BREAKING NEWS

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin Patric HO që i hapi ekspozitë dhe pazaret Duçka-McGonigal me biznesmenin e goditur nga SHBA

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin
x
BREAKING NEWS

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për tradhtinë ndaj Kosovës dhe lojërat me serbët, lëvizja kundër Albin Kurtit e dyshimtë, kërkojnë mbështetje për kryeministrin kosovar

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për
x
BREAKING NEWS

Ja prapaskenat që po luan Edi Rama me qarqet serbe për të futur KFOR në Veri të Kosovës dhe për të nxjerrë jashtë loje shtetin kosovar, skenar për ndërrimin e territoreve

Ja prapaskenat që po luan Edi Rama me qarqet serbe për të futur
x
BREAKING NEWS

Një dëshmitar i ri mund të zbarkojë në SPAK për të fundosur Shkëlzenin, ja informacionet “përvëluese”  që ka për djalin e Berishës që e implikojnë në aferën e “Gërdecit”, nga takimi në zyrë me një mafioz, tek gabimi i madh që i kushtoi jetën Kosta Treb...

Një dëshmitar i ri mund të zbarkojë në SPAK për
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Spartak Brahos: SPAK do fundosë një tjetër ministër, ja pse Sali Berisha sulmon Prokurorinë e Posaçme dhe kush është politikani që pritet të zëvendësojë Edi Ramën në krye të PS

“Bomba” e Spartak Brahos: SPAK do fundosë një tjetër
x
BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x

Ekonomia

Rekord të ardhurash nga emigrantët, eksperti i ekonomisë jep lajmin e shumëpritur: Ja cili është viti i daljes nga kriza

Rekord të ardhurash nga emigrantët, eksperti i ekonomisë jep

Eksperti për çështjet e ekonomisë, Adrian Civici ka folur për dërgesat e emigrantëve në pjesën e parë të viti, të cilat kanë shënuar shifra rekord më të lartat në dekadën e fundit. Vijojnë emigrantët të sjellin të ardhura për familjet e tyre dhe Civici ka zbuluar dy faktor që ndikojnë.

Ndërsa, ka theksuar se viti 2023 ndryshe mund të njihet dhe si viti i daljes nga kriza.

“Mendoj që kanë ndikuar dy faktor. Natyrisht që shifra e publikuar së fundmi është një shifër e lartë, e cila po ta bësh vjetore dhe po t’i shtosh përqindjen e informalitetit, natyrisht që shkohet në një shifër mbi një miliardë eurosh në formën e reminitancave në vendin tonë. Natyrisht, dy janë faktorët kryesorë të këtij shtimi mendoj.

Së pari, fakti i përfundimit të një periudhe të vështirë krize, të lidhur me Covidin ku të gjitha ekonomitë e vendeve europiane, veçanërisht Greqia, Gjermania, Italia, përmirësimi i reminitancave, natyrisht që reflektohet edhe në Shqipëri.

Nga ana tjetër, kemi parasysh, që cikli i periudhave të emigracionit, si pasojë e fluksit të lartë, emigrues që kemi pasur dhe vazhdojmë të kemi dhe në vitet e fundit. Kemi të bëjmë prapë me një ekonomi të re, si të thuash, emigracioni ekonomik, e cila ripërsërit të njëjtën sjellje me reminitancat, që ishin disa herët valët e emigracionit ekonomik, kryesisht në Europë”, tha ai në një lidhje për “Sheshin e Dollarit”.

 

Më të lexuarat