BREAKING NEWS

Një hap larg nga apokalipsi bërthamor, Putin gati të nisë hakmarrjen e frikshme kundër Perëndimit, Rusia furnizohet me pilula jodi për të mbijetuar nga një sulm atomik

Një hap larg nga apokalipsi bërthamor, Putin gati të nisë
x
BREAKING NEWS

Zbardhet çfarë vendosi GJKKO për ish-deputetin e PS, Alqi Bllako. Prokurori tregon veprimet hetimore, ja kërkesa urgjente e avokatëve

Zbardhet çfarë vendosi GJKKO për ish-deputetin e PS, Alqi
x
BREAKING NEWS

Reagon menjëherë BE-ja pas takimit me Qeverinë dhe ka një mesazh të fortë: Kemi shqetësime serioze për ...

Reagon menjëherë BE-ja pas takimit me Qeverinë dhe ka një
x
BREAKING NEWS

TRAGJIKE/ Gjendet i vdekur pronari i hotelit, policia zbardh detajet për biznesmenin: U dogj brenda dhomës

TRAGJIKE/ Gjendet i vdekur pronari i hotelit, policia zbardh detajet për
x
BREAKING NEWS

10 ditë të nxehta për Vuçiçin, duhet të zgjedhë të njohë Kosovën dhe të bojkotojë Putinin, ose do të pësojë të njëjtin fat si Rusia, ja takimet e vështira që e presin presidentin serb

10 ditë të nxehta për Vuçiçin, duhet të
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Berisha është fajtor për vrasjen e rreth 3 mijë vetëve, ka djegur njerëz të gjallë dhe ka eliminuar kundërshtarë politikë, bashkë me Metën janë bashkëpunëtorë për grabitjen e floririt të Krrabës, ja çfarë ndodhi pasi e vodhën...

Frrok Çupi: Berisha është fajtor për vrasjen e rreth 3
x
BREAKING NEWS

Nis protesta para Kryeministrisë. Zbardhet çfarë po ndodh

Nis protesta para Kryeministrisë. Zbardhet çfarë po ndodh
x
BREAKING NEWS

Çfarë do të ndodhë në hapësirën shqiptare? Niko Peleshi jep lajmin: Nënshkruhet sot kontrata 6 milionë dollarë

Çfarë do të ndodhë në hapësirën shqiptare?
x

Ekonomia

Transportit ajror në kolaps, Lufthansa anulon 800 fluturime

Transportit ajror në kolaps, Lufthansa anulon 800 fluturime

Linja ajrore gjermane Lufthansa ka njoftuar se të premten më 2 shtator do të anulojë pothuajse të gjitha fluturimet e pasagjerëve dhe mallraveve, në një total prej rreth 800, në dy qendrat e saj më të mëdha, Frankfurt dhe Mynih, për shkak të një greve pilotësh. Në bazë të aksionit të sindikatës që përfaqëson pilotët, Vereinigung Cockpit, kërkesa për rritje rroge, e cila sipas raportimeve do të ishte refuzuar vazhdimisht nga drejtuesit e kompanisë.

Sipas Lufthansa, kompania ka ofruar një rritje  prej 900 eurosh, e barabartë me një rritje prej 5% për pilotët e vjetër dhe 18% për ata që fillojnë profesionin. Sindikata kishte kërkuar rritje 5.5% këtë vit dhe rregullim automatik të inflacionit në 2023. “Nuk mund ta kuptojmë thirrjen për grevë nga Vc. Menaxhmenti bëri një ofertë shumë të mirë dhe të ekuilibruar nga ana sociale, pavarësisht ngarkesave të zgjatura për shkak të krizës Covid dhe perspektivave të pasigurta për ekonominë globale. Ky përshkallëzim është në kurriz të mijëra klientëve, "tha Michael Niggemann, shefi i burimeve njerëzore dhe drejtor i punës i Deutsche Lufthansa, në një shënim nga kompania.

Kriza në sektorin e transportit ajror ka parë ditët e fundit një valë të re anulimesh dhe shqetësimesh për udhëtarët. Iberia Express pezulloi dhjetë fluturime në Spanjë të hënën, ndërsa easyJet anuloi katër të tjera për shkak të grevave që kërkonin përmirësime të pagave. Krahas këtyre anulimeve, janë regjistruar 176 vonesa, nga të cilat njëmbëdhjetë, të gjitha nisje, kanë të bëjnë me fluturimet e Iberia Express dhe 165 me Ryanair, 61 nisje dhe 104 mbërritje, kryesisht me aeroportet e Palma de Mallorca dhe Madrid. Dhjetra fluturime u anuluan të dielën duke mbërritur dhe nisur nga aeroportet kryesore portugeze për shkak të një greve nga kompania e bagazheve Portway.