BREAKING NEWS

Gati të plasë  “Lufta e Tretë Botërore”, Suedia e Finlanda përgatiten për konflikt me Rusinë

Gati të plasë  “Lufta e Tretë Botërore”,
x
BREAKING NEWS

Humbje e madhe! “I pari në fushatën elektorale, i fundit u largua deri sa numëroi të gjithë votat”/ Ina Zhupa mes dhimbjes ndan lajmin e trishtë: Një nga djemtë më të mirë! Po na plas zemra

Humbje e madhe! “I pari në fushatën elektorale, i fundit u
x
BREAKING NEWS

Humbi jetën nga rrëzimi i tendës së kalçetos, i riu nipi i deputetit të njohur të PD-së, rrëqeth me mesazhin politikani dhe jep lajmin tronditës: Më fal Armando…

Humbi jetën nga rrëzimi i tendës së kalçetos, i riu
x
BREAKING NEWS

Tragjike/ Moti i keq i merr jetën të riut, ky është 22-vjeçari që vdiq mbrëmjen e sotme në Sarandë

Tragjike/ Moti i keq i merr jetën të riut, ky është
x
BREAKING NEWS

Emri/ Stuhia rrëzoi tendën e kalçetos në Sarandë, ndërron jetë në spital 22-vjeçari

Emri/ Stuhia rrëzoi tendën e kalçetos në Sarandë,
x
BREAKING NEWS

Tirana po ‘digjet’ nga temperaturat e larta, ndërsa në Sarandë shiu bën namin, ja mbathin pushuesit

Tirana po ‘digjet’ nga temperaturat e larta, ndërsa në
x
BREAKING NEWS

U vra me plumb në kokë/ Zbardhen detaje të reja, ja kujt i përkiste trupi i dekompozuar në Malin e Gramozit (Emri)

U vra me plumb në kokë/ Zbardhen detaje të reja, ja kujt i
x
BREAKING NEWS

Kryeministri holandez habit me deklaratën: Gati u kapëm fizikisht me Ramën në Sofje, Shqipëria ka probleme me...

Kryeministri holandez habit me deklaratën: Gati u kapëm fizikisht me
x

Ekonomia

Qeveria ‘merr në dorë’ kontrollin e brendshëm në institucionet publike dhe emëron kryeaudituesit, ja rastet kur bllokohen fondet

Qeveria ‘merr në dorë’ kontrollin e brendshëm në

Qeveria synon të vendos më shumë kontroll ndaj mënyrës se si institucionet qendrore apo vendore shpenzojnë buxhetet e tyre për të shmangur abuzimet dhe korrupsionin. Për këtë arsye janë iniciuar ndryshime ligjore në ligjin “për auditimin e brendshëm në sektorin publik, draft i cili është hedhur për konsultim, pasi janë evidentuar problematika të shumta në zbatimin e legjislacionit të vjetër. Kështu, sipas relacionit, propozimet në ligj parashikojnë theksimin e rolit të Ministrit të Financave, në mënyrë të dyanshme, dhënien e përgjegjësive po ashtu dhe krijimin e mekanizmave të nevojshme për realizimin e këtyre përgjegjësive. Këto ndryshime konsistojnë në të drejtën e Ministrit të Financave për të vendosur . Gjithashtu projekt akti parashikon se në rast mosrespektimi nga titullari i njësisë publike të kërkesave të ligjit, ministri i Financave rezervon të drejtën e bllokimit të përkohshëm të përdorimit të fondeve buxhetore, të përcaktuara në aktin vjetor të Buxhetit të Shtetit, për vitin përkatës, në nivel programi, zëri apo projekti, deri në plotësimin e kërkesave ligjore. Po ashtu, qëllimi i ndryshimeve të propozuara është zhvendosja e fokusit nga ndërtimi drejt zhvillimit profesional te kapaciteteve audituese, çka do të realizohet duke vendosur kritere që nxisin motivimin, promovimin ne karriere dhe edukimin gjate gjithë jetës profesionale të audituesve të brendshëm.  Në optikën e draftit, auditimi i brendshëm është një hallkë e rëndësishme në “ zinxhirin” e palëve të përfshira në luftën kundër mashtrimit dhe korrupsionit.