BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat përvëluese që do fundosin Metën për aferën “CEZ-DIA”, ja dëshmitë që ka në duar SPAK, roli i Sali Berishës dhe lëvizja e papritur e Ismailajt që mund “të hedhë në erë” hetimet

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të Berishës në mes të Tiranës, caktohet prokurori i çështjes, ja provat nga dosja që rrezikojnë të fundosin pushtetarë të lartë dhe biznesmenë të njohur, zbardhen emrat që po hetohen...

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të
x
BREAKING NEWS

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues politikës shqiptare për ditët e zeza që po trokasin

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues
x
BREAKING NEWS

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me dezertorët e Lulzim Bashës, Bardhi qejfmbetur nga Berisha pas refuzimit të postit të Sekretarit të “Foltores”

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me
x
BREAKING NEWS

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin kthesën e madhe hetimet e dosjes së “Gërdecit” për djalin e Sali Berishës, familjarët e viktimave kërkojnë dëshminë e 12 dëshmitarëve të tjerë, mes tyre krushkun e Fatmir Mediut...

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin
x

Ekonomia

Paradoksi i rritjes së pagave dhe papunësisë, Shqipëria me rininë më të “braktisur” në rajon dhe Europë

Paradoksi i rritjes së pagave dhe papunësisë, Shqipëria me

Pavarësisht rritjes së çmendur së pagave për krerët e zyrtarët e shtetit, shtimit me “thërrime” të pagave të kategorive të tjera shoqërore dhe çmimeve të karburanteve, gjendja ekonomike në vend sërish mbetet shqetësuese. Shifrat e fundit të INSTAT dhe EUROSTAT e rendisin Shqipërinë në vendin me papunësinë më të lartë në Ballkanin Perëndimor dhe Europë. Papunësia në Shqipëri është në nivele 3 herë më të larta se shtetet e tjera të rajonit. Ky fakt reflektohet dhe te rinia. Të rinjtë shqiptarë zënë vendin më të lartë të të papunëve në Europë. Edhe ata që janë të punësuar në Shqipëri, shënojnë shifra tepër të ulëta krahasuar me vendet e rajonit. Sipas INSTAT, shkalla zyrtare e papunësisë për të rinjtë 15-29 vjeç ishte 21.5% (75.050) në 3-mujorin e fundit 2022. Në krahasim me mesataren europiane prej 6.3% shkalla e papunësisë tek të rinjtë shqiptarë është mëse tre herë më e lartë. P.sh., Serbia e ka papunësinë e rinisë 8.6%, kurse Maqedonia e Veriut 13.8%.

Më të lexuarat