BREAKING NEWS

Ndryshime të reja në qeveri, zbardhet vendimi i fundit

Ndryshime të reja në qeveri, zbardhet vendimi i fundit
x
BREAKING NEWS

KLSH kallëzon në SPAK 8 punonjës të ‘Shëndetësisë’

KLSH kallëzon në SPAK 8 punonjës të
x
BREAKING NEWS

‘Tërmet’ në PD, Lulzim Basha i jep postin e rëndësishëm Roland Bejkos

‘Tërmet’ në PD, Lulzim Basha i jep postin e
x
BREAKING NEWS

“Nuk jeni ishull i pavarur”, Manja prezanton drejtorin e Shërbimit të Provës dhe i jep urdhrat e prerë: Nuk jeni të paprekshëm, porosia ime një dhe e vetme!

“Nuk jeni ishull i pavarur”, Manja prezanton drejtorin e
x
BREAKING NEWS

Helidon Bushati dha dorëheqjen, Lulzim Basha bën lëvizjen urgjente, ia beson Shkodrën krahut të tij të djathtë (EMRI)

Helidon Bushati dha dorëheqjen, Lulzim Basha bën lëvizjen
x
BREAKING NEWS

“Ky është skandal e shkuar skandalit”, Klodiana Lala plas ‘bombën’: Gjella e prishur që po gatuhet nga...

“Ky është skandal e shkuar skandalit”, Klodiana Lala plas
x
BREAKING NEWS

Ç’do të bëjë Berisha tani që gjykata njohu Bashën kryetar të PD-së? Spartak Ngjela nxjerr prapaskenat dhe bën paralajmërimin e fortë: Saliu do...

Ç’do të bëjë Berisha tani që gjykata njohu
x
BREAKING NEWS

Lufta në PD/ Spartak Ngjela bën parashikimin e bujshëm, tregon çfarë do ndodhë me Lulzim Bashën

Lufta në PD/ Spartak Ngjela bën parashikimin e bujshëm, tregon
x

Ekonomia

Shqipëria del me sukses, emetohet Eurobondi me vlerë 650 milionë euro, ja kush janë bankat përfituese

Shqipëria del me sukses, emetohet Eurobondi me vlerë 650 milionë

Shqipëria doli dje në tregun ndërkombëtar për të marrë Eurobondin e 5-të ku ka marrë 650 milionë euro me normë interesi 3.75 për qind. Procesi u drejtua nga zv. kryeministri Arben Ahmetaj dhe ministrja e financave Delina Ibrahimaj. Shqipëria ka mundur të sigurojë të njëjtin shumë Eurobondi si në atë të 2020, por me një normë më të lartë interesi se vitin e kaluar. Në qershor 2020 , Shqipëria mori 650 milionë euro me normë interesi 3.50 për qind. Bankat fituese JP Morgan; Societe Generale; Banca IMI & OTP, janë përzgjedhur si menaxherë bashkëdrejtues dhe do të drejtojnë procesin e emetimit nga Republika e Shqipërisë të Eurobondit në tregun ndërkombëtar duke analizuar edhe interesin e investitorëve të huaj dhe normat e interesit. Në njoftimin e bërë nga kryeministria thuhet, se qeveria do ta përdorë këtë Eurobond kryesisht për financimin e deficitit buxhetor për mbulimin e pagesave të borxhit të huaj. “Republika e Shqipërisë doli në tregjet ndërkombëtare financiare me një obligacion ndërkombëtar të ri 10-vjeçar në vlerën prej 650 milion € me një kupon prej 3.50 për qind me interes 3.75 për qind. Investitorët treguan konfidence duke shprehur interes ne oferta qe kaluan 1.8 here vlerën e kërkuar. Ky ishte një test real për ekonominë shqiptare, qe rikonfirmon besimin e tregjeve ne qëndrueshmërinë e ekonomisë shqiptare edhe në kohe të vështira, pas goditjes se tërmetit dhe pandemisë”, thuhet në njoftimin e kryeministrisë. Ky do të jetë Eurobondi i 5 që vendi ynë do të marrë në tregjet e huaja, pasi deri më tani kemi marrë në tregjet e huaja 1.9 miliardë euro Eurobonde. Në 2010 u emetua Eurobondi 300 milionë euro me normë interesi 7.5 për qind, në 2015 u mor borxh 450 milionë euro me normë 4.75 për qind, në 2018 ishte i radhës 500 milionë euro me interes 3.5 për qind dhe i fundit Eurobond u emetua në qershor 2020 në vlerën e 650 milionë eurove me afat maturimi 7 vjet dhe me normë interesi 3.50 për qind.