BREAKING NEWS

"Hetim nëse ka kryer krime”/ Me arsenal armësh në shtëpi, zbardhen detaje të reja për arrestimin e zyrtarit të lartë në Elbasan, publikohet FOTOJA dhe EMRI. Dalin pamjet

"Hetim nëse ka kryer krime”/ Me arsenal armësh në
x
BREAKING NEWS

E trishtë/ Ndahet nga jeta kryetari i ish-të përndjekurve politikë, i biri jep lajmin e hidhur: Një muaj pasi kaloi Covid-19, pësoi komplikacion të rëndë në ...

E trishtë/ Ndahet nga jeta kryetari i ish-të përndjekurve
x
BREAKING NEWS

Italianët marrin përsipër ekspertizën për “21 Janarin”, prova e dëshmi të reja për 4 vrasjet, Berisha pritet të merret në pyetje nga prokurorët e SPAK

Italianët marrin përsipër ekspertizën për “21
x
BREAKING NEWS

Fati i Berishës në duart e Ndokës për zgjedhjet e 6 marsit, aleatët i kthejnë kurrizin, foltorja kundër bashkimit me LSI për mesazhin e keq të bllokut 700 mijë euro

Fati i Berishës në duart e Ndokës për zgjedhjet e 6 marsit,
x
BREAKING NEWS

SHBA prish planet e presidentit për të zaptuar Kushtetuesen, Yuri Kim vizitë blic në Gjykatën e Lartë para zgjedhjes së emrave të rinj

SHBA prish planet e presidentit për të zaptuar Kushtetuesen, Yuri Kim
x
BREAKING NEWS

Ambasadorja Kim mesazh të koduar Edi Ramës pas takimit me Lulzim Bashën: Zgjidh o Berishën o SHBA

Ambasadorja Kim mesazh të koduar Edi Ramës pas takimit me Lulzim
x
BREAKING NEWS

U propozua për 6 marsin / Sali Berishës i tërhiqet papritur nga gara kandidati i njohur, ja çfarë ka ndodhur

U propozua për 6 marsin / Sali Berishës i tërhiqet papritur nga
x
BREAKING NEWS

“Bombë” infektimesh nga Omicron në këtë qytet në Shqipëri, mjekja jep alarmin: Përveç variantit të ri, po qarkullon edhe...

“Bombë” infektimesh nga Omicron në këtë qytet
x

Ekonomia

Zbardhen detajet për koncesionet e reja që priten të firmosen, ja fondet, mënyra e financimit dhe procedurat e ndjekura

Zbardhen detajet për koncesionet e reja që priten të firmosen, ja

Qeveria ka planifikuar që të jap 6 koncensione të reja për vitin 2022. Në buxhet për vitin e ardhshëm ishin parashikuar që të jepeshin 7 koncensione, por koncesioni për kolaudimet e makinave u hoq. “Open Data” ka zbardhur detajet në lidhje me planifikimet e reja qeveritare për koncesione dhe Partneritete Publike Private (PPP) për vitin 2022. Të dhënat janë marrë nga Ministria e Financave dhe Ekonomisë nga projektligji për buxhetin e vitit 2022, i cili është miratuar në Kuvend. Sipas raportit të “Open Data”, 6 koncesione apo PPP e reja me vlerë rreth 214.5 miliardë lekë apo 1.75 miliardë Euro janë planifikuar për vitin 2022, duke përbërë kështu rreth 11 për qind të PBB-së së parashikuar për vitin 2022. Sipas sektorit, nga projektet e reja koncesione PPP të planifikuara, 3 janë në sektorin e transportit rrugor, detar dhe ajror, me vlerë në total 208.4 miliardë lekë, ndërsa 3 koncesione PPP të tjera janë në sektorin e zhvillimit urban dhe kanë një vlerë në total prej 6.09 miliardë lekë.

Financimi dhe procedurat

Ndërkohë, dy nga këto kontrata koncesioni PPP, janë tashmë konfirmuar me mbështetje nga buxheti i shtetit, ndërsa një është me financim privat, ndërsa për 3 kontratat e tjera ende nuk ka informacion se si do jetë forma e financimit. Konkretisht, projekte me mbështetje nga buxheti i shtetit, janë planifikuar të jenë koncesioni për ndërtimin, operimin dhe mirëmbajtjen e portit të integruar Triport Vlorë dhe koncesioni për përmirësimin e Infrastrukturës rrugore dhe rekreative të blloqeve të banimit në disa lagje të qytetit Elbasan. Për dy nga projektet e planifikuara, gjatë vitit 2021 janë bërë shpalljet e tenderimit, konkretisht për koncesionet PPP “Për projektimin, ndërtimin, operimin dhe mirëmbajtjen e Aeroportit të Sarandës” dhe “Për ndërtimin, operimin dhe mirëmbajtjen e portit të integruar Triport Vlorë”. Ndërkohë, nga të dhënat e dokumentit të procedurës konkurruese, koncesioni PPP për ndërtimin dhe operimin e Aeroportit të Sarandës është propozim i kërkuar nga Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë dhe është kontratë e formës ndërtim operim transferim . Burimi i financimit të ndërtimit të këtij projekti do të jetë Investitori Privat dhe ka një kohëzgjatje të parashikuar prej 35 vitesh. Ndërsa, koncesioni PPP Për ndërtimin, operimin dhe mirëmbajtjen e portit të integruar Triport Vlorë është propozim i pakërkuar nga Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë dhe është kontratë e formës ndërtim operim transferim, me kohëzgjatje 10 vjet. Nga të dhënat e dokumentit të procedurës konkurruese, investimi do te kryhet fillimisht nga koncesionari, ndërsa burimi i të ardhurave të koncesionarit do të sigurohet nga të ardhurat e buxhetit të shtetit, në formën e pagesave të disponueshmërisë. Këto pagesa disponueshmërie do të fillojnë të paguhen nga buxheti i shtetit pas ndërtimit të plotë dhe dorëzimit përfundimtar të objektit, por në çdo rast jo më parë se viti 2025. Për këtë arsye nuk ka ende parashikim të vlerës së pagesave nga ana e shtetit në PBA-në e vitit 2022-2024. Në datë 1 Nëntor 2021 është bërë njoftimi i fituesit për këtë koncesion PPP, që është Bashkimi i Përkohshëm i shoqërive AGBES CONSTRUKION sh.p.k; BESTA sh.p.k; Premium Construction & Maintenance sh.p.k; ITE Grup sh.p.k dhe ARKONSTUDIO sh.p.k.

