BREAKING NEWS

A u takua me Tom Doshin në Kryeministri? Flet Edi Rama

A u takua me Tom Doshin në Kryeministri? Flet Edi Rama
x
BREAKING NEWS

Çfarë ndodhi me Ervis Martinajn? Edi Rama reagon sërish

Çfarë ndodhi me Ervis Martinajn? Edi Rama reagon sërish
x
BREAKING NEWS

Qeveria merr vendimin, rritje page nga muaji i ardhshëm për këto kategori! Kryeministri Edi Rama tregon kush përfiton

Qeveria merr vendimin, rritje page nga muaji i ardhshëm për këto
x
BREAKING NEWS

Gazeta “SOT” zbardh të plotë vendimin e Genc Rulit për t’i dhuruar ish-kompleksin “Partizani” dhëndrit të Sali Berishës

Gazeta “SOT” zbardh të plotë vendimin e Genc Rulit
x
BREAKING NEWS

Mediat serbe akuza Vuçiçit se vëllazëria me Ramën lidhet nga aferat dhe Soros, Perëndimi do ketë paketë surprizë

Mediat serbe akuza Vuçiçit se vëllazëria me Ramën
x
BREAKING NEWS

Yuri Kim nuk ndalet, zbarkon në kryesinë e Kuvendit, ja kush janë dy emrat e njohur të politikës që do takojë

Yuri Kim nuk ndalet, zbarkon në kryesinë e Kuvendit, ja kush janë
x
BREAKING NEWS

Skenarë tmerri për Vladimir Putinin, paralajmërimi i gjeneralit amerikan: Rusia do të humbasë Donbasin dhe Krimenë, ja çfarë e pret “Carin” deri në vitin 2023

Skenarë tmerri për Vladimir Putinin, paralajmërimi i gjeneralit
x
BREAKING NEWS

Skemë mashtrimi me TVSH, arrestohen 13 persona/ Prokuroria del me njoftim: Të përfshirë dhe zyrtarë!

Skemë mashtrimi me TVSH, arrestohen 13 persona/ Prokuroria del me njoftim:
x

Ekonomia

Viti 2022 mbyllet me inflacion të lartë, BSH: Ndikojnë goditjet e tregut të huaj, çmimet e larta gërryejnë fuqinë blerëse të familjeve, bizneset të tregojnë kujdes

Viti 2022 mbyllet me inflacion të lartë, BSH: Ndikojnë goditjet e

Inflacioni i lartë sipas Bankës së Shqipërisë ka përfshirë gjithë ekonominë dhe ka arritur nivelet më të larta historike dhe do të kulmojë në tremujorin e tretë të këtij viti, ndërsa në fund të 2022 rritja do të stopojë. Ky është konkluzioni i Bankës së Shqipërisë i prezantuar në raportin e politikës monetare. “Ne presim që efektet e rritjes ndërkombëtare të stabilizohen në gjysmën e dytë të këtij viti, dhe reduktimi gradual të nisë në 2023 e në vijim. Ne presim që inflacioni të kulmojë në gjysmën e dytë të vitit 2022 dhe të stopojë më pas dhe të kthehet në objektiv në 2024 prej 3%”, deklaroi dje për mediat, Erald Themeli Drejtor i Departamentit të Politikave Monetare. Ndërkohë kjo rritje e çmimeve, sipas Drejtorit të Politikës Monetare në Bankën e Shqipërisë, Erald Themeli, do të ndikojë negativisht në buxhetin e familjeve. “Inflacioni i lartë gërryen fuqinë blerëse të familjeve shqiptare. Kjo gjë është edhe më e ndjeshme për familjet me të ardhura të mesme dhe të ulta, që e përdorin buxhetin më shumë për ushqime. Por përpos kohë ekonomia ka vazhduar të jetë në rritje dhe presim që të vazhdojë edhe më tej, kjo do të ndihmojë familjet që të përballojnë inflacionin”, u shpreh ai.

Inflacioni, bizneset të tregojnë kujdes

Ndërsa nga analizat e bëra nga Banka qendrore bizneset janë shprehur që inflacioni do të arrij në 10.6%, kurse qytetarët presin që ai do shkojë deri në 9.6%. “Analizat tona tregojnë se 75-80% e rritjes së inflacionit në 6-mujorin e fundit vjen nga rritja e çmimeve të artikujve ushqimor dhe të naftës e cila më tej ka prodhuar efekt edhe në artikujt e tjetër”, tha ai. Më tej Drejtori i departamentit të Politikës Monetare shpjegon edhe arsyet kryesore që sollën rritjen e normës bazë të interesit për herë të tretë pak ditë më parë. “Tre janë konkluzionet kryesore të raportit që motivuan këtë vendimmarrje. E para është fakti që presionet inflacioniste në vend duke se janë më të forta se parashikimet fillestare. Inflacioni i huaj ka qenë mbi pritshmëritë dhe kërkesa për mallra ka qenë e qëndrueshme. Së dyti, është që ekonomia e vendit ka pasur ecuri pozitive, burimet e rritjes ekonomike janë të konsoliduar. Konkluzioni i tretë ka të bëjë me tregjet financiare që janë të qëndrueshme përballë goditjeve por ka rritje të normave të interesit në afatmesëm dhe afatgjatë”, nënvizoi Themeli.

Rreziqet për normat e inflacionit

Ashtu siç deklaroi pak ditë më parë guvernatori Gent Sejko, edhe në raportin e  politikës monetare thuhet se rreziqet për norma më të larta inflacioni dhe norma më të ulëta rritjeje ekonomike janë rritur. “Inflacioni parashikohet të qëndrojë në nivele të larta deri në fillim të vitit pasues dhe të vijë në reduktim më tej, për të qëndruar në objektivin 3% në gjysmën e parë të vitit 2024. Inflacioni në vend do të pasqyrojë në një masë të madhe rritjen aktuale të çmimeve në tregun botëror. Më tej, në mungesë të goditjeve të reja, stabilizimi i çmimeve jashtë pritet të lehtësojë presionet mbi inflacionin në vend”, thuhet në raportin e Politikës Monetare.

Shpenzimet buxhetore

Ndërkohë në raportin e Bankës së Shqipërisë jepen detaje edhe për shpenzimet buxhetore. Shpenzimet buxhetore të tremujorit të dytë qëndruan në nivel të njëjtë me atë të një viti më parë. Ecuria e investimeve, me rënie rreth 31% në terma vjetore, ishte përcaktuesi kryesor i frenimit të shpenzimeve. Nga ana tjetër, shpenzimet korrente kontribuuan pozitivisht me rreth 5.1 pikë përqindje në zgjerimin e totalit, si pasojë e shtimit të shpenzimeve të qeverisë për sigurime shoqërore e shëndetësore12. Po ashtu, qeveria akordoi një fond prej 2.5 miliardë lekësh në tremujorin e dytë, në formë huadhënieje për sektorin energjetik. Destinacioni i këtij fondi është mbështetja e bilancit financiar të OSHEE-së, i cili ka vuajtur rritjen e faturës së importit të energjisë përkundrejt çmimeve të pandryshuara të shitjes me pakicë, të aplikuar në tregun vendas për konsumatorët familjarë dhe bizneset e vogla. Ky zë kontribuoi me 1.6 pikë përqindje në totalin e shpenzimeve”, thuhet në raportin e Politikës Monetare të publikuar dje nga Banka e Shqipërisë.