BREAKING NEWS

SPAK sekuestron ‘dosjet e nxehta’ në Kadastrën e Vlorës, reagon Spartak Ngjela dhe paralajmëron ‘tërmet’ në politikën tonë: Aty i kanë provat e krimit...

SPAK sekuestron ‘dosjet e nxehta’ në Kadastrën e
x
BREAKING NEWS

Merret VENDIMI! Gjykata e Posaçme rihap dosjen “Gërdeci”, rigjykim për ish-ministrin Fatmir Mediu

Merret VENDIMI! Gjykata e Posaçme rihap dosjen
x
BREAKING NEWS

"Patatja e nxehtë"/ SPAK zbarkon në Kadastrën e Vlorës, sekuestrohen disa dosje pronash. Bie sërish drejtori. Zbardhen lëvizjet e reja

"Patatja e nxehtë"/ SPAK zbarkon në Kadastrën e
x
BREAKING NEWS

“Pashko dhe Hajdari e kërcënuan se do ta hidhnin nga avioni”, Frrok Çupi nxjerr prapaskenat ‘bombë’ dhe plas paralajmërimin e frikshëm për Berishën: Kjo është dosja që ka Basha në dorë!

“Pashko dhe Hajdari e kërcënuan se do ta hidhnin nga
x
BREAKING NEWS

Lulzim Basha shpërthen në akuza ndaj Ilir Metës: Ka nxjerrë taborët e tij për të shkatërruar PD, është i dalë boje dhe në grahmat e fundit të tij

Lulzim Basha shpërthen në akuza ndaj Ilir Metës: Ka nxjerrë
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Ilir Meta është buzë greminës, situata në PD në eksplozion e sipër, Basha e Berisha dinë shumë sekrete për njëri-tjetrin

Spartak Braho: Ilir Meta është buzë greminës, situata
x
BREAKING NEWS

Ja si Llalla u fut në kurth nga Meta, nga plani për të kapur KED dhe përplasja me Donald Lu, te refuzimi i arrestimit dhe braktisja nga presidenti

Ja si Llalla u fut në kurth nga Meta, nga plani për të kapur KED
x

Ekonomia

Rritet çmimi i bukës, Autoriteti i Konkurrencës dyshime për aleancë nga kompanitë e miellit, nis hetimet në terren

Rritet çmimi i bukës, Autoriteti i Konkurrencës dyshime

Autoriteti i Konkurrencës është vënë në lëvizje pas rritjes së çmimit të bukës në treg. Këtë javë, ashtu sikur ishte paralajmëruar, blerja e një buke kushton 10 lekë më shumë, ose është reduktuar sasia për ato lloje që nuk ka ndryshuar çmimi. Duke qenë se ky produkt është kryesori dhe baza për tavolinat e shqiptarëve, reagimet për rritjen e çmimit kanë qenë të shumta, sidomos nga qytetarët. Ndërkohë, ditën e djeshme ka ardhur dhe reagimi zyrtar i Autoriteti të Konkurrencës për këtë çështje. Përmes një njoftimi zyrtar ky institucion bëri të ditur se, do të dalë shpejt me një vendim nëse prodhuesit kryesorë të miellit në vend po vazhdojnë të ndjekin një marrëveshje të ndaluar, me qëllim përcaktimin e çmimeve të shitjes së bukës dhe a kanë ndikuar ata në këtë lëvizje të fundit. Në këtë njoftim, Konkurrenca ka treguar se do të nisë një hetim më të thelluar në tregun e prodhimit të miellit pasi në vitin që shkoi përmes një vendimi kompanitë bashkëpunuan për të ndikuar qoftë edhe në mënyrë indirekte në përcaktimin e çmimit për shitjen e bukës tek qytetarët. “Autoriteti i Konkurrencës do të shqyrtojë me kujdes të dhënat, për të parë ecurinë e tregut pasi me anë të vendimit nr. 700, datë 24.07.2020 ka konstatuar sjelljen e bashkërenduar midis ndërmarrjeve Agro Blend SHPK, Miell Tirana SHA, Bloja SHA, Atlas SHA dhe Atlas Mills SHPK, në tregun e importit të grurit, importit, prodhimit dhe tregtimit të miellit, pasi këto ndërmarrje kanë bashkërenduar sjelljen, duke caktuar çmimet e shitjes dhe duke kontrolluar prodhimin në tregun e miellit për shkak të integrimit vertikal. Sipas vendimit, kjo sjellje përbën shkelje të ligjit “Për mbrojtjen e konkurrencës””, thuhet në njoftim.

Ja çfarë thonë prodhuesit

Ndërkohë nga ana e tyre kompanitë e prodhimit të miellit në vend kamë deklaruar se, shkaku kryesor i shtrenjtimit të këtij produkti është rritja e çmimit të grurit në tregjet ndërkombëtare, me rreth 65% në një vit. Gjatë një interviste televizive ata u shprehën se nuk do preferonin që të rritej në këtë fazë çmimi i shitjes së bukës, por gjithçka vjen sepse ka rënë prodhimi i miellit në shtetet më të mëdha prodhuese, çka ka sjellë rritje të çmimit të miellit dhe si rrjedhojë atë të bukës. Sipas tyre, kjo rritje është reflektuar vetëm në masën 10-12% në çmimet e miellit, por nëse kjo tendencë vazhdon, shtrenjtimi i mëtejshëm i miellit do të jetë i pashmangshëm. Ndërkohë, kujtojmë se në vitin që lamë pas Autoriteti i Konkurrencës iu vendosi ndërmarrjeve të prodhimit të miellit detyrim që në asnjë mënyrë të mos përpiqen të caktojnë, në mënyrë të drejtpërdrejtë ose të tërthortë, çmimet e blerjes ose të shitjes, apo çdo kusht tjetër tregtimi. Gjithashtu, iu është kërkuar që të mos kufizojnë ose kontrollojnë prodhimin, tregjet, zhvillimin teknik ose investimet; të mos ndajnë tregjet ose burimet e furnizimit; të raportojnë çdo tre muaj pranë AK-së të dhëna mbi blerjet dhe shitjet në përmbushje të detyrimeve të dhëna sipas kësaj pike.