BREAKING NEWS

SPAK trondit çiftin Meta-Kryemadhi, prokurorët nisin sekuestrimet për dosjen e tyre të “zezë” të pastrimit të parave, ja çfarë po ndodh në GJKKO

SPAK trondit çiftin Meta-Kryemadhi, prokurorët nisin sekuestrimet
x
BREAKING NEWS

Shqipëria zien nga përgjimet e “SKY”, zbardhet pasuria e kupolës së Policisë së Shtetit për vitin 2022, nga Muhamet Rrumbullaku, Neritan Nallbati, Rebani Jaupi, te Altin Qato dhe Edmond Rizai, ja kush është drejtuesi më i pasur dhe më i varfër...

Shqipëria zien nga përgjimet e “SKY”, zbardhet pasuria e
x
BREAKING NEWS

Ja si e tradhtoi sekretarja Aldo Bumçin, implikoi direkt ish-ministrin si ushtar të Shkëlzen Berishës në demontimin e armëve në Gërdec, SPAK e merr për herë të parë sot në pyetje

Ja si e tradhtoi sekretarja Aldo Bumçin, implikoi direkt ish-ministrin si
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha krijoi “Foltoren” për hallin e tij personal dhe i shiti demokratët tek “kasapi” Ilir Meta, Evi Kokalari zbardh prapaskenat e bujshme dhe i kërkon deputetit të njohur të bëjë kujdes nga sulmet e Rithemelimit

Sali Berisha krijoi “Foltoren” për hallin e tij personal dhe i
x
BREAKING NEWS

Nuk ka fund batërdia ndaj qytetarëve, në Shqipëri çmimi i naftës ngelet në stratosferë edhe pse në bursat ndërkombëtare është ulur me 7 dollarë vlera e fuçisë së “arit të zi”, ekspertët ngrenë alarmin

Nuk ka fund batërdia ndaj qytetarëve, në Shqipëri
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Ja pse SPAK nuk po e arreston Sali Berishën, si do shkojë drejt prangave ish-kryeministri dhe çfarë prapaskenash fshihen pas daljes së Argitës në skenë

Frrok Çupi: Ja pse SPAK nuk po e arreston Sali Berishën, si do
x
BREAKING NEWS

Fatos Klosi zbardh “dosjen e zezë” të Sali Berishës: Ja si i ka shpëtuar deri tani arrestimit, krimet e tij në ’97-’98, të fshehtat e vrasjes së Azem Hajdarit, planifikimi i ekzekutimit të 4 protestuesve në 21 janar dhe pse nuk do ia lërë ‘fronin’ Argi...

Fatos Klosi zbardh “dosjen e zezë” të Sali Berishës:
x
BREAKING NEWS

Analisti i njohur Kastriot Aliaj demaskon Sali Berishën, nga takimet me vrasësin serb Arkan, te intrigat, pazaret, sharjet, mashtrimet, krimet dhe korrupsioni i tij familjar, si i vodhi nga arka e shtetit 1.6 milion dollarë në bashkëpunim me biznesmeni...

Analisti i njohur Kastriot Aliaj demaskon Sali Berishën, nga takimet me
x

Ekonomia

Ujësjellësit do marrin 30 mln lekë subvencione nga qeveria , prioritet, likujdimi i pagave, sigurimeve dhe borxheve për energjinë elektrike

Ujësjellësit do marrin 30 mln lekë subvencione nga qeveria ,

Shoqëritë rajonale të ujësjellësve do të përfitojnë 30 mln lekë subvencion nga Agjencia Kombëtare e Ujësjellës Kanalizimeve. Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë ka miratuar metodologjinë që do të përdoret për shpërndarjen e subvencioneve, duke përjashtuar ato shoqëri që nuk përmbyllin procedurat e agregimit brenda vitit 2023. Deri më tani janë 3 shoqëri rajonale që nuk janë krijuar e më konkretisht Tirana, Vlora dhe Shkodra. Ndërkaq, sa i takon shpenzimit të subvencioneve nga shoqëritë që do të përfitojnë, udhëzimi i ministrisë përcakton se prioritet është likuidimi i detyrimeve emergjente, të cilat pengojnë veprimtarinë normale të shoqërisë. Këtu përfshihet likuidimi i detyrimeve të prapambetura për sigurimet shoqërore, pagat, energjinë elektrike dhe shpenzime të domosdoshme për nisjen e operimit të shoqërisë rajonale. Po ashtu, pjesa tjetër e buxhetit të parashikuar për subvencione ujëjsllësish do të menaxhohet nga AKUM e do të përdoret për shlyerjen e detyrimeve të energjisë elektrike të shoqërive rajonale ujësjellës kanalizime. Në këtë rast, prioritet do të kenë shoqëritë që kanë mbi 75% të prodhimit me ngritje mekanike dhe ato që kanë krijuar detyrime të reja për energjinë gjatë vitit 2023, për shkak të kostove të larta të energjisë. Gjatë vitit 2022 qeveria shpërndau 360 milionë lekë subvencione për kompanitë e ujësjellës-kanalizime. Në raport me një vit më parë, shifra ka pësuar rënie me 20 mln lekë, por gjithsesi fatura mbetet e lartë për shkak të situatës financiare të këtyre shoqërive. Ndërkohë nevoja reale për subvencione, për mbulimin e kostove të operimit dhe mirëmbajtjes për të gjithë sektorin është 2.84 mld lekë, por, realisht janë vetëm 12.7% të nevojës së sektorit për subvencione.