BREAKING NEWS

Kërcet arma mes demokratëve të Berishës në korridoret e selisë, arrestohet autori që gjuajti në takimin e PD-së, zbardhet shkaku që situata degradoi në nxjerrjen e armëve

Kërcet arma mes demokratëve të Berishës në korridoret e
x
BREAKING NEWS

"Grupi Alibeaj po sponsorizohet nga pushteti", gazetari plas deklaratën dhe zbardh prapaskenat

"Grupi Alibeaj po sponsorizohet nga pushteti", gazetari plas
x
BREAKING NEWS

"Ka rënë imuniteti i..."/ Gazetarët nxjerrin detajet e forta për kokainën në Fier: Drejtuesit s’jetojnë dot më të qetë

"Ka rënë imuniteti i..."/ Gazetarët nxjerrin detajet e
x
BREAKING NEWS

Kokaina masive në Fier, gazetarja nxjerr detajet e bujshme: Ja sa kohë kishte në Shqipëri, ishte destinuar për...

Kokaina masive në Fier, gazetarja nxjerr detajet e bujshme: Ja sa kohë
x
BREAKING NEWS

Droga në Frakull të Fieri, gazetari ngre dyshimet dhe paralajmëron: Grupet po sofistikohen, SPAK punon me standard të dyfishtë

Droga në Frakull të Fieri, gazetari ngre dyshimet dhe
x
BREAKING NEWS

Kërkon Bashkinë e Tiranës, befason kandidati i PD-së: Nuk do votoj asnjë në primare, opozita po shkon drejt turpërimit

Kërkon Bashkinë e Tiranës, befason kandidati i PD-së: Nuk do
x
BREAKING NEWS

Pamjet mbreslënëse, Burj Khalifa “vishet” Kuq e Zi për të uruar Pavarësinë e Shqipërisë (VIDEO)

Pamjet mbreslënëse, Burj Khalifa “vishet” Kuq e Zi
x
BREAKING NEWS

E konfirmon vetë zyrtari, kërcënohet me jetë ministri shqiptar, zbardhen detajet (EMRI)

E konfirmon vetë zyrtari, kërcënohet me jetë ministri
x

Ekonomia

Miratohet buxheti 2.9 mld lekë i Ministrisë së Jashtme, Fino: Kosova, Diaspora dhe BE në fokus të punës sonë

Miratohet buxheti 2.9 mld lekë i Ministrisë së Jashtme, Fino:

Diaspora dhe integrimi në BE do të jenë fokusi buxhetit të Ministrisë së Jashtme për vitin 2023. Komisioni i Punëve të Jashtme, kaloi mes debateve, nen për nen pr/ buxhetin e vitit 2023, ku është parashikuar një shumë prej 2.9 miliardë lekësh, 0.2 miliardë lekë më pak, krahasuar me vitin 2022, të cilat do kanë në fokus tre shtylla kryesore. Komisioni i Jashtëm miratoi me 3 vota kundër, nen për nen buxhetin e vitit 2023 të Ministrisë së Punëve të Jashtme. Zv.ministrja e Jashtme Megi Fino tha se ecuria pozitive e kapitullit 31 është shembull.“Projekt buxheti 2023 ka kapacitete të domosdoshme për arritjen e objektivave, avancimin e negociatave për në BE, stabilizimasocimin, linjëzimin e politikës së jashtme të Shqipërisë dhe BE. Ecuria pozitive e kapitullit 31 është shembull. Konsolidimi i marrëdhënieve me Kosovën dhe angazhimi për njohjen e saj nga shtete të tjera, si dhe angazhimi për përfaqësimin e saj në organizatat”, tha zv.ministrja e Jashtme Megi Fino. Ndërkohë, deputeti i PD, Tritan Shehu, duke ngritur shqetësimin se është ulur buxheti për politikat e jashtme në krahasim me vitin 2022, ai akuzoi qeverinë se ka vendosur në rrezik sovranitetin e vendi. Për Deputetin e Partisë Demokratike, Tritan Shehu, është e papranueshme që qeveria ka ulur buxhetin e Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe kjo e fundit nuk bën asnjë përpjekje për të kërkuar më shumë fonde. Shehu ngriti shqetësimin se politikat që po ndiqen janë në kundërshtim me rrugën perëndimore të Shqipërisë dhe Sovranitetin e vendit. “Jeni ndesh me parime te mëdha me politikën e jashtme, me njerëz të ndryshëm që keni dhënë kompetenca të pajustifikuara dhe të pa-argumentuara, të pa-dokumentuara në Ministrinë e Jsahtme, duke e vendosur atë zotërinë në zyrën e ish zv/ministrit të Jashtëm. Duke i dhënë kompetenca të thërrasë njerëz, ku nuk ka asnjë projekt, marrëveshje të shkruar, s’ka projekt të BE apo NATO, ato po mund të futen në MPJ. Jo mënyra të tjera, jeni krejtësisht në kundërshtim me sovranitetin e këtij vendi me atë që keni bërë. Nuk ka ndodhur në historinë e vendit tonë, që ne të kishim personazhe, sado të kualifikuara mund të jenë, veçse në radhë, kur ishte i dërguar nga BE. S’para ka pasur. Ja ku është ish ambasadori, e di mirë këtë gjë. Së dyti, ju i keni dërguar notë qeverisë italiane për “Ekspo 30’. Notë verbale i keni dërguar! Dhe tani keni dalë me Sauditët për interesa të tjera, dhe asnjë përgjigje nuk dhatë. Kjo është politike, jo teknike. Politikë e madhe! Do shikoni se do keni probleme me këtë punë, e s’duhet me pasur probleme me këtë punë”, tha Tritan Shehu.

Më të lexuarat