BREAKING NEWS

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra të njohur, ja pse drejtësia mund të hapë hetimet për aferën e tyre qindra milionëshe që po iu zhduk shqiptarëve 10 mln dollarë në vit

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra
x
BREAKING NEWS

Fillojnë ditët e “tmerrit” për Shkëlzenin për aferën e Gërdecit, më 7 dhjetor del para SPAK sekretarja e Aldo Bumçit që mund ta çojë pas hekurave, djali i Berishës në GJKKO më 14 dhjetor

Fillojnë ditët e “tmerrit”  për Shkëlzenin
x
BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali Berishës, inxhinierja nxjerr për herë të parë në SPAK faktin që vërteton lidhjet e fshehta të djalit të tij si pronar në hije i biznesit të vdekjes në Gërdec

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali Berishën, prokurorët gati kërkesën për t’i kërkuar Kuvendit autorizimin që çon në pranga ish-kryeministrin

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e vendosi të gjithë shtetin në shërbim të bizneseve të tij, nga përfitimi i kontratave Bunkart 1, Bunkart 2, deri tek falja me firmën e kryeministrit për 20 vite prona publike me 1 euro qira, zba...

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e
x
BREAKING NEWS

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve, më pas doli urdhëri për.."/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e sekretarit të Përgjithshëm të Ministrisë së Mbrojtjes

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve,
x
BREAKING NEWS

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e ish-ushtarakut

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet
x
BREAKING NEWS

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit vëllezërit Haklaj pas konfliktit me Berishën, kush janë 15 zyrtarët që rrezikojnë burgun, ja provat që po heton SPAK

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit
x

Ekonomia

“Superleku” vijon revanshin, monedha europiane në rënie drastike, ja çfarë pritet të ndodhë me euron

“Superleku” vijon revanshin, monedha europiane në rënie

Euro këtë fundjavë ka kapur pikën më të ulët në tre muajt e fundit, po këmbehet me 103 lekë.

Sipas kursit të publikuar nga Banka e Shqipërisë, valuta europiane po këmbehet mesatarisht për 103 lekë. Nga të dhënat vërehet se ky nivel i kursit euro-lek është i barabartë me ditët  e para të muajit gusht ku në shitje euro këmbehej me 102.35 lekë, ndërsa u ble me 101.35 lekë.

Të dhënat e kursit të këmbimit të Bankës Qendrore tregojnë se edhe muaji nëntor po konfirmon pozitat e forta të Lekut në kursin e këmbimit valuator.

Një euro e dobët është favorizuese për të frenuar rritjen e nivelit të inflacionit në vend. Gjatë muajit tetor inflacioni arriti në 3.8%, niveli më i ulët i shënuar që prej shkurtit të vitit 2022, para nisjes së luftës në Ukrainë.

Një euro e shvlerësuar është pozitive për qytetarët dhe bizneset që kanë kredi në euro, pasi paguajnë më pak për këstin e radhës, por ndikon negativisht në nivelet e eksporteve shqiptare.

Bashkë me euron janë zhvlerësuar edhe valutat e tjera kryesore si dollari apo paundi.