BREAKING NEWS

Dosja e nxehtë në SHBA, deputeti i PS bën deklaratën e fortë: Duan të heqin Edi Ramën

Dosja e nxehtë në SHBA, deputeti i PS bën deklaratën e
x
BREAKING NEWS

"Lidhje e fshehtë dhe aspak zyrtare", deputeti i PD-së reagon mbi çështjen "McGonigal": Rama nuk mund të jetë kryeministër i shqiptarëve

"Lidhje e fshehtë dhe aspak zyrtare", deputeti i PD-së
x
BREAKING NEWS

“Askush nuk e thotë...”, Kreshnik Spahiu zbardh prapaskenat e skandalit “Mcgonigal” dhe hedh dyshime të forta: Si e ndihmoi ish e dashura e shefit të FBI Edi Ramën

“Askush nuk e thotë...”, Kreshnik Spahiu zbardh prapaskenat e
x
BREAKING NEWS

Skandali “McGonigal”/ Gjiknuri e pranon: Edhe unë e kam takuar ish-agjentin e FBI-së, nuk jap detaje për çfarë biseduam, por..

Skandali “McGonigal”/ Gjiknuri e pranon: Edhe unë e kam takuar
x
BREAKING NEWS

Kush është i përkëdheluri i Perëndimit? Kreshnik Spahiu zbulon politikanin e lartë: Ka marrë një goditje të fortë politike dhe mediatike

Kush është i përkëdheluri i Perëndimit? Kreshnik Spahiu
x
BREAKING NEWS

"Ne jemi si 'Republikat e bananeve'...", Abilekaj reagon ashpër: Edi Rama nuk mund të shpëtojë, shkatërroi imazhin e Shqipërisë

"Ne jemi si 'Republikat e bananeve'...", Abilekaj reagon
x
BREAKING NEWS

Situata në PD/ Gazmend Bardhi liston cilat janë 3 arsyet që e ndajnë atë nga Berisha

Situata në PD/ Gazmend Bardhi liston cilat janë 3 arsyet që e
x
BREAKING NEWS

Ngjarje e rëndë/ Nga kati i pestë te zeroja, shkëputet ashensori me njerëz brenda në Tiranë

Ngjarje e rëndë/ Nga kati i pestë te zeroja, shkëputet
x

Ekonomia

Turizmi “nxit” rritjen ekonomike, publikohen statistikat për Shqipërinë

Turizmi “nxit” rritjen ekonomike, publikohen statistikat për

Ekonomia shqiptare ka pasur një ecuri më pozitive në tremujorin e tretë të këtij viti. Sipas të dhënave të INSTAT pas një ngadalësimi në tremujorin e dytë produkti i Brendshëm Bruto në periudhën korrik-gusht-shtator të vitit 2022 vlerësohet me rritje prej 4.02 %, kundrejt tremujorit të tretë të vitit 2021.

Kontributin kryesor në përmirësimin e treguesve të ecurisë ekonomike gjatë muajve të verës e ka dhënë kryesisht sektori i turizmit.

Nëngrupi Tregti,Transport, Akomodim dhe Shërbim ushqimor është rritur gjatë kësaj periudhe me 1.94%.

Ecuri më të ngadaltë ka shënuar Ndërtimi dhe Aktivitetet të pasurive të paluajtshme e ndjekur nga aktivitet financiare dhe bujqësia.

Sektori i bujqësisë vijon të renditet i fundit përsa i përket ecurisë dhe kontributit në rritjen ekonomike në vend.

Në 9 muaj rritja ekonomike në vend ka arritur në 3.6%.

Qeveria  ka rishikuar projeksionet për rritjen ekonomike duke pritur një ecuri mbi 4%.Ky përmirësim vjen si rezultat i stabilizimit të inflacionit i cili gjatë muajit nëntor pësoi një ulje  me 0.3%.

Banka e Shqipërisë nuk ndryshoi normën e interesit për muajin dhjetor duke e lënë atë në nivelin 2.75% duke argumentuar se treguesit për ecurinë ekonomike në muajt e fundit të këtij viti janë përkeqësuar.

Tremujori i dytë 2022     2.65%

Tremujori i tretë 2022     4.02%

Tregti,Transport, Akomodim   1.94%

Ndërtimi                                                     0,99%

Aktivitete të pasurive të paluajtshme         0,81%

Aktivitete shërbimi                                      0,65%

Informacioni dhe Komunikacioni                0,19 %

Bujqësi, Pyje dhe Peshkim                          0,05%