BREAKING NEWS

Vjen reagimi zyrtar nga policia për krimin e dyfishtë në Vlorë: Nipi vret xhaxhin, më pas edhe veten

Vjen reagimi zyrtar nga policia për krimin e dyfishtë në
x
BREAKING NEWS

Ambasadorja Kim: Ky është një mesazh i fuqishëm për kundërshtarët tanë. S’mund të kërkonim më shumë se kaq

Ambasadorja Kim: Ky është një mesazh i fuqishëm për
x
BREAKING NEWS

“Është një njeri që i njeh mirë shërbimet sekrete”/ Artan Hoxha nxjerr informacionin e rëndësishëm, flet me emra dhe zbulon ku fshihet vrasësi i Remzi Hoxhës: Krim shtetëror!

“Është një njeri që i njeh mirë shërbimet
x
BREAKING NEWS

“Kush është spiuni?”, Artan Hoxha nxjerr prapaskenat e grabitjes së biznesmenit në Krujë dhe bën paralajmërimin ‘bombë’: Do të ketë viktima!

“Kush është spiuni?”, Artan Hoxha nxjerr prapaskenat e
x
BREAKING NEWS

Rritja e numrit të rasteve me Covid, Italia merr vendimin drastik ndaj Shqipërisë, hyn në fuqi menjëherë që ditën e nesërme

Rritja e numrit të rasteve me Covid, Italia merr vendimin drastik ndaj
x
BREAKING NEWS

“Berishën po e mbështesin njerëzit e korruptuar”, Frrok Çupi plas deklaratën ‘bombë’ për ish-kryeministrin dhe ngre alarmin për lëvizjen e fundit të Bashës

“Berishën po e mbështesin njerëzit e korruptuar”,
x
BREAKING NEWS

SPAK lë pas hekurave avokatin e njohur. Zbardhen detajet

SPAK lë pas hekurave avokatin e njohur. Zbardhen detajet
x
BREAKING NEWS

Basha bën publikë organizatorët që duan ta largojnë nga drejtimi i PD, akuzon dyshen Meta-Berisha si skenaristë dhe regjisorë të foltores antiamerikane

Basha bën publikë organizatorët që duan ta largojnë nga
x

Ekonomia

Shqipëria do të ketë rritjen ekonomike më të ulët në rajon, BERZH: Presim rritje 4.5 për qind, një valë e re pandemie do të ishte fatale

Shqipëria do të ketë rritjen ekonomike më të ulët

Shqipëria pritet që të ketë rritjen ekonomike më të ulët në rajon. Zv.presidenti i Bankës Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim, Jurgen Rigterink, në një intervistë për revistën “Monitor”, u shpreh se BERZH pret që të kemi rritje ekonomike deri në 4.5 për qind këtë vit. Ai u shpreh, se kjo rritje do të jetë më e ulët se norma mesatare për të gjithë rajonin e Ballkanit Perëndimor, e cila parashikohet në 5.1 për qind. “Tendencat në Shqipëri janë të ngjashme me ato në Rajonin e Ballkanit Perëndimor konsumi i familjeve po zgjerohet, rritja e kërkesës globale po nxit eksportet e mallrave dhe sektori i turizmit gradualisht po rimëkëmbet nga nivelet më të ulëta të një viti më parë. Në Shqipëri, rritja e investimeve është e fortë, për shkak të aktiviteteve të vazhdueshme të rindërtimit pas tërmetit. Politikat lehtësuese fiskale dhe monetare po mbështesin rimëkëmbjen ekonomike. Ne presim që PBB-ja në Shqipëri të zgjerohet me rreth 4.5% këtë vit, pak më e ulët se norma mesatare për të gjithë rajonin e Ballkanit Perëndimor, e cila parashikohet në 5.1%”, tha ai. Ndër të tjera, teksa foli për ndikimin që mund të ketë një valë tjetër pandemike në vendin tonë si edhe në vendet e Ballkanit Perëndimor, ai u shpreh se një valë tjetër sipas tij, do të ishte fatale. Rigterink, theksoi se një valë tjetër pandemie mund të ndërpres edhe dërgesat e emigrantëve që janë të rëndësishme për jetesën e familjeve shqiptare. “Një valë tjetër pandemike mund të ndikojë rëndë në kushtet e udhëtimit ndërkombëtar dhe kërkesën e jashtme për produktet shqiptare, pasi më shumë se 75% e eksporteve shqiptare janë të destinuara për tregjet e BE-së. Gjithashtu, mund të ndërpresë rimëkëmbjen e flukseve të dërgesave të emigrantëve, të cilat janë një burim i rëndësishëm i të ardhurave për familjet shqiptare”, tha ai.

Ecuria ekonomike gjatë pandemisë

I pyetur lidhur me ecurinë e ekonomisë në vendin tonë po ashtu edhe në vendet e Ballkanit Perëndimor gjatë pandemisë, zv.presidenti i Bankës Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim, Jurgen Rigterink, u shpreh se vendet e Ballkanit Perëndimor e përballuan mirë ndikimin e pandemisë. Sipas tij, Shqipëria u prek nga kufizimet e udhëtimeve brenda vendit, po ashtu edhe nga ato ndërkombëtare. “Ballkani Perëndimor, në tërësi, e përballoi relativisht mirë ndikimin e pandemisë. Prodhimi i Brendshëm Bruto (PBB) u tkurr mesatarisht me 3.2% në 2020-n. Megjithatë, shtrirja e ndikimit dhe kanalet e transmetimit ndryshuan midis vendeve. Shqipëria dhe Mali i Zi, që kanë varësi të lartë nga turizmi, u prekën kryesisht nga kufizimet në udhëtimet e brendshme dhe ndërkombëtare”, deklaroi ai. Sakaq, zv. presidenti i Bankës Europiane për Rindërtimit, bëri me dije edhe disa nga planet e investimit që ka Banka Evropiane për Shqipërinë. Ai u shpreh, se fokusi do të jetë tek, pasojat që ka lënë pandemia, si edhe një kredi prej 100 milionë euro për të bërë të mundur zbutjen e krizës së bankave.“Në 2020 dhe 2021, fokusi ynë ka qenë, në një masë të madhe, në kontrollin e pasojave të menjëhershme nga pandemia Covid, duke mbështetur likuiditetin e klientëve tanë dhe elasticitetin e sistemit bankar dhe të shërbimeve, që sigurojnë infrastrukturë jetike. Në Shqipëri, ndër projektet kryesore të këtij viti është një kredi standarde prej 100 milionë eurosh për Agjencinë e Sigurimit të Depozitave për të zbutur ndikimin e krizës në industrinë bankare”, tha ai.