Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Ndihma ekonomike, zv.ministrja shpjegon skemën e re

Postuar: 10/02/2018 - 17:12

Zv.ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Bardhylka Kospiri në një konferencë për shtyp gjatë ditës së sotme, sqaroi mekanizmin e ri të ndihmës sociale, që do të shtrihet në të gjitha qarqet e vendit.

“Kjo skeme e re ka në bazë të saj vetëdeklarimin nga familjet aplikuese para administratorit vetëm me një mjet identifikimi, të dhënat e të cilëve hidhen në një sistem elektronik dhe kalojnë në një proces verifikimi me sistemet e tjera online, të tatimeve, zyrës se punësimit, të hipotekave, drejtorisë së transportit, sigurimeve shoqërore, etj, për vërtetësinë e tyre. Procesi me pas vijon me verifikimin e situatës në terren”, deklaroi zëvendës ministrja, Bardhylka Kospiri.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale thotë se nëpërmjet kësaj skeme nuk rritet artificialisht numri i përfituesve të ndihmës ekonomike por targetohen më mirë familjet e varfra.

“Masa e pagesës tashmë është e plotë dhe është sa dyfishi i pagesës se mëparshme”, deklaroi Kospiri.

Sipas saj Bashkive ju është disbursuar një fond prej 6% të fondit të ndihmës ekonomike, i cili është dy herë më i lartë se fondi i mëparshëm.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 24

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 27/05/2018 - 19:04

Çmimet e apartamenteve pritet të rriten sërish pasi Parlamenti ka miratuar një ligj, i cili rëndon drejtpërdrejtë barrën fiskale mbi ndërtimet e reja.

Postuar: 27/05/2018 - 18:20

Biletat e pajtimit mujor për transportin qytetës, që ndryshe njihen si abone do të duhet të kenë të vendosur edhe numrin e kartës së identitetit të personit përdorues.

Postuar: 27/05/2018 - 18:02

ISSH arrin marrëveshjen edhe me Zvicrën për pensionet e emigrantëve.

Postuar: 27/05/2018 - 08:21

Punonjës dhe ish regjistrues të Hipotekave, të cilët janë kallëzuar penalisht nga Kontrolli i Lartë i Shtetit për shkelje ligji, vazhdojnë të ushtrojnë detyrën, pa u ndëshkuar p

Postuar: 26/05/2018 - 07:50

Linjat e transportit publik në qytete do të shtohen.

Postuar: 26/05/2018 - 07:50

Moti me reshje të vazhdueshme gjatë periudhës janar-prill të këtij viti ka sjellë prodhim mjaft të rritur të energjisë elektrike.

Postuar: 26/05/2018 - 07:16

Banka e Shqipërisë llogarit dhe publikon kursin zyrtar të këmbimit.