BREAKING NEWS

Dosja e nxehtë në SHBA, deputeti i PS bën deklaratën e fortë: Duan të heqin Edi Ramën

Dosja e nxehtë në SHBA, deputeti i PS bën deklaratën e
x
BREAKING NEWS

"Lidhje e fshehtë dhe aspak zyrtare", deputeti i PD-së reagon mbi çështjen "McGonigal": Rama nuk mund të jetë kryeministër i shqiptarëve

"Lidhje e fshehtë dhe aspak zyrtare", deputeti i PD-së
x
BREAKING NEWS

“Askush nuk e thotë...”, Kreshnik Spahiu zbardh prapaskenat e skandalit “Mcgonigal” dhe hedh dyshime të forta: Si e ndihmoi ish e dashura e shefit të FBI Edi Ramën

“Askush nuk e thotë...”, Kreshnik Spahiu zbardh prapaskenat e
x
BREAKING NEWS

Skandali “McGonigal”/ Gjiknuri e pranon: Edhe unë e kam takuar ish-agjentin e FBI-së, nuk jap detaje për çfarë biseduam, por..

Skandali “McGonigal”/ Gjiknuri e pranon: Edhe unë e kam takuar
x
BREAKING NEWS

Kush është i përkëdheluri i Perëndimit? Kreshnik Spahiu zbulon politikanin e lartë: Ka marrë një goditje të fortë politike dhe mediatike

Kush është i përkëdheluri i Perëndimit? Kreshnik Spahiu
x
BREAKING NEWS

"Ne jemi si 'Republikat e bananeve'...", Abilekaj reagon ashpër: Edi Rama nuk mund të shpëtojë, shkatërroi imazhin e Shqipërisë

"Ne jemi si 'Republikat e bananeve'...", Abilekaj reagon
x
BREAKING NEWS

Situata në PD/ Gazmend Bardhi liston cilat janë 3 arsyet që e ndajnë atë nga Berisha

Situata në PD/ Gazmend Bardhi liston cilat janë 3 arsyet që e
x
BREAKING NEWS

Ngjarje e rëndë/ Nga kati i pestë te zeroja, shkëputet ashensori me njerëz brenda në Tiranë

Ngjarje e rëndë/ Nga kati i pestë te zeroja, shkëputet
x

Ekonomia

Pezullimi i HEC-eve u bë në kundërshtim me ligjin, shkelje edhe me dhënien e lejeve, KLSH: Deformim i tregut konkurrues në fushën energjetike

Pezullimi i HEC-eve u bë në kundërshtim me ligjin, shkelje edhe

Pezullimi i procedurave për dhënien e lejeve për ndërtimin e hidrocentraleve të vegjël u bë në kundërshtim me ligjin”. Ky është një prej përfundimeve në auditimin e Kontrollit të Lartë të Shtetit, të kryer pranë Ministrisë së Infrastrtukturës dhe Energjisë, publikuar pak kohë më parë. KLSH i referohet vendimit të marrë për periudhën shkurt-korrik 2019, që sipas auditimit bie në kundërshtim me ligjin, i cili vlerëson nevojën e ndërtimit të kapaciteteve të reja prodhuese dhe jo të pezullimit. Por, Kontrolli i Lartë i Shtetit konstaton edhe një sërë shkeljesh në procedurat e ndjekura për dhënien e lejeve për hidrocentrale nën 2 MË, kur ky proces nuk ka qenë i pezulluar. “Nga auditimi rezultoi se dosjet kanë mangësi të theksuara në dokumentacion në të gjithë fazën e aplikimit, mungesë shqyrtimi të thelluar në lidhje me autorësinë e përgatitjes së dokumentacionit nga specialistë të fushës të licencuar dhe në disa raste mos plotësim të kritereve nga ana e subjekteve aplikues”, thuhet ndër të tjera në dokument. Po ashtu, janë konstatuar mangësi të veprimtarisë së dokumentuar të komisionit të shqyrtimit të aplikimit, humbje e afatit të vlefshmërisë së lejeve dhe licencave për mungese përgjigjeje në kohë të institucioneve shtetërore, teksa dosjet e aplikuesve janë të pa sistemuara, pa protokolluara dhe të pa arkivuara sipas kërkesave të legjislacionit në fuqi. Kjo situatë, sipas KLSH ndikon në mungesën e përdorimit me efektivitet eficiencë dhe ekonomi të pasurisë natyrore kombëtare, si dhe deformim të tregut konkurrues të fushës energjetike, me pasoja në bizneset dhe ekonominë në tërësi.