BREAKING NEWS

A do bashkëpunosh me Sali Berishën? Ilir Meta thyen heshtjen dhe tregon çfarë pritet

A do bashkëpunosh me Sali Berishën? Ilir Meta thyen heshtjen dhe
x
BREAKING NEWS

Gazetari i njohur kontaktohet LIVE në emision nga Florenc Çapja, ja çfarë i thotë për Nuredin Dumanin

Gazetari i njohur kontaktohet LIVE në emision nga Florenc Çapja, ja
x
BREAKING NEWS

“Ata që s’janë kapur janë emrat më sinjikativët”, Artan Hoxha zbulon detaje nga operacioni i SPAK: Bosët e krimit me buxhet të madh, kanë informator brenda sistemit në polici dhe...

“Ata që s’janë kapur janë emrat më
x
BREAKING NEWS

E kanë vrarë?! Artan Hoxha plas “BOMBËN”: Nuk besoj se do kemi më mundësi të shikojmë Talo Çelën

E kanë vrarë?! Artan Hoxha plas “BOMBËN”: Nuk besoj
x
BREAKING NEWS

Artan Hoxha tregon emrin e personit që do të ekzekutohej nga Nuredin Dumani ditën që u plagos: Nuk kemi pse ta mbajmë më të fshehtë

Artan Hoxha tregon emrin e personit që do të ekzekutohej nga Nuredin
x
BREAKING NEWS

“Në dhomë ndodhej gruaja dhe dy fëmijë të vegjël”, Dumani rrëfen grabitjen e dështuar në shtëpinë e Talo Çelës: Shkuam për 500 mijë euro por morëm vetëm...

“Në dhomë ndodhej gruaja dhe dy fëmijë të
x
BREAKING NEWS

Klodiana Lala zbulon se çfarë përfiton Nuredin Dumani pas dëshmive që tronditën botën e krimit: Kjo është vetëm një pikënisje

Klodiana Lala zbulon se çfarë përfiton Nuredin Dumani pas
x
BREAKING NEWS

SPAK zbulon krahun e djathtë të Nuredin Dumanit, kryenin krime bashkë (Emri)

SPAK zbulon krahun e djathtë të Nuredin Dumanit, kryenin krime
x

Ekonomia

Pyetësori i qeverisë një hap larg ligjit të tatimit të jashtëzakonshëm të vitit 1946, biznesi kulakët e rrinj të qeverisë Rama

Pyetësori i qeverisë një hap larg ligjit të tatimit të

Pyetësori i organizuar së fundmi nga KM Edi Rama nuk është as më shumë dhe as më pak veç një kopje e shëmtuar e Partisë së Punës së Shqipërisë, e cila për çdo vendim të sajin i drejtohej popullit.  Gjithë formulari i organizuar nën okelion e këshillimit kombëtar, duket se do i shërbejë Edi Ramës për të realizuar qëllimet e tij nëpërmjet ligjeve represive të cilat ja kanë kërkuar masat e gjëra popullore. 

Nëpërmjet pyetjeve të orientuara sipas oreksit të Edi Ramës, përgjigjet padyshim do të jenë ato që ai dëshiron për ta përkthyer në ligje të cilat do i shërbejnë për interesat e tij personale apo dhe të lobit të tij ekonomik.  Një nga pyetjet më intteresante e këtij pyetësori ishte ajo që ka të bëjë me bizneset.

Ja pyetja numër 8:

Ka njerëz që thonë se qeveria duhet të ashpërsojë gjobat dhe masat kundër evazionit fiskal të shoqërive të biznesit të madh. Të tjerë thonë se rregullat në fuqi janë të mjaftueshme nëse zbatohen si duhet. Si mendoni ju?

Nëse do të qëndronte vetëm pyetja do ishte njëra anë e medaljes, por Edi Rama nuk ka nguruar që të orientojë edhe përgjigjen sipas dëshirës së tij, në të cilën thuhet:

Sa më shumë të shmanget biznesi i madh nga detyrimet për të paguar taksa, aq më shumë pengohet rritja e investimeve të shtetit në infrastrukturë e shërbime publike, si edhe rritja e pagave e pensioneve. Duke ashpërsuar masat ndaj biznesit të madh, që kryen evazion fiskal, sigurohemi se ata që fitojnë më shumë e kanë më të vështirë t’u shmangen detyrimeve ndaj shtetit e shoqërisë.

Nëpërmjet këtij sugjerimi në pyetjen numër 8, Edi Rama sugjeron që kulakët maskarenj të biznesit që bëjnë evazion fiskal duhet ti kalbim nëpër burgje, pasi ata janë fajtorët që nuk po ngrihen pensionet dhe rrogat tuaja. Biles në sugjerimin e tij Edi Rama shkruan se këta kriminelë jnë shkaku kryesor për mosrealizimin e investime në infrastrukturë dhe shërbime. 

Në fakt legjislacioni shqiptar ka dënime shumë të rënda për evazionistët, por KM kërkon një armik  për miliarda euro të zhdukura nga buxheti i shtetit, të cilat po hidhen në formë koncencionesh në xhepat e Vilmës, Klodit, Zamos, Gentit etj. 

Pas këtij pyetësori armiku u gjend. Shqiptarët janë të bindur dhe do votojnë për rritjen e pensioneve dhe rrogave,  dhe Edi Rama do e konvertojë në ligj antibiznes.  Kulakët maskarenj që nuk do të paguajnë tatimin e jashtëzakonshëm si në 1946* do kalben burgjeve dhe pensionet e shqiptarëve.

Partia pyeti masat dhe qeveria vendosi ti linçojë kulakët maskarenj. Eureka...

*Tatimi i Jashtëzakonshëm është një dekretligj i vitit 1946 që përcaktoi së të gjitha kompanitë tregtare shqiptare duhej të paguanin në tatim ekstra prej 30 % të fitimeve të realizuara në periudhën e pushtimit të vendit nga Italia dhe Gjermania 1939-1944.