BREAKING NEWS

“Është një xhelat i vërtetë”, ish-Presidenti Meta paralajmëron Ramën: Do të përdorim ligjet e tij për të...

“Është një xhelat i vërtetë”,
x
BREAKING NEWS

Meta shpërthen ndaj Ramës, i kujton kohën kur ishte kryebashkiak: Më qepej nga prapa si xhol dhe…

Meta shpërthen ndaj Ramës, i kujton kohën kur ishte kryebashkiak:
x
BREAKING NEWS

E frikshme/ Bie rrufeja në Berat, shkrumbohet shtëpia, zjarrfikësit shpëtojnë mrekullisht...

E frikshme/ Bie rrufeja në Berat, shkrumbohet shtëpia,
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orët e fundit

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

Ngjarja tragjike në Himarë, Spartak Ngjela plas deklaratën e fortë për ish-efektivin e policisë: Na del të jetë...

Ngjarja tragjike në Himarë, Spartak Ngjela plas deklaratën e
x
BREAKING NEWS

Ndryshim drastik i temperaturave, çfarë pritet të ndodhë me motin ditën e nesërme

Ndryshim drastik i temperaturave, çfarë pritet të ndodhë
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon emrat e bujshëm që janë hequr qafe nga politika dhe i nxjerr në shesh të gjitha: Azem Hajdari më tha se ‘o do ta vras Berishën, o do më vrasë’, Ilir Meta donte të ekzekutonte Becchettin për 2  milionë euro, ja si e helmuan me kafe amb...

Frrok Çupi zbulon emrat e bujshëm që janë hequr qafe nga
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh? Dy shpërthime në Tiranë/ I vendoset eksploziv dy banesave, policia zbardh detaje

Çfarë po ndodh? Dy shpërthime në Tiranë/ I vendoset
x

Ekonomia

Shqipëria vendos tatim të kriptomonedhave, të ardhurat nga transaksionet dhe “mining” do konsiderohen investim në asete, ja çfarë thotë projektligji

Shqipëria vendos tatim të kriptomonedhave, të ardhurat nga

Shqipëria po bëhet gati që të përfshijë për herë të parë në listën e të ardhurave të tatueshme edhe fitimet nga kriptomonedhat. Kjo parashikohet në ligjin e ri për tatimin mbi të ardhurat, që për herë të parë përfshin edhe investimet në asete virtuale si kriptomonedhat. Nëse ligji miratohet pa ndryshime, atëhere do të duhet të shoqërohet edhe nga një udhëzim i Ministrisë së Financave për mënyrën e llogaritjes së vlerës së atyre që emërtohen si mjete virtuale. Në projektligjin e ri të Ministrisë së Financave që është ende në proces konsultimi parashikohet se procesi i gërmimit  “mining’ dhe transaksionet e shitjes së kriptomonedhave do të konsiderohet si të ardhura nga investimet dhe si rrjedhojë do të tatohen ashtu si të ardhurat e tjera nga investimet jovirtuale. Në këtë mënyrë, Shqipëria ‘legalizon’ dy aktivitete të rëndësishme; atë të gërmimit dhe atë të tregtimit të kriptomonedhave. Referuar ligjit, të ardhurat  nga investimi ku përfshihen edhe aktivitetet me kriptomonedha, tatohen me normat e mëposhtme: Të ardhurat nga dividentët 8%; Çdo zë tjetër i të ardhurave nga investimi 15%. Referuar një studimi të kryer nga gazeta “SOT”, rezulton se në Shqipëri rreth 30 mijë persona janë zotërues kriptovalutash. Në këtë rast, bëhet fjalë për numër portofolesh, pra jo çdo zotërues i referohet domosdoshmërisht një individi, pasi një individ mund të ketë disa portofole. Vlera e portofoleve shqiptare llogaritet rreth 6.2 miliardë dollarë, sipas raportit më të fundit nga Chainalysis mbi gjeografinë e kriptovalutave për vitin 2021, i cili rendit 154 shtete të botës. Rreth 60%  e portofoleve janë në kriptomonedhën ‘Etherum’.  Taksimi i kriptomonedhave është një praktikë që muajt e fundit është përhapur gjerësisht në botë për faktin se ky aktivitet po zë një vend të rëndësishëm në ekonomi. Në këto kushte, shumë shtete kanë nisur të ndjekin rrugën e tatimit të tyre.

Më të lexuarat