BREAKING NEWS

Fatmir Mediu zbulon nëse është thirrur nga ambasada e SHBA pas shpalljes non grata të Berishës: U vendos të kishim një qëndrim të përbashkët

Fatmir Mediu zbulon nëse është thirrur nga ambasada e SHBA pas
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha nxjerr prapaskenat “bombë: Basha do të futej në burg nëse nuk i bindej këtij ultimatumi! Ja pse për disa kohë nuk mund të shkonte dot në SHBA

Sali Berisha nxjerr prapaskenat “bombë: Basha do të futej
x
BREAKING NEWS

E papritur! Blendi Fevziu nervozohet keq në mes të emisionit me regjinë: Më çmendët

E papritur! Blendi Fevziu nervozohet keq në mes të emisionit me
x
BREAKING NEWS

Rama bën reagimin e papritur: Do të jetë e pabesueshme, do ta dëgjoni shumë shpejt...

Rama bën reagimin e papritur: Do të jetë e pabesueshme, do ta
x
BREAKING NEWS

Çfarë do të bëni nëse qytetarët nuk janë dakord për ‘Ballkanin e Hapur”? Ja çfarë thotë kryeministri Rama: Politika nuk është spektakël si Big Brother që të zihen njerëzit për brava

Çfarë do të bëni nëse qytetarët nuk janë
x
BREAKING NEWS

Pse nuk krijoni një parti të re? Përgjigjet Sali Berisha

Pse nuk krijoni një parti të re? Përgjigjet Sali Berisha
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha paralajmëron zhvillime të reja, zbulon se çfarë do të ndodhë të dielën

Sali Berisha paralajmëron zhvillime të reja, zbulon se
x
BREAKING NEWS

Çfarë ndodh nëse Sali Berisha merr Partinë Demokratike? Escobar: Biden dhe Blinken kanë qenë të qartë

Çfarë ndodh nëse Sali Berisha merr Partinë Demokratike?
x

Ekonomia

Shehi: Nga buxheti i 2022 nuk shoh asnjë përmirësim, qeveria duhej që të fokusohej tek rritja e pagave dhe e pensioneve

Shehi: Nga buxheti i 2022 nuk shoh asnjë përmirësim, qeveria

Deputeti opozitar Dashamir Shehi ka folur për buxhetin e vitit 2020 që u prezantua dje nga qeveria. Në një intervistë televizive, ai u shpreh se buxheti i vitit 2022 duhet të ishte një buxhet social dhe të fokusohej në rritjen e pagave dhe të pensioneve. Ai tha, se pas pandemisë dhe me rritjen e çmimeve, shoqëria ka nevojë për paga më të mira. “Shqipëria vazhdon që të notojë në informalitet. Nga ky buxhet nuk shoh asnjë përmirësim. Për gjykimin tim i kanë shpërndarë gabim. Borxhi publik shkon mbi 80 për qind. Borxhi ka qenë 66-67 brenda dy viteve janë marrë 12-13 për qind borxh. Është lek i madh, ne duhet të analizojmë ku shkoi ky borxh këtë vit. PPP po marrin 120 milionë lekë. Duhet të ishte orientuar në fushat sociale që do rrisim rrogat, pensionet. Në një vit të tillë shoqëria ka nevojë për disa paga më të mira pasi janë rritur edhe çmimet. Këta thonë do të rrisim pagat me 6 për qind. Unë do sugjeroja të rritje 15-20 për qind”, tha ai. Ndër të tjera, Shehi u shpreh, se nëse do të ulej informaliteti do të rriteshin edhe kontributet në pensione, por kjo gjë nuk i leverdis qeverisë. Sipas tij, kjo nuk lejon që të kryhet korrupsion. “Këto ide si pëlqejnë qeverisë, sepse ka dy thasë, një thes në investimet në ujësjellës, PPP, por edhe buxheti tjetër e rrit ekonominë pasi rrit konsumin. Ky blloku i madh i shpenzimeve nuk bie para për të bërë korrupsion sepse s’ke ku i mbledh lekët. Për këtë vit ta ndalojnë frymën e zhvillimi e të ndihmojmë të varfrit, të ndihmojmë rrogëtarët dhe në këtë mënyrë ulim dhe informalitetin. Ky nuk është buxhet as për të varfrit, as për nëpunësit është biznes që vijon të favorizojë PPP, ato do të vazhdojnë të pasurohen. Opozita s’ka asgjë në këtë mes. Opozita nuk e votoi. Ky do të ishte një qëndrim, pasi duhet të shohim si do të shpërndahet ky borxh. Asgjë e jashtëzakonshme nuk do të bëhet me buxhetin e vitit që vjen, duhet të ishte një buxhet social”, tha Shehi.