Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Probleme me skanimin në dogana, eksportuesit përplasen me Financat

Postuar: 12/09/2017 - 07:47

Problemet me procesin e skanimit në dogana janë përcjellë shumë herë nga komuniteti i biznesit, mbi të cilin ka rënë dhe barra e pagesës së këtij shërbimi. Kryetari i Shoqatës së Eksportuesve, Alban Zusi u shpreh në një prononcim për mediat se shumë sipërmarrës po dëmtohen në aktivitetin e tyre ekonomik, pasi oraret e procesit të skanimit në dogana janë të kufizuara. “Ne jemi shokuar kur biznese eksportuese të fruta-perimeve të freskëta na raportuan se pengohen në qoftë se i zë ora 9 e darkës, pa bërë skanerin ato nuk mund të bëjnë eksportin. Megjithëse ka një produkt që degradon dhe çdo 24 orë pas vjeljes ajo humb vlerën e tij, të paktën me 20 – 25%. Ato nuk mund të kalojnë kufirin për këto arsye banale sepse skaneri në orën 9 fiket dhe sërish duhet të presin që të bëjnë skanerin”, tha Zusi. Ndërkohë, menaxheri i projektit të koncesionit të skanimit, Ilir Mino, e ka kundërshtuar shqetësimin e sipërmarrjes duke argumentuar se “menaxhimi i trafikut” në dogana nuk bëhet nga kompania e skanimit. “Menaxhimi i trafikut nuk varet nga shoqëria koncesionare. Shoqëria koncesionare ka detyrimin për mjetin i cili vjen i pari, ç’ ka do të thotë se si bëhet radha dhe kush futet për t’u skanuar nuk është pjesë e menaxhimit të shoqërisë koncesionare, përkundrazi ajo ka një kohë të përcaktuar të skanimit të mjeteve, që shkon 4-5 minuta. Ç’ ka bën që autoriteti doganor ta monitorojë herë pas here kohën për sa i përket përpunimit të mjeteve dhe produktit të këtij përpunimi që është analiza e skanimit. Duke qenë një trafik i tillë është e pamundur që të skanohen të gjitha mjetet, ndaj si kudo punohet me profile risku dhe procesi i skanimit ka profile risku, të cilat janë të automatizuara në pikun që është ora 17:00-21:00”, u shpreh Mino. Ndërsa lidhur më kërkesën e biznesit për të shtuar pikat e skanerit, Mino shprehet se është e pamundur pasi ka kosto për buxhetin e shtetit, në bazë të marrëveshjes. 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 1

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/09/2017 - 12:26

Qeveria i ka kushtuar vëmendje reduktimit të aksidenteve rrugore nëpërmjet forcimit të penalitetëve të Kodit Rrugor dhe rritjes se investimeve në sigurinë rrugore.

Sipas INSTAT, në muajin gusht 2017 numërohen 215 aksidente rrugore nga 198 aksidente të ndodhur në Gusht 2016.

Postuar: 19/09/2017 - 07:54

Ministria e Financave ka gjetur në një inspektim financiar shkelje skandaloze të ligjit në Autoritetin Rrugor Shqiptar, çka i ka kushtuar buxhetit të shtetit një borxh të ri pre

Postuar: 19/09/2017 - 07:54

Në kuadër të Programit Qeverisës dhe prioriteteve të 100 ditëve të para, qeveria do të fillojë një operacion në terren, që synon pastrimin e nyjeve dhe hapësirave në akset kryes

Postuar: 18/09/2017 - 15:43

Ministria e Financave dhe Ekonomisë njoftoi se ditën e martë do të zhvillohet ankandi i Bonove të Thesarit 12-mujore në Bankën e Shqipërisë.

Postuar: 17/09/2017 - 08:15

Asgjësimi i kartëmonedhave, monedhave metalike shqiptare dhe bonove të privatizimit do ti nënshtrohen rregullave të reja që synojnë forcimin e masave për kryerjen e këtyre proce

Postuar: 15/09/2017 - 08:03

Ashtu siç paralajmëroi dhe ministri i Financave dhe Ekonomisë, Arben Ahmetaj, Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve ka njoftuar bizneset për nisjen e aksionit të ri anti-informali

Postuar: 15/09/2017 - 08:00

Linja 400 kv e interkonjeksionit Kosovë- Shqipëri, e cila qëndron jashtë funksioni prej dy vitesh pavarësisht përfundimit të saj, duket se do të hyjë në një fazë të re.