BREAKING NEWS

Aksionerë serbë në Portin e Durrësit? Alabbar zbulon se kush 'fshihet' pas kompanisë 'Eagle Hills'

Aksionerë serbë në Portin e Durrësit? Alabbar zbulon se kush
x
BREAKING NEWS

Pse vendosi të investojë në Shqipëri? Alabbar nuk 'hesht' më dhe e tregon hapur: Në Francë, Gjermani apo në Angli...

Pse vendosi të investojë në Shqipëri? Alabbar nuk
x
BREAKING NEWS

"Qesharake, me një kërkim në...", Alabbar bën reagimin e fortë pas debateve për Portin e Durrësit

"Qesharake, me një kërkim në...", Alabbar bën
x
BREAKING NEWS

Vetëm pak ditë pas vizitës në Tiranë, Presidenti i Azerbajxhanit njofton vendimin e minutës së fundit

Vetëm pak ditë pas vizitës në Tiranë, Presidenti i
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh? Ministria del me njoftimin e rëndësishëm dhe zbardh detajet e fundit

Çfarë po ndodh? Ministria del me njoftimin e
x
BREAKING NEWS

Zhduket papritur 14 vjeçarja shqiptare në Greqi, detajet e fundit rreth të miturës (FOTO-EMRI)

Zhduket papritur 14 vjeçarja shqiptare në Greqi, detajet e fundit
x
BREAKING NEWS

Grabisnin me dhunë të rinjtë që konsumonin kanabis, ja dy efektivët e arrestuar nga policia (FOTO)

Grabisnin me dhunë të rinjtë që konsumonin kanabis, ja dy
x
BREAKING NEWS

Pjesë e bandës famëkeqe të ‘Eskos’, ja kush janë 10 shqiptarët e arrestuar në Greqi (EMRAT+FOTO)

Pjesë e bandës famëkeqe të ‘Eskos’, ja kush
x

Ekonomia

“Nuk duhet të ishte më shumë se 200 për litër”/ Çmimi i naftës shkon në stratosferë, eksperti i ekonomisë ngre alarmin: Duket sikur kemi një lloj kontrabande të këtij produkti

“Nuk duhet të ishte më shumë se 200 për

Eksperti i ekonomisë dhe financave, Vjoldi Danaj, në një lidhje me Skype me “Radari Informativ” në Abc të gazetares Juli Xhokaxhi, ka komentuar rritjen e fundit të çmimit të naftës me 22 lekë nga Bordi i transparencës.

Ai theksoi se çmimi i naftës në bursë nuk pasqyron çmimin që po shitet në Shqipëri.

Sipas Danajt me çmimin aktual që është nafta e parafinuar në bursë, e cila më pas rafinohet dhe duke i shtuar edhe gjithë shpenzimet e tjera, sot në Shqipëri duhet të shitej me jo më shumë se 200 lekë për lirë.

Xhokaxhi: Nafta rritet me 22 lekë, shihni arsye të kësaj rritjeje të menjëhershme?

Danaj: Justifikimi që vazhdon jep Bordi i Transparencës, i cili nuk duhet të vazhdojë më, është sepse është rritur platzi i Mesdheut, i cili është çmimi i naftës që rafinohet, por kjo naftë blihet diku, blihet me bursën e Londrës. Nëse shohim bursën e Londrës çmimet nuk janë rritur kaq shumë, është 99 dollarë, dhe çmimi real nuk duhet ta kalonte 200 lekë për litër. Me atë raport që jep Bordi i transparencës, nuk po na thonë asgjë. Ne nuk dimë se kur i kanë blerë kompanitë naftën e fundit. Mund të ndodhë që ky çmim, kompanitë mund ta kenë blerë para një jave dhe mund të ketë ardhur dje ose sot, dhe duhet marrë raporti i blerjes. Nga shifrat nuk na dalin llogaritë, duket sikur kemi një lloj kontrabande të këtij produkti.