Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Orët e fundit, ja ç’pritet të ndodhë me kartëmonedhën 500 euroshe nga nesër

Postuar: 31/12/2018 - 17:59

Duke filluar nga nesër, do të ndalohet prodhimi i kartëmonedhës 500 euroshe.
 
Banka Qendrore njoftoi në faqen zyrtare:
 
Duke filluar nga 27 janari 2019, 17 nga 19 bankat qendrore nuk do të lëshojnë më kartëmonedha me prerje 500 euro”
Më tej, ajo thekson:
 
Për të garantuar një tranzicion harmonik dhe për arsye logjistike, Banka Federale e Gjermanisë dhe Banka Kombëtare e Austrisë do të vazhdojnë të nxjerrin këtë prerje deri më 26 prill”
Banka Qendrore Europiane kishte vendosur në maj 2016 të ndërpriste prodhimin e kësaj kartëmonedhe dhe kishte programuar ndërprerjen e lëshimit të tyre në fund të vitit 2018.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/08/2019 - 07:48

Ditën e martë, në datën 20 gusht është afati i fundit për pagesën e dividentit.

Postuar: 17/08/2019 - 07:41

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj ka vendosur të ndryshojë procedurat për pagesën

Postuar: 16/08/2019 - 07:32

Banka Botërore do të ndërhyjë për t’i dhënë zgjidhje kaosit të krijuar me pronat në Shqipër

Postuar: 15/08/2019 - 07:31

Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare ka miratuar një udhëzim, në të cilin përcaktohet qartë se çdo

Postuar: 14/08/2019 - 07:25

Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare paralajmëroi ditën e djeshme shkarkimin e kryetares së Byrosë

Postuar: 13/08/2019 - 14:27

Monedha e përbashkët europiane e ka rinisur sërish javën e nënçmuar përkundrejt lekut vendas.

Postuar: 13/08/2019 - 07:24

Kompanitë e udhëtimit të linjave ajrore kanë bërë batërdinë me çmimin e biletave.