BREAKING NEWS

“Çështje madhore”/ Kryeministri Rama jep lajmin e rëndësishëm, zbulon vendimin më të ri të qeverisë së tij: Do e nisim në vjeshtë!

“Çështje madhore”/ Kryeministri Rama jep lajmin e
x
BREAKING NEWS

E PAPRITUR/ Gramoz Ruçi jep ‘live’ dorëheqjen nga PS, lë edhe mandatin e deputetit: Deklaroj fundin e...

E PAPRITUR/ Gramoz Ruçi jep ‘live’ dorëheqjen nga PS,
x
BREAKING NEWS

SURPRIZA e Kongresit të PS-së, vajza e të ndjerit Bashkim Fino me lot në sy mban fjalimin drithërues dhe zbulon vendimin që ka marrë: Do plotësoj porosinë e babait!

SURPRIZA e Kongresit të PS-së, vajza e të ndjerit Bashkim Fino me
x
BREAKING NEWS

Pamje spektakolare/ Nis Kongresi i jashtëzakonshën i PS, ja kush e shoqëronte kryeministrin Rama në momentin e hyrjes dhe gjesti i tij që tërhoqi vëmendjen (VIDEO-LIVE)

Pamje spektakolare/ Nis Kongresi  i jashtëzakonshën i PS, ja kush e
x
BREAKING NEWS

Situata e COVID-19 në vendin tonë, Ministria e Shëndetësisë jep lajmin e mirë, ja sa raste të reja janë shënuar në 24 orët e fundit (Harta e shpërndarjes)

Situata e COVID-19 në vendin tonë, Ministria e
x
BREAKING NEWS

Maturantët çohen në protestë para Qendrës për Shërbimin Arsimor, reagon 'flakë për flakë' ministrja Evis Kushi, tregon vendimin që pritet

Maturantët çohen në protestë para Qendrës për
x
BREAKING NEWS

Priten zhvillime të rëndësishme! Socialistët mbledhin sot Kongresin e jashtëzakonshëm në stadiumin “Air Albania”, rizgjidhen strukturat. Zbardhet e gjithë axhenda

Priten zhvillime të rëndësishme! Socialistët mbledhin sot
x
BREAKING NEWS

“Për të gjithë ata që i japin PS diçka sado të vogël”, Rama del me mesazhin e fuqishëm për të gjithë socialistët

“Për të gjithë ata që i japin PS diçka sado
x

Ekonomia

Raporti i FMN, rritja ekonomike për Shqipërinë zbret në 5 për qind, parashikohet vit i zymtë për shkak të pandemisë

Raporti i FMN, rritja ekonomike për Shqipërinë zbret në 5

Fondi Monetar Ndërkombëtar jep sinjale jo optimiste për Shqipërinë sa i përket këtij vitit. Sipas raportit “Pasqyra Ekonomike Kombëtare 2021”, të publikuar dje nga FMN, rritja ekonomike për 2021 parashikohet 5%, nga 6.1% që vlerësohej në raportin e publikuar në tetor. Ky tregues shpreh parashikimin e zymtë për ekonominë tonë dhe e gjitha kjo vjen për shkak të pandemisë. Edhe më herët FMN pati parashikuar një rimëkëmbje të vështirë për vendin tonë, por ditën e djeshme i ka reduktuar pritshmëritë për të nisur këtë rimëkëmbje pas izolimit, për aq kohë sa pandemia vijon të jetë nëpër këmbë, me një ritëm shumë më të lartë se marsit i vitit të shkuar. “Për vitin 2021, është rishikuar në ulje pritshmëria për ecurinë ekonomike të Shqipërisë në +5%, nga +6.1% që tregohej në të dhënat e muajit tetor 2020. Rimëkëmbja ekonomike e vendit do të jetë shumë ngadaltë nga kjo pasiguri e paprecedentë që sjellë pandemia. Në rastin e një pandemie më të rëndë, autoritetet do të duhet të marrin masa të reja për të siguruar ofrimin adekuat të kujdesit shëndetësor dhe për të mbrojtur grupet më në nevojë, duke identifikuar mundësitë për rishpërndarje të buxhetit dhe financime shtesë dhe për të mbajtur likuid tregun e brendshëm financiar. Autoritetet duhet të qëndrojnë në gatishmëri për të marrë këto masa si edhe masa të tjera që mund të jenë të nevojshme, duke ruajtur ndërkohë stabilitetin makroekonomik”, thuhet në raport. FMN sqaron se, për të mbajtur të qëndrueshme dhe jo në rënie ekonominë, qeveria shqiptare duhet të ketë në fokus rifillimin e një konsolidimi modest fiskal gjatë 2021, që duhet të forcohet më tej, mbështetur në një strategji të shëndoshë afatmesme për të ardhurat. Sipas Fondit, risqet ekonomike janë rritur për shkak të krizës që vazhdon të mbajë pandemia edhe në vendet fqinj je, më të cilat lidhet ngushtë Shqipëria.

Rekomandimet e FMN

Përmes këtij raporti FMN ka listuar një sërë rekomandimesh, të cilat duhen zbatuar për të mbajtur të paktën në gjendje stabël ekonominë. Fondi i kërkon qeverisë që të mos kryej shpenzime jo fort të nevojshme, të paktën në gjashtë mujorin e parë të vitit, për të parë se si do të ecë pandemia. Gjithashtu, kërkohet për të disatën herë radhazi që të mbahen në monitorim PPP dhe të reduktohen detyrimet e prapambetura. “Gjatë vitit 2021, autoritetet duhet të kufizojnë shpenzimet jo prioritare, për të krijuar hapësirë për shpenzime të mjaftueshme për kujdesin shëndetësor lidhur me pandeminë dhe për mbrojtjen sociale të grupeve më të cënuara, si dhe për të mbajtur një nivel likuiditeti të konsiderueshëm si rezervë, pasi risqet ndaj aktivitetit anojnë kryesisht nga ana rënëse. Ritheksojmë thirrjen që kemi bërë për një proces të unifikuar për përgatitjen, prioritizimin dhe vlerësimin e të gjitha projekteve të investimeve publike, përfshirë edhe Partneritetet Publik Privat”, theksohet në raport. Ndër të tjera, Fondi thekson se gjatë 2021 duhen rritur përpjekjet për të përmirësuar menaxhimin e likuiditetit dhe të borxhit. FMN kërkon me ngulm që këtë vit të nisë rënia e borxhit publik, qoftë edhe në përmasa të vogla. “Buxheti duhet të përpiqet të arrijë edhe një rënie modeste të nivelit të borxhit. Progres i mëtejshëm në fushën e rikrijimit të hapësirës për manovrim me politikën buxhetore nëpërmjet uljes së deficitit fiskal duhet të trupëzohet në një program buxhetor afatmesëm të besueshëm”, evidenton raporti. Fondi thekson se, rritja e të ardhurave fiskale ka rëndësi kritike për të mbështetur nevojat më të larta për shpenzime të njerëzve dhe të ekonomisë. Ndërsa evidentohet se, autoritetet duhet t’i dyfishojnë përpjekjet për të përmirësuar të ardhurat tatimore nëpërmjet ngritjes së një sistemi më të drejtë, më të thjeshtë, më efikas dhe më transparent tatimor, i cili nxit rritjen ekonomike.

Më të lexuarat