 

Qeveria ka planifikuar që të jap 6 koncensione të reja për vitin 2022. Në buxhet për vitin e ardhshëm ishin parashikuar që të jepeshin 7 koncensione, por koncesioni për kolaudimet e makinave u hoq. “Open Data” ka zbardhur detajet në lidhje me planifikimet e reja qeveritare për koncesione dhe Partneritete Publike Private (PPP) për vitin 2022. Të dhënat janë marrë nga Ministria e Financave dhe Ekonomisë nga projektligji për buxhetin e vitit 2022, i cili është miratuar në Kuvend. Sipas raportit të “Open Data”, 6 koncesione apo PPP e reja me vlerë rreth 214.5 miliardë lekë apo 1.75 miliardë Euro janë planifikuar për vitin 2022, duke përbërë kështu rreth 11 për qind të PBB-së së parashikuar për vitin 2022. Sipas sektorit, nga projektet e reja koncesione PPP të planifikuara, 3 janë në sektorin e transportit rrugor, detar dhe ajror, me vlerë në total 208.4 miliardë lekë, ndërsa 3 koncesione PPP të tjera janë në sektorin e zhvillimit urban dhe kanë një vlerë në total prej 6.09 miliardë lekë.

Financimi dhe procedurat

Ndërkohë, dy nga këto kontrata koncesioni PPP, janë tashmë konfirmuar me mbështetje nga buxheti i shtetit, ndërsa një është me financim privat, ndërsa për 3 kontratat e tjera ende nuk ka informacion se si do jetë forma e financimit. Konkretisht, projekte me mbështetje nga buxheti i shtetit, janë planifikuar të jenë koncesioni për ndërtimin, operimin dhe mirëmbajtjen e portit të integruar Triport Vlorë dhe koncesioni për përmirësimin e Infrastrukturës rrugore dhe rekreative të blloqeve të banimit në disa lagje të qytetit Elbasan. Për dy nga projektet e planifikuara, gjatë vitit 2021 janë bërë shpalljet e tenderimit, konkretisht për koncesionet PPP “Për projektimin, ndërtimin, operimin dhe mirëmbajtjen e Aeroportit të Sarandës” dhe “Për ndërtimin, operimin dhe mirëmbajtjen e portit të integruar Triport Vlorë”. Ndërkohë, nga të dhënat e dokumentit të procedurës konkurruese, koncesioni PPP për ndërtimin dhe operimin e Aeroportit të Sarandës është propozim i kërkuar nga Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë dhe është kontratë e formës ndërtim operim transferim . Burimi i financimit të ndërtimit të këtij projekti do të jetë Investitori Privat dhe ka një kohëzgjatje të parashikuar prej 35 vitesh. Ndërsa, koncesioni PPP Për ndërtimin, operimin dhe mirëmbajtjen e portit të integruar Triport Vlorë është propozim i pakërkuar nga Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë dhe është kontratë e formës ndërtim operim transferim, me kohëzgjatje 10 vjet. Nga të dhënat e dokumentit të procedurës konkurruese, investimi do te kryhet fillimisht nga koncesionari, ndërsa burimi i të ardhurave të koncesionarit do të sigurohet nga të ardhurat e buxhetit të shtetit, në formën e pagesave të disponueshmërisë. Këto pagesa disponueshmërie do të fillojnë të paguhen nga buxheti i shtetit pas ndërtimit të plotë dhe dorëzimit përfundimtar të objektit, por në çdo rast jo më parë se viti 2025. Për këtë arsye nuk ka ende parashikim të vlerës së pagesave nga ana e shtetit në PBA-në e vitit 2022-2024. Në datë 1 Nëntor 2021 është bërë njoftimi i fituesit për këtë koncesion PPP, që është Bashkimi i Përkohshëm i shoqërive AGBES CONSTRUKION sh.p.k; BESTA sh.p.k; Premium Construction & Maintenance sh.p.k; ITE Grup sh.p.k dhe ARKONSTUDIO sh.p.k.