BREAKING NEWS

Shqipëria zien nga përgjimet e “SKY”, zbardhet pasuria e kupolës së Policisë së Shtetit për vitin 2022, nga Muhamet Rrumbullaku, Neritan Nallbati, Rebani Jaupi, te Altin Qato dhe Edmond Rizai, ja kush është drejtuesi më i pasur dhe më i varfër...

Shqipëria zien nga përgjimet e “SKY”, zbardhet pasuria e
x
BREAKING NEWS

Ja si e tradhtoi sekretarja Aldo Bumçin, implikoi direkt ish-ministrin si ushtar të Shkëlzen Berishës në demontimin e armëve në Gërdec, SPAK e merr për herë të parë sot në pyetje

Ja si e tradhtoi sekretarja Aldo Bumçin, implikoi direkt ish-ministrin si
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha krijoi “Foltoren” për hallin e tij personal dhe i shiti demokratët tek “kasapi” Ilir Meta, Evi Kokalari zbardh prapaskenat e bujshme dhe i kërkon deputetit të njohur të bëjë kujdes nga sulmet e Rithemelimit

Sali Berisha krijoi “Foltoren” për hallin e tij personal dhe i
x
BREAKING NEWS

Nuk ka fund batërdia ndaj qytetarëve, në Shqipëri çmimi i naftës ngelet në stratosferë edhe pse në bursat ndërkombëtare është ulur me 7 dollarë vlera e fuçisë së “arit të zi”, ekspertët ngrenë alarmin

Nuk ka fund batërdia ndaj qytetarëve, në Shqipëri
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Ja pse SPAK nuk po e arreston Sali Berishën, si do shkojë drejt prangave ish-kryeministri dhe çfarë prapaskenash fshihen pas daljes së Argitës në skenë

Frrok Çupi: Ja pse SPAK nuk po e arreston Sali Berishën, si do
x
BREAKING NEWS

Fatos Klosi zbardh “dosjen e zezë” të Sali Berishës: Ja si i ka shpëtuar deri tani arrestimit, krimet e tij në ’97-’98, të fshehtat e vrasjes së Azem Hajdarit, planifikimi i ekzekutimit të 4 protestuesve në 21 janar dhe pse nuk do ia lërë ‘fronin’ Argi...

Fatos Klosi zbardh “dosjen e zezë” të Sali Berishës:
x
BREAKING NEWS

Analisti i njohur Kastriot Aliaj demaskon Sali Berishën, nga takimet me vrasësin serb Arkan, te intrigat, pazaret, sharjet, mashtrimet, krimet dhe korrupsioni i tij familjar, si i vodhi nga arka e shtetit 1.6 milion dollarë në bashkëpunim me biznesmeni...

Analisti i njohur Kastriot Aliaj demaskon Sali Berishën, nga takimet me
x
BREAKING NEWS

Zbërthehen të tjera përgjime “bombë” nga  “Sky” dhe “EncroChat”, kush janë shefat e krimeve që janë përfshirë në një vrasje të bujshme në kryeqytet, SPAK gati fletë-arrestet, paralajmërohet “shkundja” e kupolës së policisë...

Zbërthehen të tjera përgjime “bombë” nga 
x

Ekonomia

Sejko: Po punojmë për ligjin e ri funksional të Bankës së Shqipërisë, inflacioni brenda normës në 2024

Sejko: Po punojmë për ligjin e ri funksional të Bankës

Banka e Shqipërisë është duke punuar për një ligj të ri funksional dhe për këtë është ngritur dhe grupi i punës që po punon për draftin, i cili do të ndjek dhe direktivat e Bashkimit Europianë. Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, dje gjatë raportimit të punës vjetore të institucionin që ai drejton në Komisionin e Ekonomisë, bëri të ditur se po punohet me Bankën Botërore për draftin ligjor që do i paraqitet kuvendit në një kohë sa më të shpejtë. “Ka ardhur koha të rishikohet ligji për bankat. Është ngritur një grup pune. Kemi të qarta se ku duhet fokusohet, në veçanti për bankat e nivelit të dytë. Banka Botërore më e angazhuar për të në na ndihmuar për ndryshimin e ligjit për Bankat. Ligjet kaq të rëndësishme kërkojnë 2-3, vite. Ne do përpiqemi ta sjellim më herët. Do transpozohen dhe direktivat e BE”, tha Gent Sejko. Duke komentuar modernizimin e sistemit Bankar, Sejko shton se paralelisht me këtë proces rritet rreziku i sulmeve kibernetike. Për Sejko, garantoi se po punohet për një sistem mbrojtje kibernetike sa më të mirë.“Lidhur me open banking, kemi ecur më shpejt se vendet e rajonit. Qëllimi modernizimi i pagesave dhe shkurtimi i kohës, Efikasiteti në pagesa. Përmes tyre kërkojmë formalizimin e ekonomisë. Duke parë sulmet kibernetike, jemi duke parë dhe sistemet e sigurisë. Ne kemi qenë vazhdimisht nën sulmet kibernetike, përpara sulmit real të fortë kibernetik. Dua t’ju garantoi se BSH ka marrë masa për të qenë maksimalisht e mbrojtur. Në raport me sulmet kibernetike s’ka siguri 100%. Kjo fushë kërkon investime kolosale.  Kemi dy sfida, modernizimin e sistemit të pagesa, dhe mbrojtjen ndaj sulmeve kibernetike. SA më shumë rritet modernizimi, aq më shumë rritet rreziku nga sulmet kibernetike. Ne po punojmë me të dyja”, shpjegoi guvernatori. Sejko shton se Bankat kanë sistem të fortë monitorimi kundër pastrimit të parave.“Nuk janë bankat shkak që Shqipëria është në listën gri të moneyval. Ju jeni dëshmitarë që shumë individë kanë shqetësim se u kërkohet shumë informacion për të kryer veprime në banka. Kjo tregon monitorimin e fortë që bankat kanë për parandalimin e pastrimit të parave”, nënvizoi Sejko.