BREAKING NEWS

Gary Kokalari zbulon dëshmitarët që do çojnë pas hekurave familjen Berisha për “Gërdecin”, paralajmëron shpalljen “non grata” të Metës dhe tregon se kush është i penduari i dosjes “McGonigal”që do fundosë shumë emra

Gary Kokalari zbulon dëshmitarët që do çojnë pas
x
BREAKING NEWS

Evi Kokalari ngre alarmin dhe zbardh prapaskenat e forta, akuzon Metën se po përpiqet të asgjësojë PD, aktivistja ngre dyshime se Berisha po luan blofin me dosjen “McGonigal”

Evi Kokalari ngre alarmin dhe zbardh prapaskenat e forta, akuzon Metën se
x
BREAKING NEWS

I akuzuar për korrupsion, Gjykata merr vendimin për Arlind Gjokutajn

I akuzuar për korrupsion, Gjykata merr vendimin për Arlind Gjokutajn
x
BREAKING NEWS

“Jeni një kukull shumë interesante”/ Lindita Nikolla merr menjëherë vendimin e fortë për Gaz Bardhin

“Jeni një kukull shumë interesante”/ Lindita Nikolla merr
x
BREAKING NEWS

SPAK kërkoi dënim me burg, paraqitet në GJKKO kryetari i kësaj bashkie në vend. Ja akuza e ngritur ndaj tij

SPAK kërkoi dënim me burg, paraqitet në GJKKO kryetari i
x
BREAKING NEWS

PS rrëzon PD-në, "plas" sherr në parlament-LIVE

PS rrëzon PD-në, "plas" sherr në parlament-LIVE
x
BREAKING NEWS

Kaos në Kuvend/ Albana Vokshi i nxjerr videon Ramës, Lindita Nikolla bën veprimin që nuk pritej

Kaos në Kuvend/ Albana Vokshi i nxjerr videon Ramës, Lindita Nikolla
x
BREAKING NEWS

Rryma 'Nikola' vjen nga Rusia/ Mbërrin acari në Shqipëri, java e ardhshme më e ftohta e vitit, ja temperaturat ekstreme që nuk janë parë në vendin tonë

Rryma 'Nikola' vjen nga Rusia/ Mbërrin acari në
x

Ekonomia

Rreziqet dhe potencialet e ekonomisë në vitin 2023, BERZH: Risk kyç afatshkurtër është inflacioni, i cili rëndon shumë familjet

Rreziqet dhe potencialet e ekonomisë në vitin 2023, BERZH: Risk

Ekonomia shqiptare e ka përballuar mirë mjedisin e pafavorshëm makroekonomik global në vitin 2022, por rreziqet vijojnë të mbeten të larta. Ekaterina Solovova, drejtuese e zyrës së Bankës Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) në Shqipëri, thotë në një intervistë për “Monitor” se, rreziku kyç afatshkurtër është inflacioni, i cili rëndon shumë familjet, për të cilat produktet thelbësore si ushqimi dhe shërbimet komunale, përbëjnë gati gjysmën e shportës së konsumatorit. Teksa emigracioni po kthehet në një problem për vendin, Solovova shton se mënyra më e mirë për të luftuar me sukses presionet e gjata të emigracionit është rritja e vendit, e mbështetur nga institucione të forcuara, standarde më të mira të qeverisjes dhe prosperiteti më i lartë, që do të krijonte një numër në rritje të mundësive tërheqëse për punë, duke ndihmuar në parandalimin e emigrimit dhe tërheqjen e diasporës për t’u kthyer në shtëpi.“Rreziku kyç afatshkurtër është inflacioni, i cili rëndon shumë familjet, për të cilat produktet thelbësore si ushqimi dhe shërbimet komunale, përbëjnë gati gjysmën e shportës së konsumatorit. Për më tepër, dimri aktual ka të ngjarë të jetë sfidë, duke pasur parasysh luhatshmërinë e prodhimit të energjisë elektrike në Shqipëri dhe çmimet e larta të energjisë në tregjet ndërkombëtare. Nga ana pozitive, Shqipëria është një vend me baza të shëndetshme makroekonomike dhe me potencial rritjeje. Banka e Shqipërisë ka ndërmarrë, me të drejtë, një shtrëngim gradual të politikës monetare, mbështetur edhe nga mbiçmimi i kursit të këmbimit, dhe tashmë ka shenja inkurajuese se inflacioni ka arritur kulmin. Kriza energjetike ka rezultuar e vështirë për shumicën e vendeve të rajonit, por gjithashtu thekson nevojën për të adresuar dobësitë në prodhimin vendas të energjisë elektrike, pasi kostoja për të mos e bërë këtë është e lartë. Në këtë drejtim, Shqipëria është veçanërisht e pozicionuar mirë për të shkallëzuar zhvillimin e sektorit të energjisë së rinovueshme, duke pasur parasysh potencialin e saj të madh dhe të pashfrytëzuar për energjinë diellore dhe të erës. Kjo është arsyeja pse diversifikimi i burimeve të rinovueshme të energjisë është një nga prioritetet kryesore strategjike të BERZH në Shqipëri. Jam shumë krenare për punën tonë në këtë fushë”, tha ajo.