BREAKING NEWS

Sulmi ndaj “Top Channel”, analisti: U kalua vija e kuqe, ja biseda që kam bërë me kolegët që punojnë aty

Sulmi ndaj “Top Channel”, analisti: U kalua vija e kuqe, ja biseda
x
BREAKING NEWS

Hetimet marrin kthesë tjetër? Sulmi me armë tek Top Channel, policia ndalon ish-dhëndrin e Pal Kolës, ja çfarë ka zbuluar gazetari Elton Qyno

Hetimet marrin kthesë tjetër? Sulmi me armë tek Top Channel,
x
BREAKING NEWS

Sulmi me armë në Top Channel/ Gazetari: Ja mesazhi që u kam dërguar drejtuesëve të policisë

Sulmi me armë në Top Channel/ Gazetari: Ja mesazhi që u kam
x
BREAKING NEWS

Analisti flet për sulmin ndaj Top Channel, ku humbi jetën roja i sigurisë: U shërben interesave të pronarëve, përfshirjen e medias me krimin

Analisti flet për sulmin ndaj Top Channel, ku humbi jetën roja i
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet e 14 majit/ Gazetari: Ju tregoj skenarin e Berishës pas asimilimit të PD-së

Zgjedhjet e 14 majit/ Gazetari: Ju tregoj skenarin e Berishës pas
x
BREAKING NEWS

Plas sherri në studio/ "A po iu imiton ju krimi i organizuar?" Klodiana përplaset keq me Ramën: Nëse nuk më lë ta shpjegoj le ta mbyllë ekranin moderatorja, kjo është jeta e neveritshme

Plas sherri në studio/ "A po iu imiton ju krimi i organizuar?"
x
BREAKING NEWS

Analisti Vangjeli flet për sulmin ndaj Top Channel: Ja mesazhi që kanë dashur të përcjellin autorët

Analisti Vangjeli flet për sulmin ndaj Top Channel: Ja mesazhi që
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet e 14 majit/ Andi Bushati zbardh skenarin e Alibeajt

Zgjedhjet e 14 majit/ Andi Bushati zbardh skenarin e Alibeajt
x

Ekonomia

Turqia ‘frenon’ arkat e domateve në BE, prodhimi shqiptar ‘tundon’ Bullgarinë

Turqia ‘frenon’ arkat e domateve në BE, prodhimi shqiptar

Tërmeti në Turqi ka ‘lëkundur’ edhe tregon e prodhimeve, duke ndaluar eskportin e domates drejt BE-së, pasi është ulur prodhimi dhe rritur ccmimi.

Ndalimi është aktualisht në fuqi deri më 14 prill.

Turqia eksporton domate në 54 vende të Bashkimit Europian. 

Bullgaria renditet e treta për importin të domates nga Turqia dhe në kushtet e prodhimit vendas gjithnjë në rënie, importet po rriten çdo vit. Sipas statistikave, vitin e kaluar Bullgaria ka eksportuar 88.000 ton domate, prej të cilave afro 56.000 tonë nga Turqia. 

Pjesa tjetër janë nga Shqipëria, Greqia dhe Maqedonia e Veriut. Dhoma e Tregtisë “Fruta dhe Perime” parashikon se pezullimi i importeve do të sjellë rritje shtesë të çmimit të domateve në Bullgari.

Sivjet, situata me domatet e prodhuara në Bullgari është edhe më e vështirë, pasi shumica e serave nuk kanë mbjellë, nga frika e falimentimit për shkak të çmimeve të larta të gazit. Komisioni i Bursave dhe Tregjeve të Mallrave beson se pezullimi i importit do të çojë në mungesë të domateve në të gjithë tregun europian dhe në mënyrë të pashmangshme do të ndikojë edhe në çmimet në Bullgari.

"Ne do të kompensojmë me importe nga Shqipëria, Maqedonia dhe Greqia. Nuk pres që të ketë ndryshime në kushtet e tregut, por kjo do të çojë në mbajtjen e çmimeve më të larta të domateve," tha Vladimir Ivanov, kryetar i komisioni i këmbimit të mallrave dhe tregjet.

Kontrolli i sotëm në tregjet e kapitalit tregoi se çmimet e domateve janë në nivelet e javës së kaluar dhe shiten nga 5 deri në 6.50 leva(3-4 euro) për kilogram dhe sipas tregtarëve çmimet e tyre janë vazhdimisht në rritje.

Domatet e para serrë në Bullgari , edhe pse në sasi të kufizuar, do të dalin në fund të marsit. Për adhuruesit e sallatave, e vetmja gjë qetësuese është se në dimër domatja nuk është ushqim tradicional dhe mund të zëvendësohet me perime të tjera.