BREAKING NEWS

Parashikimi i motit për 14 Gushtin, flasin ekspertët se çfarë pritet në ditët në vijim: Mund të ketë përmbytje masive. Ja zonat që rrezikohen

Parashikimi i motit për 14 Gushtin, flasin ekspertët se
x
BREAKING NEWS

Kosova në alarm/ Agjencia e Emergjencave bën paralajmërimin e fortë, ja çfarë do të ndodhë në orët në vijim

Kosova në alarm/ Agjencia e Emergjencave bën paralajmërimin e
x
BREAKING NEWS

Aksident i rëndë në Fier, makina përplas për vdekje 52-vjeçarin, detajet e para

Aksident i rëndë në Fier, makina përplas për vdekje
x
BREAKING NEWS

U plagos mbrëmjen e sotme në Kuçovë, Admir Bejo niset me urgjencë drejt Tiranës

U plagos mbrëmjen e sotme në Kuçovë, Admir Bejo niset me
x
BREAKING NEWS

U plagos sot me armë zjarri në Kuçovë, kush është Admir Bejo? Dyshohet për hakmarrje të një tentative vrasje në 2007

U plagos sot me armë zjarri në Kuçovë, kush
x
BREAKING NEWS

45-vjeçari gjendet i plagosur me armë zjarri në Kuçovë, çfarë thotë policia

45-vjeçari gjendet i plagosur me armë zjarri në
x
BREAKING NEWS

E rëndë/ Gjendet një person i pajetë në Pogradec, dyshohet se...

E rëndë/ Gjendet një person i pajetë në Pogradec,
x
BREAKING NEWS

Emri/ Plagosja me armë zjarri në Kuçovë, zbardhen detaje të reja

Emri/ Plagosja me armë zjarri në Kuçovë, zbardhen detaje
x

Ekonomia

Zbardhet lista e plotë, nga hotele dhe dyqane, te biznese, ara dhe pemishte në zonat më të kërkuara të Tiranës apo bregdetit, ja 425 prona të sekuestruara nga shteti që askush s’i do

Zbardhet lista e plotë, nga hotele dhe dyqane, te biznese, ara dhe pemishte

Agjencia e Administrimit të Pasurive të Sekuestruara e të Konfiskuara ka bërë publike listën e plotë me pronat e paluajtëshme të cilat mund të përdoren për qiradhënie për të gjeneruar të ardhura në buxhetin e shtetit. Lista përmban 425 pasuri të paluajtshme të shpërndarë në gjithë territorin e vendit. Mes tyre bien në sy njësi shërbimi e banimi në zonat më luksoze të Tiranës apo bregdetit, por edhe objekte mjaft fitimprurës, siç janë 9 hotele, mes të cilëve edhe Vollga në Durrës. “Apartament me sip. 121 m2, Lagjja nr.13 prane ish- karburant Gulf 8515 46/184+1-11 31 160 121 m2 Konfiskuar; Lokal me sip.174 m2 Durrës, rrug. Taulantia lagjja nr. 1; Vollga 8512 24/211-N9 35 176 174 m2 Konfiskuar Me kontrate huapërdorje; Njësi me sip. 48m2 Kashar, Rruga Tom Plezha 3866 218/58-N2 107 170 48.2m2 Sekuestruar Dhënë me qira; Njësi me sip. 51.4 m2 Kashar, Rruga Tom Plezha 3866 218/58-N21 136 163 51.4 m2 Sekuestruar Dhënë me qira; Njësi me sip. 69.5 m2 Vlorë, b.l.v Ismail Qemali pranë pallatit Kollozi 8603 26/137-N2 19 40 69.5 m2 Sekuestruar Jepet me qira; Njësi me sip. 96 m2 Vlorë, b.l.v Ismail Qemali pranë pallatit Kollozi 8603 22/98+2-8 1 221 96 m2 Sekuestruar Dhënë me qira; Apartament me sip. 72 m2 Lagjja 28 nëntori , pallatet e vjetra 8603 26/105-N312 36 128 72m2 Sekuestruar Dhënë me qira; Ranishte me sip 140 m2 Draç, Ishem Durres 1522 152/40 7 12 140 Sekuestruar Ne proces per qera; Toke arë me sip 873 m2 Draç, Ishem Durres 1522 152/40 5 239 873 Sekuestruar Ne proces per qera; Ranishte me sip 11167 m2 Draç, Ishem Durres 1522 152/27 5 231 11167 Sekuestruar Ne proces per qera; Njesi 163 m2 M.Gjollesha 8210 6/559/ND-N 39 125 163 Sekuestruar Ne proces per qera; Njesi 76,5m2 M.Gjollesha 8210 6/31+1-2 5 35 76.5 Sekuestruar Ne proces per qera; Ap. 100,5m2 Vorë 3127 2/122+1-3 1 209 100.5 Sekuestruar Ne proces per qera”, thuhet në njoftim.

