BREAKING NEWS

A është ai politikani që përmendet në përgjime? Reagon për herë të parë Taulant Balla

A është ai politikani që përmendet në përgjime?
x
BREAKING NEWS

Vrasja e gruas shtatzënë, paralajmërohet vendimi drastik në qeveri, ministrja lëshon thirrjen e fortë

Vrasja e gruas shtatzënë, paralajmërohet vendimi drastik në
x
BREAKING NEWS

Karamuço plas deklaratën e fortë dhe ngre dyshime: Droga e Fierit ka lidhje me hakerimin iranian, porositësit përshkruanin...

Karamuço plas deklaratën e fortë dhe ngre dyshime: Droga e
x
BREAKING NEWS

Kokaina masive në Fier, gazetarja nxjerr detajet e pathëna për Çervanaku: E njihnin si bamirës

Kokaina masive në Fier, gazetarja nxjerr detajet e pathëna për
x
BREAKING NEWS

Gara për kreun e forumit rinor të PD, Kokalari ‘sulmon’ Berishën: Kur ke një biznes dhe gabon, fajtori është pronari, po bëheshin gjëra që...

Gara për kreun e forumit rinor të PD, Kokalari ‘sulmon’
x
BREAKING NEWS

“Ç’më duhet mua PD e Primaret, përgjigju”/ Plas sherri në studio, kandidati për Bashkinë e Tiranës i kthehet keq Fevziut: A ka mundësi, programin e ka partia

“Ç’më duhet mua PD e Primaret, përgjigju”/
x
BREAKING NEWS

Deklarata "shokuese" e kandidatit Gert Bogdani: Paratë e krimit...

Deklarata "shokuese" e kandidatit Gert Bogdani: Paratë e
x
BREAKING NEWS

“S’ do lejoj që të valëvitet flamuri i LGBT-së”/ Zotimi i pazakontë i kandidatit në Primaret e PD-së: Nuk shkel mbi...

“S’ do lejoj që të valëvitet flamuri i
x

Ekonomia

Çupi: Po vidhni, kërkoni miliona euro e varfëria rritet, ARRSH-ja akuzon specialistët që bëjnë projektet për çdo abuzim që u zbulohet

Çupi: Po vidhni, kërkoni miliona euro e varfëria rritet,

Komisioni i Ligjeve është kthyer dje në një arenë debatesh mes deputetes së Partisë Demokratike, Dhurata Çupi e përfaqësueseve të Autoritetit Rrugor Shqiptar sa i takon rrugës Qukës-Qafë-Plloçë. Çupi u shpreh se ARRSH-ja akuzon specialistët që bëjnë projektet për çdo abuzim që u zbulohet. Çupi tha se është vjedhje të kërkosh 150 mln euro për 7 vite punë dhe më pas për vetëm 6% të rrugës së mbetur, të kërkohet 60 milionë euro. “Sot merren 58 milionë euro të tjera, gjithmonë kredi. Refuzoj atë ç’ka këtu vjen gjithmonë dhe hidhet gurë mbi projektet. Autoriteti rrugor vazhdon të jetë i njëjti, kompanitë të njëjta, sa herë kërkohen miliona euro këtu hidhen fjalët më të rënda ndaj specialistëve. Tani merren kredi e kredi pafund. Pyetja është, sa km është projekti i rrugës?“Sa km është rruga e plotë, sa km kaluan nga buxheti i shtetit, çfarë ndryshimi ka nga buxheti i shtetit dhe kreditë e marra nga viti 2015? Sa rrugë është bërë deri më tani? E kuptoni ku jemi, çfarë vidhni dhe çfarë abuzoni? 6% e projektit ka mbetur pa kryer dhe merret 60 mln euro shtesë. Miliona euro që shkojnë para zgjedhjes. Këtu vetëm shtohet varfëria, shtohet varfëria nga njëra anë dhe milionat që abuzoni. Mos hajdeni më të hidhni gurë për specialistët, sepse ata që ju dëgjojnë , u dhemb shpiti. Mund ta keni hequr nga puna, por dinjitetin e ka ai edhe atje ku punon. Shqiptarët duhet ta merrnin vesh që për 7 vite harxhohen 150 mln euro, për 6% të punës merren 60 milionë euro”, tha ajo.

 

Më të lexuarat