BREAKING NEWS

A është ai politikani që përmendet në përgjime? Reagon për herë të parë Taulant Balla

A është ai politikani që përmendet në përgjime?
x
BREAKING NEWS

Vrasja e gruas shtatzënë, paralajmërohet vendimi drastik në qeveri, ministrja lëshon thirrjen e fortë

Vrasja e gruas shtatzënë, paralajmërohet vendimi drastik në
x
BREAKING NEWS

Karamuço plas deklaratën e fortë dhe ngre dyshime: Droga e Fierit ka lidhje me hakerimin iranian, porositësit përshkruanin...

Karamuço plas deklaratën e fortë dhe ngre dyshime: Droga e
x
BREAKING NEWS

Kokaina masive në Fier, gazetarja nxjerr detajet e pathëna për Çervanaku: E njihnin si bamirës

Kokaina masive në Fier, gazetarja nxjerr detajet e pathëna për
x
BREAKING NEWS

Gara për kreun e forumit rinor të PD, Kokalari ‘sulmon’ Berishën: Kur ke një biznes dhe gabon, fajtori është pronari, po bëheshin gjëra që...

Gara për kreun e forumit rinor të PD, Kokalari ‘sulmon’
x
BREAKING NEWS

“Ç’më duhet mua PD e Primaret, përgjigju”/ Plas sherri në studio, kandidati për Bashkinë e Tiranës i kthehet keq Fevziut: A ka mundësi, programin e ka partia

“Ç’më duhet mua PD e Primaret, përgjigju”/
x
BREAKING NEWS

Deklarata "shokuese" e kandidatit Gert Bogdani: Paratë e krimit...

Deklarata "shokuese" e kandidatit Gert Bogdani: Paratë e
x
BREAKING NEWS

“S’ do lejoj që të valëvitet flamuri i LGBT-së”/ Zotimi i pazakontë i kandidatit në Primaret e PD-së: Nuk shkel mbi...

“S’ do lejoj që të valëvitet flamuri i
x

Ekonomia

Ulet në bursë, ngrihet në Shqipëri/ Gazetari i njohur bën deklaratën e fortë për çmimin e naftës: Bordi i Transparencës nuk duhet të ekzistojë! Qeveria është përfituesi kryesor i çmimeve të larta

Ulet në bursë, ngrihet në Shqipëri/ Gazetari i njohur

Gazetari Klodian Tomorri deklaroi në studion e emisionit “MCN Economy” se Bordi i Transparencës që vendos çmimet e karburanteve nuk duhet të ekzistojë më pasi po vret konkurrencën që është elementi i vetëm që mban çmimet të ulëta.

Duke vijuar shpjegimin e tij, Tomorri tha se Bordi është shndërruar në spekulatorin më të madh në treg dhe se qeveria është përfituesi kryesor i çmimeve të larta.

“Ajo që bën Bordi i Transparencës  është vrasja e konkurrencës në treg dhe është elementi i vetëm që mban çmimet e ulta dhe nuk lejon spekulim. Sot bordi fikson një çmim fiks për të gjitha pikat e karburanteve. Ata e nisën kështu në fillim por u dekonspiruan ku kompanitë e vogla filluan ta ulnin çmimin deri në 15 lekë që e demaskoi bordin si organizëm çmimesh. U shndërrua në spekulatorin më të madhe në treg, nuk duhet të ekzistojë, nuk është detyrë që të ngrejë institucione për të përcaktuar çmime në treg, por të rregullojë rregullat e lojës. Përsa kohë do jetë bordi do të kemi debat. Bordi nuk duhet të ekzistojë, është e provuar dhe nga të tjerë nuk ka mekanizëm që përcakton çmimet me një dorë të vetme. Nëse përcakton çmimin 240 lekë për litër, mund të ketë pika në pozicione të mira dhe mund të shesin më poshtë këtij çmimi por bordi nuk e lejon nuk vrarë konkurrencës.

Si përcaktohet çmimi është standarde. Thuhet që çmimi i naftës ka rënë në kaq dollar e këtu u rrit. Nafta bruto dhe kuotimi i naftës me barele nuk ka lidhje me çmimin. Bordi ka krijuar një instrument që  i ka ngatërruar më shumë gjërat. Sa herë duhet të mblidhet bordi. Çmimi i naftës në bursë ndryshon çdo orë, si mund të pretendosh që po lufton spekulimin që atje ndryshon me minuta kur ti e mbledh bordin një herë në 2 javë.

Qeveria është përfituesi kryesor i çmimeve të larta pasi arkëton më shumë. Në rastin e karburanteve arkëton nga tatimi mbi vlerën e shtuar dhe për akcizës. Sa më i lartë rritja e çmimeve aq më shumë rritet dhe akciza që ne paguajmë tek karburantet. Nuk kemi prova nëse bordi po bashkëvepron me tregtarët e karburanteve. Qeveria pretendon që mbron interesin, tregtarët nga ana tjetër ankohen për bordin. Ekzistenca e bordit është minimi më i madh i tregut të karburantit. Bordi nuk duhet të ekzistojë, qeveria ka vetëm një detyrë të ruajë konkurrencën dhe tregun e hapur”, tha Tomorri.

 

Më të lexuarat