BREAKING NEWS

Sulmi ndaj “Top Channel”, analisti: U kalua vija e kuqe, ja biseda që kam bërë me kolegët që punojnë aty

Sulmi ndaj “Top Channel”, analisti: U kalua vija e kuqe, ja biseda
x
BREAKING NEWS

Hetimet marrin kthesë tjetër? Sulmi me armë tek Top Channel, policia ndalon ish-dhëndrin e Pal Kolës, ja çfarë ka zbuluar gazetari Elton Qyno

Hetimet marrin kthesë tjetër? Sulmi me armë tek Top Channel,
x
BREAKING NEWS

Sulmi me armë në Top Channel/ Gazetari: Ja mesazhi që u kam dërguar drejtuesëve të policisë

Sulmi me armë në Top Channel/ Gazetari: Ja mesazhi që u kam
x
BREAKING NEWS

Analisti flet për sulmin ndaj Top Channel, ku humbi jetën roja i sigurisë: U shërben interesave të pronarëve, përfshirjen e medias me krimin

Analisti flet për sulmin ndaj Top Channel, ku humbi jetën roja i
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet e 14 majit/ Gazetari: Ju tregoj skenarin e Berishës pas asimilimit të PD-së

Zgjedhjet e 14 majit/ Gazetari: Ju tregoj skenarin e Berishës pas
x
BREAKING NEWS

Plas sherri në studio/ "A po iu imiton ju krimi i organizuar?" Klodiana përplaset keq me Ramën: Nëse nuk më lë ta shpjegoj le ta mbyllë ekranin moderatorja, kjo është jeta e neveritshme

Plas sherri në studio/ "A po iu imiton ju krimi i organizuar?"
x
BREAKING NEWS

Analisti Vangjeli flet për sulmin ndaj Top Channel: Ja mesazhi që kanë dashur të përcjellin autorët

Analisti Vangjeli flet për sulmin ndaj Top Channel: Ja mesazhi që
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet e 14 majit/ Andi Bushati zbardh skenarin e Alibeajt

Zgjedhjet e 14 majit/ Andi Bushati zbardh skenarin e Alibeajt
x

Ekonomia

Rritet besimi në ekonomi, Banka e Shqipërisë: Ndikuan pozitivisht ndërtimi, tregtia e konsumi, pritet sërish rritje e çmimit të banesave

Rritet besimi në ekonomi, Banka e Shqipërisë: Ndikuan pozitivisht

Besimi në ekonominë shqiptare vijon të jetë në ecuri pozitive. Bizneset e ndërtimit janë besimplotë se çmimi i banesave do të vijojnë rritjen në vitin 2023. Ndërsa tregtarët presin ulje të kostove të prodhimit të tyre gjatë këtij viti. Treguesit e ndjesisë ekonomike për muajin shkurt 2023 regjistroi vlerën 106.7, duke ruajtur nivelin e një muaji më parë, por duke qenë në një rritje pozitive, krahasuar me fundin e vitit 2022. Këtë besim pozitivë në ekonominë shqiptare e kanë frymëzuar sektori i ndërtimit, tregtisë, prodhimit dhe të besimit të konsumator. Frenimin e rritjes e nxiti sektori shërbimeve. Banka e Shqipërisë në raportin e publikuar dje, evidentojnë se besimi në industri është rritur me 2.2% në muajin shkurt, ndikuar nga vlerësimet pozitive për kontratat porositësi, si vendase ashtu edhe nga eksportet. Krahasuar me mesataren historike, niveli i treguesit është rreth 5.2 pikë përqindjeje më i lartë. Bizneset vlerësojnë me rritje të lehtë prodhimin industrial. Treguesi i besimit në ndërtim regjistroi rritje të fortë me 6.2 pikë përqindjeje në muajin shkurt. Niveli i tij mbetet ndjeshëm mbi mesataren historike, me rreth 24 pikë përqindjeje. Rritja në këtë muaj u ndikua si nga vlerësimi më i lartë për aktivitetin aktual të biznesit ashtu dhe nga ai i porosive. Bizneset e ndërtimit presin rritje të çmimeve të tyre në të ardhmen. Edhe besimi në tregti ka rritje 0.9%. Tregtarët vlerësuan me rritje ecurinë e biznesit të tyre. Pritjet për çmimet dhe punësimin në të ardhmen u vlerësuan me rënie. Konsumatorët gjithashtu kanë më shumë besim në ekonomi. Treguesi i besimit konsumator vijoi të përmirësohet për të pestin muaj me radhë, duke iu afruar më shumë mesatares historike të tij. Rritja u ndikua nga pritjet më optimiste për situatën ekonomike e financiare, si dhe për blerjet në shuma të mëdha gjatë muajve të fundit.