BREAKING NEWS

E rëndë/ Gjendet i vdekur shtetasi në një hotel, dalin detajet e para

E rëndë/ Gjendet i vdekur shtetasi në një hotel, dalin
x
BREAKING NEWS

"Të presim thesin e lekëve në kurriz?" Gazetari zbardh detaje për akuzat e Ahmetajt: Mund të ndjekë edhe rrugën e arratisjes si Adriatik Llalla

"Të presim thesin e lekëve në kurriz?" Gazetari zbardh
x
BREAKING NEWS

“Marrëveshja Beograd-Prishtinë?!”/ Reagon Rama, kërkon sqarime nga OKB: Gabim serioz apo lapsus? Jepni sqarime menjëherë

“Marrëveshja Beograd-Prishtinë?!”/ Reagon Rama,
x
BREAKING NEWS

A do arrestohet Ahmetaj? Juristja shpjegon prapaskenat: Ja çfarë po ndodh pas dyerve të SPAK

A do arrestohet Ahmetaj? Juristja shpjegon prapaskenat: Ja çfarë po
x
BREAKING NEWS

Akuzat mbi Arben Ahmetajn, Kreshnik Spahiu zbardh prapaskenat: Rrezikon 10 vjet pas hekurave, ja ku ndryshon me Saimir Tahirin

Akuzat mbi Arben Ahmetajn, Kreshnik Spahiu zbardh prapaskenat: Rrezikon 10 vjet
x
BREAKING NEWS

“Mikun mbaje pranë, armikun edhe më pranë”/ Çfarë po paralajmëron Artan Hoxha? Ja mesazh i koduar që jep nga Shkupi

“Mikun mbaje pranë, armikun edhe më pranë”/
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu plas deklaratën ‘bombë’ dhe zbardh skemën që po përdoret: Arben Ahmetaj do arrestohet kur Rama të jetë në këtë shtet, jo rastësisht...

Kreshnik Spahiu plas deklaratën ‘bombë’ dhe zbardh
x
BREAKING NEWS

A po zhduk provat Ahmetaj? Spahiu zbardh prapaskenat dhe zbulon skenarin: Akuzat mund të rrudhen deri në…

A po zhduk provat Ahmetaj? Spahiu zbardh prapaskenat dhe zbulon skenarin: Akuzat
x

Ekonomia

Mungesa e punëtorëve po ‘kyç’ dyert e bizneseve, eksperti ngre alarmin: Punëdhënësit të jenë më mbështetës ndaj punonjësve të tyre, zbulon se cilët janë sektorët më problematik

Mungesa e punëtorëve po ‘kyç’ dyert e bizneseve,

Mungesa e fuqisë punëtore po ‘kyç’ dyert e bizneseve, eksperti ngre alarmin: Punëdhënësit të jenë më mbështetës ndaj punonjësve të tyre, sezonin veror e pret...

Rritja e çmimeve ka bërë jetesën e pa përballueshme , e si zgjidhje kanë gjetur largimin nga veni për kushte ekonomike më të mira. Zbutja e kushteve për punonjësit nga Ballkani, kaq ka mjaftuar që shumica e shqiptarëve të marrin arratinë drejt vendeve europiane.

Kjo situatë prej vitit të kaluar është ndjerë në mungesë të theksuar stafi punoinjësish, e sidomos në sektorin e punësimit sezonal.

“Sektorët më problematikë sigurisht që është sektori fason, ka deklaruar rreth 20 mijë nevoja për punonjës. Është sektori i bareve dhe restoranteve, sektori i industrisë së prodhimit, është sektori i turizmit që po vjen avash dhe sezoni turistik dhe nevojat janë shumë të larta”, thotë eksperti Erion Muça.

Sipas ekspertit Erion Muça, duhet që punëdhënësit të shikojnë me prioritet punonjësit e tyre.

“Duhet të bëhen më të ndjeshëm për punonjësit e tyre, duhet të ndërtojnë një sistem të mirëfilltë vlerësimi të performancës, efiçencës dhe rezultateve për punonjësit e tyre. Do duhet të ofrojnë dhe të standartizojnë sistemin e pagave dhe progresivitetin e rritjes së tyre mbi bazën e vjetërsisë në punë, mbi bazën e kontributit dhe angazhimit që ka një punonjës.

Të mos i atribuojnë vetes një marzh shumë të lartë fitimi dhe të ardhurash, por ta shpërndajnë atë në formën e rritjes së pagave për punonjësit, në formën e paketave të benefiteve dhe në formatin e bonuseve për punonjësit”.

Shkalla zyrtare e papunësisë në Shqipëri, për popullsinë 15 vjeç e lart sipas INSTAT është 10,8%.