BREAKING NEWS

SPAK trondit çiftin Meta-Kryemadhi, prokurorët nisin sekuestrimet për dosjen e tyre të “zezë” të pastrimit të parave, ja çfarë po ndodh në GJKKO

SPAK trondit çiftin Meta-Kryemadhi, prokurorët nisin sekuestrimet
x
BREAKING NEWS

Shqipëria zien nga përgjimet e “SKY”, zbardhet pasuria e kupolës së Policisë së Shtetit për vitin 2022, nga Muhamet Rrumbullaku, Neritan Nallbati, Rebani Jaupi, te Altin Qato dhe Edmond Rizai, ja kush është drejtuesi më i pasur dhe më i varfër...

Shqipëria zien nga përgjimet e “SKY”, zbardhet pasuria e
x
BREAKING NEWS

Ja si e tradhtoi sekretarja Aldo Bumçin, implikoi direkt ish-ministrin si ushtar të Shkëlzen Berishës në demontimin e armëve në Gërdec, SPAK e merr për herë të parë sot në pyetje

Ja si e tradhtoi sekretarja Aldo Bumçin, implikoi direkt ish-ministrin si
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha krijoi “Foltoren” për hallin e tij personal dhe i shiti demokratët tek “kasapi” Ilir Meta, Evi Kokalari zbardh prapaskenat e bujshme dhe i kërkon deputetit të njohur të bëjë kujdes nga sulmet e Rithemelimit

Sali Berisha krijoi “Foltoren” për hallin e tij personal dhe i
x
BREAKING NEWS

Nuk ka fund batërdia ndaj qytetarëve, në Shqipëri çmimi i naftës ngelet në stratosferë edhe pse në bursat ndërkombëtare është ulur me 7 dollarë vlera e fuçisë së “arit të zi”, ekspertët ngrenë alarmin

Nuk ka fund batërdia ndaj qytetarëve, në Shqipëri
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Ja pse SPAK nuk po e arreston Sali Berishën, si do shkojë drejt prangave ish-kryeministri dhe çfarë prapaskenash fshihen pas daljes së Argitës në skenë

Frrok Çupi: Ja pse SPAK nuk po e arreston Sali Berishën, si do
x
BREAKING NEWS

Fatos Klosi zbardh “dosjen e zezë” të Sali Berishës: Ja si i ka shpëtuar deri tani arrestimit, krimet e tij në ’97-’98, të fshehtat e vrasjes së Azem Hajdarit, planifikimi i ekzekutimit të 4 protestuesve në 21 janar dhe pse nuk do ia lërë ‘fronin’ Argi...

Fatos Klosi zbardh “dosjen e zezë” të Sali Berishës:
x
BREAKING NEWS

Analisti i njohur Kastriot Aliaj demaskon Sali Berishën, nga takimet me vrasësin serb Arkan, te intrigat, pazaret, sharjet, mashtrimet, krimet dhe korrupsioni i tij familjar, si i vodhi nga arka e shtetit 1.6 milion dollarë në bashkëpunim me biznesmeni...

Analisti i njohur Kastriot Aliaj demaskon Sali Berishën, nga takimet me
x

Ekonomia

Rritja e çmimeve të pronave, ekspertja zbulon tre zonat më të kërkuara në vend: Rreth 40% e blerësve janë nga shtetet perëndimore

Rritja e çmimeve të pronave, ekspertja zbulon tre zonat më

Ekspertja e Pronave, Armelida Shtiza, është shprehur se rritja e çmimeve për blerjet e pronave do të vijojë në zonat rurale të Tiranës, qendrën e Tiranës dhe në bregdet.

Komentet Shtiza i bëri gjatë një interviste në Panorama TV, ku tha se rreth 40-41 % e blerësve dhe investitorëve janë nga Perëndimi.

Ajo tha gjithashtu se që nga pandemia, shumë persona që kanë jetuar në metropol, janë shkëputur, duke gjetur mundësi të reja banimi, larg qendrave të banuara.

“Para 10 viteve nuk kishte agjenci imobiliare. Kishte persona që punonin privatisht. Deri para 3 viteve, 95 % e klientëve blerës për pjesën e bregdetit, ishin shqiptarë, një pakicë e vogël nga Kosova dhe Maqedonia. Tani çfarë ndodh, neve tani kemi 40-41 % vetëm blerës dhe investitorë nga Perëndimi. Pra unë konsideroj çdo person që nuk ka rezidencën në Shqipëri, mund të jenë edhe nga Kosova dhe Shqipëria.

Jemi në tregun e uljes së referencës sepse nuk ka aeroporte afër. Bumi i madh në Sarandë i rritjes së çmimeve që janë në maj, Saranda fillon në zonën elitare… Ndodh investimi sepse kanë Korfuzin dhe aeroportin e tij afër. Në Lalëz po ashtu, pasi kanë aeroportin afër. Unë për vete unë e dua vilën time luxury pranë vendit ku punoj. Shtëpinë e dytë të pushimit duhet ta kesh jo shumë kilometra larg bazës së kompanisë ku punon.

Që nga pandemia, shumë persona që jetonin në metropol, janë shkëputur. Rritja e trevjecarit më të lartë të referencës për shitjen brenda resorteve dhe rezidencave që janë projekte të zhvilluara dhe të vlerësuara tani, do të jënë zonat rurale të Tiranës, qendra e Tiranës dhe bregdeti shqiptar. Zonat periferike të Tiranës, jo. Jugu po, patjetër. Në Dhërmi psh që ne kemi qenë punonjës të administratës shtetëore, shtëpitë mund t’i gjeje edhe me 10 mijë euro, ndërsa tani nuk i gjen dot, janë të blera.

Në Borsh unë kam kërkesa shumë nga qytetarë të Zvicrës që duan të blejnë në kodër. Investitorët e huaj nga perëndimi më kërkojnë nga pjesa e kodrës, jo si shqiptarët që kërkojnë në bregdet. Pjesa e kodrave janë individ që e duan për ta shijuar në pushimin 1 mujor”, u shpreh Shtiza.