BREAKING NEWS

Një oficer policie dhe një ushtarak, pjesë e grupeve kriminale/ Nga masakrat tek atentatet, Policia në konferencë urgjente, zbardhen detajet e super-operacionit: Ishin vrasës me pagesë

Një oficer policie dhe një ushtarak, pjesë e grupeve kriminale/
x
BREAKING NEWS

Super-operacion në Durrës, shkatërrohet grupi kriminal, arrestohen 15 persona të dyshuar për vrasje. Detajet

Super-operacion në Durrës, shkatërrohet grupi kriminal,
x
BREAKING NEWS

I pari në vendin tonë që fiton betejën/ U shkarkua nga KPA, prokurori i njohur i Tiranës fiton gjyqin në Strasburg

I pari në vendin tonë që fiton betejën/ U shkarkua nga KPA,
x
BREAKING NEWS

Publikimi i të dhënave, gazetari Koka bën deklaratën e fortë dhe paralajmëron: Nëse publikohet Memex e gjithë organizata e Policisë së Shtetit rrëzohet, ja kush janë ata që cënohen më shumë

Publikimi i të dhënave, gazetari Koka bën deklaratën e
x
BREAKING NEWS

Sulmi kibernetik/ Ish-kreu i policisë, Hajdarmataj bën paralajmërimin e fortë: Nëse grupet kriminale marrin në dorë sistemin MEMEX do të ketë pasoja, kjo situatë...

Sulmi kibernetik/ Ish-kreu i policisë, Hajdarmataj bën
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet për kryetarin/ Plas keq mes Kokalarit dhe Sekretarit të FRPD: Kë gënjeni ju, budallenj na dini?

Zgjedhjet për kryetarin/ Plas keq mes Kokalarit dhe Sekretarit të
x
BREAKING NEWS

Publikimi i të dhënave/ Klodiana Lala sulmon qeverinë: Po gënjejnë, institucionet e dinë shumë mirë se cilat sistemi janë sulmuar dhe ç’të dhëna janë marrë

Publikimi i të dhënave/ Klodiana Lala sulmon qeverinë: Po
x
BREAKING NEWS

Sulmet kibernetike/ Eksperti i sigurisë plas deklaratën e fortë dhe paralajmëron: Hakerat kanë tentuar sulmin në bankat e nivelit të dytë, po tentohet të...

Sulmet kibernetike/ Eksperti i sigurisë plas deklaratën e fortë
x

Ekonomia

Shifra marramendëse/ Shtrenjtohet çmimi i banesave në Tiranë, deri në 5 mijë euro metri katror

Shifra marramendëse/ Shtrenjtohet çmimi i banesave në

Kriza dhe rritja e çmimeve, shoqërohet menjëherë me rritjen e çmimit të banesave në Tiranë.

Të blesh një apartament tashmë edhe në periferi të Tiranës po bëhet gjithnjë e më e vështirë. Agjentët imobiliarë tregojnë se çmimet në këto zona në zhvillim si Astiri, 5-Maji apo njësi të tjera janë rritur vrullshëm dhe kanë arritur deri në 1200 euro/m2. Ndërsa në bulevardin e ri çmimet rezultojnë edhe më të larta në mbi 1300 euro/m2. Shtrenjtim çmimesh shtojnë ata vërehet veçanërisht tek objektet drejt përfundimit.

“Duke nisur nga pjesa e fundit e Astirit që çmimet variojnë nga 850 euro/m2, nëse afrohemi më afër Unazës së Madhe si Fusha e Aviacionit çmimet kanë kaluar mbi 1000 euro, shkojnë në 1200 euro/m2. Zona e 5 Majit po ashtu me këto çmime 1000-1200 euro/m2, Porcelani 1000-1100 euro. Bulevardi i ri, fasha e dytë e tij çmimet në këto komplekse kanë arritur në 1300-1350 euro/m2, pastaj Sauku, Farka këto rezidenca me vila kryesisht objekte më private.” deklaron Erion Alimema, agjent imobiliar për Tch.

Ndërsa për kullat që shtrihen përgjatë bulevardit çmimet kanë prekur majat dhe sipas agjentëve të tregut ato të ekspozuara arrijnë edhe deri në 5000 euro/m2.

“Në këto zona çmimet shkojnë nga 1500-1700 euro/m2. Pjesa më e shtrenjtë në Tiranë është fasha e Bulevardit variojnë çmimet mbi 3500 euro, ka çmime të ekspozuara deri në 5000 euro. Duke marrë zonën e ish-Bllokut, sheshi Skenderbej, kullat rreth Stadiumit Arena që kalojnë 3000 euro dhe deri në 4000 euro.”

Gjithnjë e më shumë po preferohen komplekset e pallateve për shkak të larmishmërisë që ofrojnë në shërbime dhe jo vetëm.

“Komplekset po rrisin cilësinë dhe vlerën e zonave dhe ndërtesave të tjera përreth pasi ofrojnë kënd lojërash dhe shumë facilitate të tjera dhe mbi të gjitha ofrojnë parkim, ndaj janë edhe shumë të kërkuara.”