Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Stabilizohet euro pas luhatjeve të forta, ja me sa u këmbye sot mondedha europiane

Postuar: 14/06/2018 - 20:31

Kursi i kembimit duket se është stabilizuar gjatë ditës së sotme, pas luhatjve te forta në tregun vendas. Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë një euro është këmbyer sot në kuotën e 126.11 lekëve, me një rënie të lehtë prej 0.04 pikësh nga dje.Sipas eksprtëve të tregut euro po ekuilibrohet në tregun vendas, duke u këmbyer në nivelin real. Aktorët i argumenojnë luhatjet e forta me efektin psikologjik që dha deklarat e Guvernatorit të Bankës së Shqipërisë se do të ndërhynin në treg për të frenuar rënien e më tejshme të monedhës euro.

Ndërsa dollari amerika ka vijuar të zhvlerësohet më tej në tregun vendas. Një dollar është këmbyer sot sipas Bankës së Shqiërisë në nivelin e 106.7 lekëve, rreth 0.63 pikë më pak se një ditë më parë.

Ekspertet presin qe ardhjen e turistëve nga trevat me përfundimin e muajtin të Ramazanit, oferta në valutë do të rritet.

Ndërkohë edhe agjencitë e këmbimit valutor duken më të relaksuara duke qenë se kanë ngushtuar diferencën midis çmimit të blerjes dhe të shitjes së valutave, nga 1-2 lekë që ishte një ditë më parë, në pak se një lek sot.

Ekspertët shprehen se është ende herët për të folur për tendencën e këmbimit euro/lekë, duke qenë se mbetet për tu parë reagimi i tregut në javët në vijim.

Banka e Shqipërisë deklaroi më herët se do të ndërgyjë në treg duke tërhequr valutën e tepërt, por ende nuk dihet sa është shumë që do të tërheqë dhe kur do të kryhen këto operacione monetare. /monitor

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 5

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 17/06/2018 - 14:20

Në ditën e dytë të samitit të shtatë rajonal të Guvernatorëve të bankave qendrore rajonale u diskutua mbi politikat monetare dhe stabilitetin e sistemit bankar në gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor.

Postuar: 17/06/2018 - 07:46

Në kuadër të planit të masave të turizmit që po zbatohet nga Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve,

Postuar: 16/06/2018 - 09:57

Dikur Shqipëria ishte e preferuar vetëm nga kinezët, sot dominojnë italianët, por nuk mungojnë as

Postuar: 16/06/2018 - 09:54

Banka e Shqipërisë zbrazi arsenalin e politikës monetare, duke konsumuar pothuajse të gjitha mund

Postuar: 16/06/2018 - 08:37

Këmbimi i valutave për ditën e shtunë, 16 Qershor 2018, referuar përditësimit të Bankës së Shqi

Postuar: 16/06/2018 - 07:52

Ballkani Perëndimor zotëron vetëm 8% të rrjetit europian rrugor më 2016, teksa Shqipëria dispon

Postuar: 16/06/2018 - 07:50

Qeveria shqiptare i ka dhënë të drejtë kompanisë botërore Shell që të kërkojë dhe shfrytëzojë b