Vlora, Tirana dhe Durrësi, qytetet me pronat e sekuestruara

Më tej në njoftimin e saj, Agjencia e Administrimit të Pasurive të Sekuestruara e të Konfiskuara thekson se mes të tjerash se lista dominohet nga apartamentet, pjesa më e madhe e të cilave në Vlorë, Tiranë e Durrës, ndërkohë që nuk mungojnë as arat e kullotat. “Apartament, rruga Maro Konti, Vlore 8605 27/131-ND 10 32 156 Sekuestruar Njoftim për dhënie me qira; Garazh, rruga Maro Konti, Vlore 8605 27/154-G 37 38 514 Sekuestruar Njoftim për dhënie me qira; Apartament, rruga Kosova, Vlore 8604 32/2+1-35 33 60 40.95 Sekuestruar Njoftim për dhënie me qira; Apartament, rruga Kosova, Vlore 8604 32/2+1-36 33 61 40.95 Sekuestruar Njoftim për dhënie me qira; Apartament, rruga Zaho Koka, Vlore 8604 18/103-N9 29 9 285 Sekuestruar Njoftim për dhënie me qira; Truall, rruga Mitaq Sallata, Vlore 8601 2/379 30 65 580 Sekuestruar Dhëne me qira; Ndërtese, rruga Mitaq Sallata, Vlore 8601 2/5/3/ND 30 56 67 Sekuestruar Dhëne me qira; Njesi, rruga Hajredin Haxhiraj, Vlore 8603 21/7-N3/2 61 250 136 Sekuestruar Njoftim për dhënie me qira; Apartament, rruga Fejzo Gjomema, Vlore 8604 32/12+4-4 29 200 71.5 Sekuestruar Njoftim për dhënie me qira; Tokë Arë, Sauk I vjetër, Tirane 3266 133/210 16 209 1200 Konfiskuar Ne proces për qera; Tokë Arë, Sauk I vjetër, Tirane 3266 133/16 5 133 13000 Konfiskuar Ne proces për qera; Tokë Arë, Sauk I vjetër, Tirane 3266 Jul-51 10 1 96 Konfiskuar Ne proces për qera; Tokë Arë, Sauk I vjetër, Tirane 3266 Jul-47 10 9 355 Konfiskuar Ne proces për qera; Tokë Arë, ndodhur në Marikaj,Tiranë. 2596 84/38 14 143 710 Konfiskuar Ne proces për qera; Tokë Arë, ndodhur në Marikaj,Tiranë. 2596 84/35 14 140 1800 Konfiskuar Ne proces për qera; Tokë Arë, ndodhur në Marikaj,Tiranë. 2596 84/32 14 137 1231 Konfiskuar Ne proces për qera; Pemishte, ndodhur në Marikaj,Tiranë. 2596 84/35 17 125 260 Konfiskuar Ne proces për qera”, thuhet në njoftimin e Agjencisë së Administrimit të Pasurive të Sekuestruara e të Konfiskuara.

