BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali Berishës, inxhinierja nxjerr për herë të parë në SPAK faktin që vërteton lidhjet e fshehta të djalit të tij si pronar në hije i biznesit të vdekjes në Gërdec

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali Berishën, prokurorët gati kërkesën për t’i kërkuar Kuvendit autorizimin që çon në pranga ish-kryeministrin

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e vendosi të gjithë shtetin në shërbim të bizneseve të tij, nga përfitimi i kontratave Bunkart 1, Bunkart 2, deri tek falja me firmën e kryeministrit për 20 vite prona publike me 1 euro qira, zba...

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e
x
BREAKING NEWS

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve, më pas doli urdhëri për.."/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e sekretarit të Përgjithshëm të Ministrisë së Mbrojtjes

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve,
x
BREAKING NEWS

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e ish-ushtarakut

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet
x
BREAKING NEWS

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit vëllezërit Haklaj pas konfliktit me Berishën, kush janë 15 zyrtarët që rrezikojnë burgun, ja provat që po heton SPAK

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit
x
BREAKING NEWS

Zylfie Haklaj flet për gazetën “SOT” dhe paralajmëron fundosjen e Sali Berishës në SPAK për dosjen e vrasjeve në Tropojë: Është bërë si një qen i tërbuar që po përpiqet të hajë çdo person që i del përpara

Zylfie Haklaj flet për gazetën “SOT” dhe paralajmëron
x
BREAKING NEWS

Skandali, ja si Rama ndihmoi Bolinon për të grabitur pronat tek ish-Kompleksi “Partizani” me të njëjtën skemë që ndoqi me Jamarbër Malltezin, zbardhen akuzat dhe dokumentet

Skandali, ja si Rama ndihmoi Bolinon për të grabitur pronat tek
x

Ekonomia

Shqipëria doli nga lista gri e pastrimit të parave, eksperti tregon se çfarë do të ndodhë me çmimin e apartamenteve

Shqipëria doli nga lista gri e pastrimit të parave, eksperti tregon se

Reinaldo Pipiria, drejtor Ekzekutiv i NAREA (Shoqata Shqiptare e Pasurive të Paluajtshme në një intervistë teleivizive komentoi lajmin e daljes së Shqipërisë nga lista gri e pastrimit të parave.

Ai tha se ky zhvillim përmirëson imazhin e Shqipërisë dhe rritje besimi tek investitorët e huaj, kryesisht tek ajo kategori që duan të jenë investitorë strategjik në vendin tonë.

“Ne e kemi përshëndetur daljen nga lista gri dhe kemi kontribuuar në të gjithë procesin teksa kemi plotësuar të gjithë kuadrin ligjoi që të bëjë me real estate. Kjo do të thotë e para, për investitorët një imazh shumë të mirë të përmirësuar të Shqipërisë, një garanci për investimet e tyre qoftë edhe sidomos për ata investitorë, të cilët mund të jenë investitor strategjikë të cilët mund të rankohen në bursat ndërkombëtare”, tha ai.

Ai foli për tregun e pasurive të paluajtshme, që sipas tij, ka pasur një rritje prej 8-9 % në të gjithë Shqipërinë. Pavarësisht këtij trendi, Pipiria tha se ndryshimi i normës bazë të interesit nga Banka e Shqipërisë do ta ndikojë tregun imobiliar, por kjo mbetet për t’u parë se në çfarë niveli do ndikojë.

Por, a priten të shtrenjtohen edhe më tej çmimet e apartamenteve në vend, për këtë Pipiria mori në shqyrtim disa indikatorë, që sipas tij ndikojnë në tregun e ofertës dhe kërkesës.

“Në të gjitha statistikat tona, në të gjitha zonat e Shqipërisë rritjet janë 8-9%. Në fakt do duhet të ndjekim me shumë vëmendje se si do të reflektohet rritja e normës bazë të interesit në stokun dhe kredive të dhëna për banesa. Pastaj mund të bëjmë parashikime . Gati 1/4 e tregut të pasurisë së paluajtshme ka qenë e fuqizuar nga të huajt. Dinamika dhe tregjet janë duke u zgjeruar. Kredi-dhënia për banesa, përtej shtrenjtimit, nuk ka ndaluar. Po ashtu dhe remitancat nuk kanë njohur rënie”, tha ai.