BREAKING NEWS

Priten stuhi të fuqishme/ Ulje temperaturash dhe rrebeshe shiu në të gjithë vendin, si parashikohet të jetë moti për ditën e sotme

Priten stuhi të fuqishme/ Ulje temperaturash dhe rrebeshe shiu në
x
BREAKING NEWS

Tritol në Vlorë, policia jep informacion për ngjarjen! Nisin kërkimet për kapjen e autorit

Tritol në Vlorë, policia jep informacion për ngjarjen! Nisin
x
BREAKING NEWS

Shqiptarët me gomone për në Angli/ Ambasadori britanik takon Gledis Nanon dhe bën deklaratën e fortë: Do depërtohen, nuk mund të kenë kurrë...

Shqiptarët me gomone për në Angli/ Ambasadori britanik takon
x
BREAKING NEWS

Publikohet dokumenti i gjykatës, Donald Trump po hetohet për ‘Spiunazh’, ja çfarë u gjet gjatë kontrollit nga FBI (Dokumenti)

Publikohet dokumenti i gjykatës, Donald Trump po hetohet për
x
BREAKING NEWS

Kamioni me grurë përmbyset në mes të autostradës, reagon ashpër Erion Braçe: Zotërinj të policisë, buka nuk shkelet, nuk kalojnë makinat mbi...

Kamioni me grurë përmbyset në mes të autostradës,
x
BREAKING NEWS

Foto/ Aksident i frikshëm në Levan-Tepelenë, plagosen 8 persona, detajet e para

Foto/ Aksident i frikshëm në Levan-Tepelenë, plagosen 8 persona,
x
BREAKING NEWS

“Do ketë ‘non-grata’ të tjerë politikanësh”/ Ambasadorit britanik bën paralajmërimin tronditës: Ja kur do të fillojë vala e dytë

“Do ketë ‘non-grata’ të tjerë
x
BREAKING NEWS

Veliaj i përgjigjet ‘flakë për flakë’ ish-presidentit: Për të jetuar unë shisja fiq, Ilir Meta spiunonte miqtë

Veliaj i përgjigjet ‘flakë për flakë’
x

Ekonomia

Shqipëria del me sukses, emetohet Eurobondi me vlerë 650 milionë euro, ja kush janë bankat përfituese

Shqipëria del me sukses, emetohet Eurobondi me vlerë 650 milionë

Shqipëria doli dje në tregun ndërkombëtar për të marrë Eurobondin e 5-të ku ka marrë 650 milionë euro me normë interesi 3.75 për qind. Procesi u drejtua nga zv. kryeministri Arben Ahmetaj dhe ministrja e financave Delina Ibrahimaj. Shqipëria ka mundur të sigurojë të njëjtin shumë Eurobondi si në atë të 2020, por me një normë më të lartë interesi se vitin e kaluar. Në qershor 2020 , Shqipëria mori 650 milionë euro me normë interesi 3.50 për qind. Bankat fituese JP Morgan; Societe Generale; Banca IMI & OTP, janë përzgjedhur si menaxherë bashkëdrejtues dhe do të drejtojnë procesin e emetimit nga Republika e Shqipërisë të Eurobondit në tregun ndërkombëtar duke analizuar edhe interesin e investitorëve të huaj dhe normat e interesit. Në njoftimin e bërë nga kryeministria thuhet, se qeveria do ta përdorë këtë Eurobond kryesisht për financimin e deficitit buxhetor për mbulimin e pagesave të borxhit të huaj. “Republika e Shqipërisë doli në tregjet ndërkombëtare financiare me një obligacion ndërkombëtar të ri 10-vjeçar në vlerën prej 650 milion € me një kupon prej 3.50 për qind me interes 3.75 për qind. Investitorët treguan konfidence duke shprehur interes ne oferta qe kaluan 1.8 here vlerën e kërkuar. Ky ishte një test real për ekonominë shqiptare, qe rikonfirmon besimin e tregjeve ne qëndrueshmërinë e ekonomisë shqiptare edhe në kohe të vështira, pas goditjes se tërmetit dhe pandemisë”, thuhet në njoftimin e kryeministrisë. Ky do të jetë Eurobondi i 5 që vendi ynë do të marrë në tregjet e huaja, pasi deri më tani kemi marrë në tregjet e huaja 1.9 miliardë euro Eurobonde. Në 2010 u emetua Eurobondi 300 milionë euro me normë interesi 7.5 për qind, në 2015 u mor borxh 450 milionë euro me normë 4.75 për qind, në 2018 ishte i radhës 500 milionë euro me interes 3.5 për qind dhe i fundit Eurobond u emetua në qershor 2020 në vlerën e 650 milionë eurove me afat maturimi 7 vjet dhe me normë interesi 3.50 për qind.

Më të lexuarat