BREAKING NEWS

SPAK rrëzon Fatmir Mediun, bie kërkesa për 90 dëshmitarët e mbrojtjes, GJKKO thërret Shkëlzen Berishën dhe 71 dëshmitarë të akuzës për aferën e “Gërdecit”

SPAK rrëzon Fatmir Mediun, bie kërkesa për 90
x
BREAKING NEWS

Hyn në skenë njeriu i amerikanëve që do fundosë Shkëlzen Berishën, ja çfarë pritet të thotë dëshmitari “kyç” i tragjedisë së Gërdecit

Hyn në skenë njeriu i amerikanëve që do fundosë
x
BREAKING NEWS

SPAK nuk i ndahet Saimir Tahirit, ish-ministrit i merret nën hetim pasuria pas sinjaleve të shërbimeve të huaja

SPAK nuk i ndahet Saimir Tahirit, ish-ministrit i merret nën hetim pasuria
x
BREAKING NEWS

Dosjet e SPAK për përgjimet në “EncroChat” dhe “Sky” me kriminelët, Balla paralajmëron "tërmet" në Policinë e Shtetit

Dosjet e SPAK për përgjimet në “EncroChat” dhe
x
BREAKING NEWS

Shkalafitet çeta anti-amerikane Berisha-Bardhi, bie numri i pjesëmarrjes të deputetëve, nis dezertimi nga aksioni politik i ish-sekretarit të Përgjithshëm të PD

Shkalafitet çeta anti-amerikane Berisha-Bardhi, bie numri i
x
BREAKING NEWS

Edi Rama merr udhëzime nga Vuçiç për situatën në veri të Kosovës, ja dokumenti që zbërthen prapaskenat e bujshme

Edi Rama merr udhëzime nga Vuçiç për situatën
x
BREAKING NEWS

OLAF do të vijojë hetimet për fondet nga IPARD II; Nuk programohen disbursime nga programi deri në 2025

OLAF do të vijojë hetimet për fondet nga IPARD II; Nuk
x
BREAKING NEWS

Tradhtari Edi Rama përballë heroit Albin Kurti si Esat Pashë Toptani përballë Ismail Qemalit

Tradhtari Edi Rama përballë heroit Albin Kurti si Esat Pashë
x

Ekonomia

Tërmet në tregun valutor/ Euro bie sërish, me sa këmbehet monedha evropiane

Tërmet në tregun valutor/ Euro bie sërish, me sa këmbehet

Sipas të dhënave zyrtare nga Banka e Shqipërisë, Euro këmbetet sot me 107.9 lekë. Megjithëse shënoi rritje javën e kaluar, tashmë valuta e huaj ka humbur 0.9 pikë në kursin e këmbimit me lekun. Më 25 gusht, monedha europiane arriti në 110.58 Lekë, niveli më i lartë që nga fillimi i rrëzimit drastik në fund të muajt maj të këtij viti ku një euro këmbehej me 105 lekë.

Megjithatë, gjatë kësaj jave këmbimi me lekun ka pësuar një renie të lehtë të monedhës, dhe aktualisht këmbehet me të njëjtat nivele të muajt qershor. Kto lëvizje të kursit reflektojnë pjesërisht zbehjen e efektit sezonal, ku sipas statistikave, tregu shqiptar valutor u përball me flukse hyrëse të monedhës europiane për shkak të turizmit të shtuar, ku përballë lekut humbi vlerë. Oferta e lartë e valutës, bashkarisht me shtrengimin e lekut në saj të politikave monetare nga Banka Qendrore, bënë që këtë vit euro të binte në nivelet më të ulëta historike.

Kujtojmë se monedha kapi rekordin më të ulët të këmbimit me lekun në mujan korrik ku zbriti në kufijt e 100 lekëve.