BREAKING NEWS

A është ai politikani që përmendet në përgjime? Reagon për herë të parë Taulant Balla

A është ai politikani që përmendet në përgjime?
x
BREAKING NEWS

Vrasja e gruas shtatzënë, paralajmërohet vendimi drastik në qeveri, ministrja lëshon thirrjen e fortë

Vrasja e gruas shtatzënë, paralajmërohet vendimi drastik në
x
BREAKING NEWS

Karamuço plas deklaratën e fortë dhe ngre dyshime: Droga e Fierit ka lidhje me hakerimin iranian, porositësit përshkruanin...

Karamuço plas deklaratën e fortë dhe ngre dyshime: Droga e
x
BREAKING NEWS

Kokaina masive në Fier, gazetarja nxjerr detajet e pathëna për Çervanaku: E njihnin si bamirës

Kokaina masive në Fier, gazetarja nxjerr detajet e pathëna për
x
BREAKING NEWS

Gara për kreun e forumit rinor të PD, Kokalari ‘sulmon’ Berishën: Kur ke një biznes dhe gabon, fajtori është pronari, po bëheshin gjëra që...

Gara për kreun e forumit rinor të PD, Kokalari ‘sulmon’
x
BREAKING NEWS

“Ç’më duhet mua PD e Primaret, përgjigju”/ Plas sherri në studio, kandidati për Bashkinë e Tiranës i kthehet keq Fevziut: A ka mundësi, programin e ka partia

“Ç’më duhet mua PD e Primaret, përgjigju”/
x
BREAKING NEWS

Deklarata "shokuese" e kandidatit Gert Bogdani: Paratë e krimit...

Deklarata "shokuese" e kandidatit Gert Bogdani: Paratë e
x
BREAKING NEWS

“S’ do lejoj që të valëvitet flamuri i LGBT-së”/ Zotimi i pazakontë i kandidatit në Primaret e PD-së: Nuk shkel mbi...

“S’ do lejoj që të valëvitet flamuri i
x

Ekonomia

Porti i Durrësit, eksperti i ekonomisë plas “bombën”: Dyshime të forta për pastrim parash

Porti i Durrësit, eksperti i ekonomisë plas “bombën”:

“Porti i Durrësit” ka qenë sërish temë debati mes qeverisë dhe opozitës, pasi këta të fundit e akuzojnë se po bëhet një aferë e madhe korruptive.

Lidhur me këtë çështje eksperti i ekonomisë dhe financave, Violdi Danaj, në një lidhje me “Skype” me “Radarin Informativ” tha se lihet vend për dyshime se në këtë projekt do të bëhet pastrim parash.

Sipas tij ajo që e bën të mendojë kështu ëhstë se në këtë projekt janë të përfshira edhe kompani offshore, të cilat nuk i deklarojnë se nga vijnë të ardhurat.

Xhokaxhi: Porti i Durrësit, a kemi transparencë të plotë, si duhet vepruar në këto investime?

Danaj: Porti i Durrësit ngre dyshime të forta për mundësi abuzimi dhe pastrimi parash. Në momentin e parë na u tha që është kompania e sheikut që do investojë, pastaj u tha që ai i ka shitur aksionet një personi tjetër të regjistruar në QKB si person fizik. Në të vërtetë ana tjetër që është thënë janë dhe disa kompani offshore, të cilat janë të njohura për pastrim parash, pasi nuk deklarojnë se nga viojnë këto para. Që një bankë të të japë kredi do të japësh koleteral, por çfarë kolaterali do lënë këto kompani, tokën e shqiptarëve që ju ka dhënë shteti. Shteti shqiptar është garant duke hyrë si aksioner me 33% duke e zhveshur nga taksat, duke i dhënë portin, duke i dhënë edhe tokat.

 

Më të lexuarat