BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat përvëluese që do fundosin Metën për aferën “CEZ-DIA”, ja dëshmitë që ka në duar SPAK, roli i Sali Berishës dhe lëvizja e papritur e Ismailajt që mund “të hedhë në erë” hetimet

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të Berishës në mes të Tiranës, caktohet prokurori i çështjes, ja provat nga dosja që rrezikojnë të fundosin pushtetarë të lartë dhe biznesmenë të njohur, zbardhen emrat që po hetohen...

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të
x
BREAKING NEWS

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues politikës shqiptare për ditët e zeza që po trokasin

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues
x
BREAKING NEWS

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me dezertorët e Lulzim Bashës, Bardhi qejfmbetur nga Berisha pas refuzimit të postit të Sekretarit të “Foltores”

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me
x
BREAKING NEWS

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin kthesën e madhe hetimet e dosjes së “Gërdecit” për djalin e Sali Berishës, familjarët e viktimave kërkojnë dëshminë e 12 dëshmitarëve të tjerë, mes tyre krushkun e Fatmir Mediut...

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin
x

Ekonomia

Rritja e menjëhershme e pagave, kreu i Konfindustrisë zbulon pasojat e rënda ndaj bizneseve

Rritja e menjëhershme e pagave, kreu i Konfindustrisë zbulon

Gjergj Buxhuku, kreu i Konfindustrisë deklaroi se lëvizjet për rritjen e pagave janë bërë pa kryer analizat e duhura për ndikimin që do të ketë tek bizneset duke shtuar se çdo ndryshim kostosh i menjëhershëm mund të kalojë deri atje sa malli apo shërbimi të bëhet jo konkurrencial.

Kam frikë dhe në bazë të informacioneve se kur janë bërë lëvizjet për rritjen e pagave nuk janë bërë analiza. Analiza në kuptimin se cilat do jenë kostot që do kenë bizneset. Nuk është puna t’i vendosësh bizneset përballë faktit  të kryer. Problemi është se duhet të përllogaritësh se çfarë pasojash do të ketë tek produktet fundore. Problem në Shqipëri është mungesa e fuqisë punëtore dhe kërkesa me detyrim për rritjen e pagës. Është trysni e madhe që po krijohet ndaj biznesit. Kanë munguar analizat. Këto veprime erdhën si vendime politike se bëhen para zgjedhjeve. Pasojat nuk janë llogaritur, ecet me idenë se biznesi mban, por nuk është kështu. Llogaritë luhen me fijen e perit. Çdo ndryshim kostosh i menjëhershëm mund të kalojë deri atje sa malli apo shërbim yt të jetë jo konkurrencial. Konkurrenca është e para. Presionet kanë qenë të mëdha, presion për rritjen e pagës minimale në mënyrë të disafishtë për një kohë të shkurtër. Ka bërë ndonjë llogari sa do jetë kostoja tek produktet finale?


Hapja e kufijve do të sillte në mënyrë të detyrueshme që fuqia punëtore që mbahej brenda vendit do vinte një moment që do shpërthente dhe duhet të ishte paraprirë duke investuar në teknologji. Nga ana tjetër duhet të kemi parasysh që shumë sektorë të ekonomisë ata që kanë peshë për eksport janë industri të ndjeshme.

 

Më të lexuarat