BREAKING NEWS

Dosja e nxehtë në SHBA, deputeti i PS bën deklaratën e fortë: Duan të heqin Edi Ramën

Dosja e nxehtë në SHBA, deputeti i PS bën deklaratën e
x
BREAKING NEWS

"Lidhje e fshehtë dhe aspak zyrtare", deputeti i PD-së reagon mbi çështjen "McGonigal": Rama nuk mund të jetë kryeministër i shqiptarëve

"Lidhje e fshehtë dhe aspak zyrtare", deputeti i PD-së
x
BREAKING NEWS

“Askush nuk e thotë...”, Kreshnik Spahiu zbardh prapaskenat e skandalit “Mcgonigal” dhe hedh dyshime të forta: Si e ndihmoi ish e dashura e shefit të FBI Edi Ramën

“Askush nuk e thotë...”, Kreshnik Spahiu zbardh prapaskenat e
x
BREAKING NEWS

Skandali “McGonigal”/ Gjiknuri e pranon: Edhe unë e kam takuar ish-agjentin e FBI-së, nuk jap detaje për çfarë biseduam, por..

Skandali “McGonigal”/ Gjiknuri e pranon: Edhe unë e kam takuar
x
BREAKING NEWS

Kush është i përkëdheluri i Perëndimit? Kreshnik Spahiu zbulon politikanin e lartë: Ka marrë një goditje të fortë politike dhe mediatike

Kush është i përkëdheluri i Perëndimit? Kreshnik Spahiu
x
BREAKING NEWS

"Ne jemi si 'Republikat e bananeve'...", Abilekaj reagon ashpër: Edi Rama nuk mund të shpëtojë, shkatërroi imazhin e Shqipërisë

"Ne jemi si 'Republikat e bananeve'...", Abilekaj reagon
x
BREAKING NEWS

Situata në PD/ Gazmend Bardhi liston cilat janë 3 arsyet që e ndajnë atë nga Berisha

Situata në PD/ Gazmend Bardhi liston cilat janë 3 arsyet që e
x
BREAKING NEWS

Ngjarje e rëndë/ Nga kati i pestë te zeroja, shkëputet ashensori me njerëz brenda në Tiranë

Ngjarje e rëndë/ Nga kati i pestë te zeroja, shkëputet
x

Ekonomia

Zbardhet çmimi i energjisë për bizneset, të lidhurit në tensionin 35 KV mund ta blejnë me 24 euro/kWh, çmimet në bursa më ulët

Zbardhet çmimi i energjisë për bizneset, të lidhurit

Bizneset e lidhur në tensionin 35 KV, që kanë dalë në treg të lirë energjie në vitin 2019 do të mund të blejnë energjinë me 24 euro/kWh, nga Furnizuesi i Tregut të Lirë.  Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike ka zbardhur shifrat e ankandit të zhvilluar në datën 23 dhjetor të viti të kaluar e që u njoftua nga ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku 5 ditë më pas. Sipas njoftimit të OSHEE, ankandi përfshin blerjen e energjisë elektrike për nevojat e furnizimit të këtyre klientëve për periudhën 1 janar – 31 dhjetor 2023, ndërkohë që fitues është shpallur Korporata Elektorenergjetike Shqiptare, që ka hyrë në garë me 6 kompani të tjera, që ofertuan çmime më të larta. Me mbylljen e ankandit u arrit të sigurohet sasia prej 61,320 Mwh, me vlerë totale prej 14,716,800 Euro, pa TVSH. Realizimi i kësaj gare u cilësua nga Balluku si një artificë e qeverisë për të ndihmuar bizneset e liberalizuar, të lidhur në tensionin 35 KV, të cilët gjatë vitit të kaluar u përballën me çmime tejet të larta energjie, për shkak të rritjes së çmimeve në tregjet ndërkombëtare. Megjithatë, duke marrë në konsideratë ecurinë e çmimeve të energjisë në tregjet ndërkombëtare do të shihet në vijim nëse kjo kategori biznesesh do të preferojë këto çmime. Kjo pasi, janari i këtij viti ka nisur me rënie të ndjeshme të çmimeve të energjisë, ku sipas të dhënave nga Bursa e Hungarisë çmimet deri më sot kanë variuar nga 100 – 180 euro/ mWh.