BREAKING NEWS

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra të njohur, ja pse drejtësia mund të hapë hetimet për aferën e tyre qindra milionëshe që po iu zhduk shqiptarëve 10 mln dollarë në vit

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra
x
BREAKING NEWS

Fillojnë ditët e “tmerrit” për Shkëlzenin për aferën e Gërdecit, më 7 dhjetor del para SPAK sekretarja e Aldo Bumçit që mund ta çojë pas hekurave, djali i Berishës në GJKKO më 14 dhjetor

Fillojnë ditët e “tmerrit”  për Shkëlzenin
x
BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali Berishës, inxhinierja nxjerr për herë të parë në SPAK faktin që vërteton lidhjet e fshehta të djalit të tij si pronar në hije i biznesit të vdekjes në Gërdec

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali Berishën, prokurorët gati kërkesën për t’i kërkuar Kuvendit autorizimin që çon në pranga ish-kryeministrin

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e vendosi të gjithë shtetin në shërbim të bizneseve të tij, nga përfitimi i kontratave Bunkart 1, Bunkart 2, deri tek falja me firmën e kryeministrit për 20 vite prona publike me 1 euro qira, zba...

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e
x
BREAKING NEWS

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve, më pas doli urdhëri për.."/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e sekretarit të Përgjithshëm të Ministrisë së Mbrojtjes

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve,
x
BREAKING NEWS

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e ish-ushtarakut

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet
x
BREAKING NEWS

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit vëllezërit Haklaj pas konfliktit me Berishën, kush janë 15 zyrtarët që rrezikojnë burgun, ja provat që po heton SPAK

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit
x

Ekonomia

Monedha europiane bie sërish 'në greminë', ja cilat janë sektorët që sollën më shumë euro në Shqipëri

Monedha europiane bie sërish 'në greminë', ja cilat

Monedha kombëtare po i sfidon të gjitha valutat e tjera.

Dy muaj pas përfundimit të sezonit turistik veror, kur dhe flukset e pushuesve të huaj janë më të larta euro ka humbur pikë duke u këmbyer me 103.90 lekë. Ky është niveli më i ulët që nga mesi i gushtit dhe një rënie me 7% nga piku i tre muajve.

Treguesit e bilancit të jashtëm të Bankës së Shqipërisë tregojnë se diferenca e parave që hynë dhe dolën në valutën është ngushtuar në 323 milionë euro, ndërsa më shumë investime të huaja, remitanca dhe para nga turistët erdhën gjatë këtij vit.

Një ndikues tjetër është oferta e ulët e lekut në qarkullim. Qeveria emetoi një Eurobond këtë vit prej 600 milionë eurosh, ndërsa suficiti në buxhet arriti vlerë rekord prej 51 miliardë lekësh. Edhe rritja e normës bazë nga BSH gjithashtu ka sjellë ndikim në treg.

Nënçmimi i euros me 15% gjatë këtij viti ka dhënë një kontribut të fortë në uljen e borxhit publik në nivelin 64%, por nga krahu tjetër ka goditur eksportet dhe të ardhurat buxhetore, ku nga TVSH në import u mblodhën 110 milionë euro më pak në 9 muaj.

Banka e Shqipërisë në raportin e politikes monetare parashikoi se euro do stabilizohet në këto nivele në periudhën në vijim.