BREAKING NEWS

SPAK rrëzon Fatmir Mediun, bie kërkesa për 90 dëshmitarët e mbrojtjes, GJKKO thërret Shkëlzen Berishën dhe 71 dëshmitarë të akuzës për aferën e “Gërdecit”

SPAK rrëzon Fatmir Mediun, bie kërkesa për 90
x
BREAKING NEWS

Hyn në skenë njeriu i amerikanëve që do fundosë Shkëlzen Berishën, ja çfarë pritet të thotë dëshmitari “kyç” i tragjedisë së Gërdecit

Hyn në skenë njeriu i amerikanëve që do fundosë
x
BREAKING NEWS

SPAK nuk i ndahet Saimir Tahirit, ish-ministrit i merret nën hetim pasuria pas sinjaleve të shërbimeve të huaja

SPAK nuk i ndahet Saimir Tahirit, ish-ministrit i merret nën hetim pasuria
x
BREAKING NEWS

Dosjet e SPAK për përgjimet në “EncroChat” dhe “Sky” me kriminelët, Balla paralajmëron "tërmet" në Policinë e Shtetit

Dosjet e SPAK për përgjimet në “EncroChat” dhe
x
BREAKING NEWS

Shkalafitet çeta anti-amerikane Berisha-Bardhi, bie numri i pjesëmarrjes të deputetëve, nis dezertimi nga aksioni politik i ish-sekretarit të Përgjithshëm të PD

Shkalafitet çeta anti-amerikane Berisha-Bardhi, bie numri i
x
BREAKING NEWS

Edi Rama merr udhëzime nga Vuçiç për situatën në veri të Kosovës, ja dokumenti që zbërthen prapaskenat e bujshme

Edi Rama merr udhëzime nga Vuçiç për situatën
x
BREAKING NEWS

OLAF do të vijojë hetimet për fondet nga IPARD II; Nuk programohen disbursime nga programi deri në 2025

OLAF do të vijojë hetimet për fondet nga IPARD II; Nuk
x
BREAKING NEWS

Tradhtari Edi Rama përballë heroit Albin Kurti si Esat Pashë Toptani përballë Ismail Qemalit

Tradhtari Edi Rama përballë heroit Albin Kurti si Esat Pashë
x

Ekonomia

“Tronditet” Eurozona, normat e interesit rritën në nivelin më të lartë të të gjitha kohërave

“Tronditet” Eurozona, normat e interesit rritën në nivelin

Normat e interesit të Eurozonës janë rritur në një rekord të lartë nga Banka Qendrore Evropiane (BQE).

Banka rriti normën e saj bazë për të dhjetën herë radhazi, në 4% nga 3.75%, pasi paralajmëroi se inflacioni “pritet të mbetet shumë i lartë për një kohë të gjatë”. Rritja e fundit erdhi pasi parashikimet parashikuan se inflacioni do të ishte mesatarisht 5.6% në vitin 2023.

Ashtu si në pjesë të tjera të botës, eurozona është goditur nga rritja e çmimeve të ushqimeve dhe energjisë që kanë shtrydhur buxhetet e familjeve.

Teoria pas rritjes së normave është se duke e bërë më të shtrenjtë për njerëzit marrjen e parave hua, ata do të kenë më pak para të tepërta për të shpenzuar, që do të thotë se familjet do të blejnë më pak gjëra dhe më pas rritja e çmimeve do të lehtësohet.

Normat e interesit në MB janë aktualisht më të larta se në eurozonë në 5.25%, por inflacioni në Mbretërinë e Bashkuar është gjithashtu më i lartë në 6.8%, dhe Banka e Anglisë pritet të rrisë sërish normat javën e ardhshme.