BREAKING NEWS

PS rrëzon PD-në, "plas" sherr në parlament-LIVE

PS rrëzon PD-në, "plas" sherr në parlament-LIVE
x
BREAKING NEWS

Kaos në Kuvend/ Albana Vokshi i nxjerr videon Ramës, Lindita Nikolla bën veprimin që nuk pritej

Kaos në Kuvend/ Albana Vokshi i nxjerr videon Ramës, Lindita Nikolla
x
BREAKING NEWS

Rryma 'Nikola' vjen nga Rusia/ Mbërrin acari në Shqipëri, java e ardhshme më e ftohta e vitit, ja temperaturat ekstreme që nuk janë parë në vendin tonë

Rryma 'Nikola' vjen nga Rusia/ Mbërrin acari në
x
BREAKING NEWS

Kuvendi nis me tensione të forta, Nikolla i heq fjalën Boçit, Garda merr vendimin urgjent

Kuvendi nis me tensione të forta, Nikolla i heq fjalën Boçit,
x
BREAKING NEWS

Aksident i frikshëm te "Kthesa e Kamzës", ka viktima

Aksident i frikshëm te "Kthesa e Kamzës", ka viktima
x
BREAKING NEWS

“Ky është një realitet shumë i hidhur, por është i vërtetë”/ Kreshnik Spahiu zbulon hapat që ndërmerr BE për të hapur ‘thesin’ e fondeve në Ballkan

“Ky është një realitet shumë i hidhur, por
x
BREAKING NEWS

Pas ‘dasmës’ në BBV, Nard Ndoka bën thirrjen epike për shqiptarët: Luizi u ‘martu’, në 11 shkurt të “martojmë” Ramën

Pas ‘dasmës’ në BBV, Nard Ndoka bën thirrjen epike
x
BREAKING NEWS

“Çështjet e Brilant dhe Ervis Martinaj të lidhura”/ Gazetari zbardh prapaskenat e forta: Grupet kriminale e kanë metodë përdorimin e...

“Çështjet e Brilant dhe Ervis Martinaj të lidhura”/
x

Ekonomia

Vështirësi ekonomike? Dalin statistikat, ja sa shpenzuan qytetarët e Kosovës për festat e fundvitit

Vështirësi ekonomike? Dalin statistikat, ja sa shpenzuan

Qytetarët e Kosovës shpenzuan më pak këtë vit për festa, edhe pse zakonisht në këtë periudhë të vitit shumica e tyre e lëshojnë dorën, duke harxhuar sipas mediave vendase rreth 30 milionë euro ne total. 

Kjo nuk ka ndodhur megjithatë me të gjithë. Raporti “Shpenzimet e familjeve kosovare për festat e fundvitit, 2022”, i realizuar nga UBO Consulting,  tregon se çdo familje në Kosovë shpenzon mesatarisht rreth 150 euro për këto festa.

Aty tregohet se numri i familjeve që për shkak të situatës së vështirë ekonomike zgjedhin të mos kremtojnë,  ka shënuar rritje nga 14 qe ishte për qind në vitin 2021, në 20 për qind në 2022-në”. Raporti tregon po kështu se familjet kosovare shpenzuan mesatarisht 0.2 milionë euro më pak se në fundvitin e 2021-së dhe rreth 3.1 milionë euro më pak se sa në fundvitin e 2020-së.  Mbi gjysma e qytetarëve të pyetur, thanë se kanë kërkuar të blejnë produkte me ulje çmimi. Në fund të raportit theksohet se 86 për qind e blerjeve bëhet nga periudha 25-31 dhjetor, ndërsa pjesa tjetër nga periudha 15-24 dhjetor.

Disa ditë më parë, kryetari i Dhomës Ekonomike të Kosovës, Lulzim Rafuna, tha se parashikimet për rritje ekonomike në Kosovë këtë vit, “nuk do të jenë të mjaftueshme” për zhvillim dhe punësim, ndërsa theksoi se prodhimi dhe tërheqja e investimeve të huaja janë pikat kryesore ku duhet të fokusohet vendi.