BREAKING NEWS

Zjarri 'gjigand' në kryeqytet/ Flakët “përpijnë” tregun e fruta-perimeve në Tiranë, shikoni pamjet çfarë po ndodh mes dy pallateve. Reagon Policia

Zjarri 'gjigand' në kryeqytet/ Flakët
x
BREAKING NEWS

Emrat e tyre dolën në krime të rënda pas dëshmive tronditëse të Dumanit dhe Hoxhajt, SPAK shpall në kërkim ndërkombëtar 14 ‘bosët’ e njohur, shkresat i përcillen Interpolit

Emrat e tyre dolën në krime të rënda pas dëshmive
x
BREAKING NEWS

Zhvillimet e fundit politike, reagon Artan Hoxha dhe lëshon komentin e fortë: Maskara...

Zhvillimet e fundit politike, reagon Artan Hoxha dhe lëshon komentin e
x
BREAKING NEWS

Vjen lëvizja urgjente! Zgjedhja e Kryesisë së PD-së/ Rithemelimi zbardh agjendën, ja si do të mësohen emrat fitues. Berisha e Paloka do të…

Vjen lëvizja urgjente! Zgjedhja e Kryesisë së PD-së/
x
BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi: Zgjedhja e Berishës në krye të PD atentat ndaj demokracisë, ish-kryeministri është simboli i korrupsionit, pas SHBA edhe BE pritet ta shpallë “non grata”

Brizida Gjikondi: Zgjedhja e Berishës në krye të PD atentat ndaj
x
BREAKING NEWS

Zbardhet sondazhi i gazetës “Sot”: Kush janë ministrat më të korruptuar në qeveri, surpriza e madhe është Edi Rama, ja në çfarë vendi renditet në listë

Zbardhet sondazhi i gazetës “Sot”: Kush janë ministrat
x
BREAKING NEWS

26 maj 1996- 26 maj 2022, ja si Sali Berisha dhunoi dhe përgjaku opozitën 26 vjet më parë, flasin protagonistët

26 maj 1996- 26 maj 2022, ja si Sali Berisha dhunoi dhe përgjaku
x
BREAKING NEWS

Thellohet skandali me koncesionet, Ministria e Shëndetësisë jep për “Hemodializën” 2.5 milionë euro për punë të pakryera

Thellohet skandali me koncesionet, Ministria e Shëndetësisë jep
x

Ekonomia

Sazan Guri: Ministria e Bujqësisë dështoi në menaxhimin e gripit të shpendëve, skandal që lejoi importin e pulave të infektuara

Sazan Guri: Ministria e Bujqësisë dështoi në menaxhimin e

Ambientalisti dhe gjeologu i njohur, Sazan Guri ka reaguar dje ashpër sa i takon masave të marrë nga Ministria e Bujqësisë për gripin e pulave që ka mbërthyer vendin prej një javë. Gjatë një prononcimi për gazetën “SOT”, Sazan Guri shprehet se Ministria e Bujqësisë dështoi në menaxhimin e gripit të shpendëve, pasi sipas tij, nuk mori masa për të parandaluar përhapjen e gripit të shpendëve në vendin tonë. Ai u shpreh se edhe groposja e shpendëve të ngordhur përbën vepër penale sepse ndot tokën.“Ne kemi ekspertë dhe kemi mundësi. Si mundet që shteti të dal zbuluar? Ku do hidhen këta shpendë, do hidhen në Sharrë? Ja pse duhet qe të kishte një landfill për këto mbetje por kjo është një çështje tjetër. Ata venë edhe i groposin në tokë, por ajo është një vepër penale sepse ti bën ndotjen e tokës në këtë rast. Lë shumë për të dëshiruar dhe tregon që jemi të paaftë dhe të pazotë. Është për të ardhur keq që kemi ekspertë dhe mendime është turp i madh. Më vjen keq kur shihja situata makabre kur dikush kërkonte ndihmë dhe institucionet nuk ja jepnin. Sepse s’ka program dhe s’kanë plan”, deklaroi ai.

Ministria s’duhet të lejonte importonin e pulave nga Greqia

Ndërkohë, ambientalisti dhe gjeologu i njohur, Sazan Guri theksoi se Ministria s’duhet të lejonte importonin e pulave nga Greqia. Ai tha, se si në rastin e pandemisë që preku vendin duhet që të vendosje karantinë.“Nuk duhej që të lejohej importi dhe duhet të kishte karantinë dhe të mos shtonte rrezikun. Si në rastin e pandemisë që kur erdhën rastet e para u mbyll çdo gjë, edhe në këtë rast. Por, mënyra sesi jetojnë pulat në ato metra katror normale që do të përhapej kjo sëmundje, sepse ajo e është një qenie e gjallë. Unë kam 30 vite që nuk ka mish”, u shpreh ai. Ndër të tjera, Guri theksoi, se situata nuk është menaxhuar si duhet. Ai theksoi, se veprimi i ministrisë ka qenë i ngadaltë.“Duhet që të bëhet groposja e pulave pasi kanë ngordhur. Doja të thosha se lë shumë për të dëshiruar menaxhimi i situatës pasi shpendët kanë ngordhur. Kjo tregon edhe fytyrën e shtetit edhe përpjekjet e ministrisë se Mjedisit që edhe pasi ka ndodhur e gjithë kjo, veprimi i ministrisë ka qenë shumë i ngadaltë aq sa kompanitë kërkonin planin se çfarë do të bënin në një rast të tillë” tha ai. Sakaq, ambientalisti dhe gjeologu i njohur, Sazan Guri, u shpreh se shteti shqiptar duhet që të kishte një plan. “Vetë shteti shqiptar duhet që të ketë një plan dhe një teknologji që të merret me djegien e mbetjeve shtazore. Një djegës termik i mbetjeve shtazore anatomike. Unë kam bërë një studim ku një në Berat i merrte mbetjet edhe i çonte atje ku donte ai. Kështu që në menaxhimin e mbetjeve sepse kjo është fusha ime është primitivitet”, nënvizoi ambientalisti Sazan Guri për gazetën “SOT”.