 800 kWh. Pavarësisht debateve komisioni i Ekonomisë miratoi aktin normativ të qeverisë që parashikon gjoba për ministrat, drejtorët dhe titullarët që nuk zbatojnë planin e kursimit të energjisë në institucionet që drejtojnë. Duke prezantuar aktin normativ, zv/ Ministri i Infrastrukturës dhe Energjisë Ilir Bejtja u përball me akuzat e opozitës për vendosjen e fashës mbi 800 kWh, që sipas tyre është abuzive. “Çmimi në bursë në tetor më i ulët se në tetorin e shkuar. Çmimi i bursës nuk justifikon rritjen e çmimit mbi fashë. Institucionet publike si Ujësjellësit kanë borxhet më të mëdha. Nuk mund t’ia çojmë familjeve të gjithë koston e 40% që marrim nga importi, teksa themi se u paguajmë ndryshimin e çmimit të energjisë jashtë kufirit”, tha Tabaku. Ndërkohë zv. ministri Kote është një vendim i marrë tashmë dhe se për të është bërë një analizë e thelluar.“Vendimi është marrë tashmë, ka rezerva te brendshme! Për fashën 800 kWh, kemi bërë një analizë, se sa janë konsumet ditore për ta krijuar mjedisin e përshtatshëm mesatar për të jetuar. Kemi bërë një listë, mbi konsumet kryesore, gatimi, ngrohja, akomodimi, kufiri është nën 800 kWh, por ne e kemi rrumbullakosur. Është 2.7 herë më shumë se në 2013. Me 300 kWh asokohe mendohej se një familje mbulonte nevojat kryesore pa ngrohjen, ne me llogarinë tonë bashkë me ngrohjen rezulton diçka mbi 500 kWh, ndërsa ne e kemi vendosur 800 kWh, që mund të evitohet. Pra ai konsumator që I duhet më shumë, ne mendojmë se ai 1 kWh më shumë duhet ta paguaj pak më shtrenjtë”, tha Kote.

Më të lexuarat