AAPSK: Pro atë sekuestruara edhe në Fier dhe Berat

Ndërkohë në njoftimin e saj, Agjencia e Administrimit të Pasurive të Sekuestruara e të Konfiskuara thekson se mes të tjerash se prona të sekuestruara ka edhe në qytetin e Fierit, Beratit, Mirditës dhe Skraparit. “Bodrum, ku ndodhet , Lagja Apollonia, Fier 8534 4/66 B1 17 58 317 Sekuestruar Ne proces per qera Njësi shërbimi, .Lagja Apollonia, Fier 8534 4/66 N1 17 60 117 Sekuestruar Ne proces per qera; Njësi shërbimi, Lagja Apollonia, Fier 8534 4/66 N2 17 61 52 Sekuestruar Me qera; Njësi shërbimi, Lagja Apollonia, Fier 8534 4/66 N3 17 62 139 Sekuestruar Me qera; Njësi shërbimi, Lagja Apollonia, Fier 8534 4/66 N4 17 63 13 Sekuestruar Me qera; Njësi shërbimi,Lagja Apollonia, Fier 8534 4/66 N5 17 64 75 Sekuestruar Me qera; Bodrum, Lagja Apollonia, Fier 8534 4/66 B4 39 224 78 Sekuestruar Ne proces per qera; Toke Arë , Komuna Gjepalaj,Shijak 1729 102/5 3 96 8700 Sekuestruar Ne proces per qera; Toke Arë , Komuna Gjepalaj,Shijak 1727 119/2 1 91 2500 Sekuestruar Ne proces per qera; Toke Arë , Komuna Gjepalaj,Shijak 1727 119/3 4 36 2500 Sekuestruar Ne proces per qera; Toke Arë , Komuna Gjepalaj,Shijak 1727 211/14 3 90 2800 Sekuestruar Ne proces per qera; Apartament , Lagja Qemal Stafa ,Elbasan 8522 11/315+1-20 20 159 72.66 Sekuestruar Me qera; Apartament, , Lagja Qemal Stafa ,Elbasan 8522 11/315+1-33 20 172 72.66 Sekuestruar Me qera; Apartament, . Lgj.13 Plazh, Durres; Njesi,lagja Kacorreve Rreshen Mirdite 3224 2/227-ND 10 76 50 Sekuestruar Dhene me qira; Njesi,lagja Kacorreve,Rreshen Mirdite 3224 2/227-ND 10 76 48 Sekuestruar Dhene me qira; Banese,lagja Kacorreve, Rreshen Mirdite 3224 2/227-ND 10 76 90 Sekuestruar Njoftim per dhenie me qira; Banese,lagja Kacorreve, Rreshen Mirdite 3224 2/227-ND 10 76 90 Sekuestruar Njoftim per dhenie me qira; Apartament, rruga Kondas, Berat 8503 14/4+1-2 9 41 74 Sekuestruar Dhene me qira; Apartament, rruga Kondas, Berat 8503 13/21+1-3 7 69 56 Sekuestruar Pershtatur si magazine; Godine, rruga Miqesia, qender, Polican 3019 12/200-N4 17 29 127 Sekuestruar Njoftim per dhenie me qira; Njesi, rruga Miqesia, Qender, Polican 3019 12/206-N1 10 45 48 Sekuestruar Njoftim per dhenie me qira; Njesi, rruga Miqesia, Qender, Polican 3019 12/201-N5 12 86 28 Sekuestruar Dhene me qira”, thuhet në dokument.

Agjencia mund të japë edhe prona të sekuestruara me qera

Me ndryshimet ligjore të miratuara së fundmi, Agjencisë i lind e drejta t’i japë ato me qira edhe në rast se nuk është vendosur nga gjykatat vendimi përfundimtar i konfiskimit, por duket se interesi për marrjen e tyre në përdorim nga qytetarët apo bizneset është shumë i ulët. Në raportin zyrtar të punës për vitin 2021, Agjencia raportoi se në total, rezultojnë 145 objekte të dhëna me qira, nga të cilat ka arkëtuar pak më shumë se 50 milionë lekë, afërsisht 500 mijë dollarë. Agjencia raporton se gjatë vitit 2021, ka pasur edhe tërheqje të subjekteve nga kontratat e qirave, duke lënë të kuptohet se ka hezitim për t’i marrë në përdorim. Për t’u shënuar është se Agjencia e Administrimit të Pasurive të Sekuestruara dhe të Konfiskuara ka qenë veçanërisht e ngarkuar gjatë vitit të shkuar. Në qershor të vitit 2021 arrin në total 54 milionë euro vlera e aseteve të luajtshme e të paluajtshme të bllokuara për llogari të Agjencisë.

Më të lexuarat