BREAKING NEWS

Regjistrohen 25 raste të reja me Covid, asnjë viktimë në Shqipëri

Regjistrohen 25 raste të reja me Covid, asnjë viktimë në
x
BREAKING NEWS

Lajm i trishtë! Ndërron jetë ish-deputeti i njohur i Partisë Demokratike

Lajm i trishtë! Ndërron jetë ish-deputeti i njohur i Partisë
x
BREAKING NEWS

Italia deklasifikon 4 mijë dokumente, mes tyre akte top sekret të misioneve në Shqipëri, në ato vite kryeministër ishte Ilir Meta, priten të zbardhen emrat e ministrave dhe magjistratëve shqiptarë

Italia deklasifikon 4 mijë dokumente, mes tyre akte top sekret të
x
BREAKING NEWS

“Rrezikojmë të njëjtin tmerr...”/ Erion Braçe thirrje urgjente të gjithë shqiptarëve: Mos keni frikë! Çohuni!

“Rrezikojmë të njëjtin tmerr...”/  Erion
x
BREAKING NEWS

Degradon keq situata/ Vazhdojnë protestat masive kundër masave anti-Covid në Gjermani, mijëra njerëz zbarkojnë në rrugë, një burrë pësoi atak kardiak teksa u arrestua nga policia (DETAJET)

Degradon keq situata/ Vazhdojnë protestat masive kundër masave
x
BREAKING NEWS

THELLOHET TRAGJEDIA! Shpërthimi i bombolës së gazit brenda hotelit në Velipojë, pas 2 vajzave ndërron jetë edhe nëna. Ja si paraqitet gjendja e djalit të vetëm të familjes që ka mbijetuar

THELLOHET TRAGJEDIA! Shpërthimi i bombolës së gazit brenda
x
BREAKING NEWS

Alarmohen qytetarët në Elbasan, zbulohet një granatë në mes të rrugës, njoftohen me urgjencë forcat xheniere

Alarmohen qytetarët në Elbasan, zbulohet një granatë në
x
BREAKING NEWS

GJKKO nuk rihapi hetimin për Fatmir Mediun, SPAK bën një tjetër lëvizje

GJKKO nuk rihapi hetimin për Fatmir Mediun, SPAK bën një
x

Ekonomia

Zbardhet lista e radhës, ja 432 emrat që do të përfitojnë shtim të masës së pensionit, nga naftëtarët, te minatorët e metalurgët

Zbardhet lista e radhës, ja 432 emrat që do të

Instituti i Sigurimeve Shoqërore publikoi dje listën e radhës me emrat e naftëtarëve, minatorëve dhe metalurgëve që do të përfitojnë shtesë pensioni. Në njoftimin e ISSH bëhet e ditur se këtë herë është aprovuar kërkesa për 432 aplikantët duke e çuar numrin total të përfituesve deri më tani në plot 12, 742 . Ndërsa theksohet se aplikimet e tjera janë ende nën shqyrtim dhe ISSH do të publikojë lisën tjetër së shpejti, pasi personat përgjegjës janë duke punuar intensivisht. “12,742 ka arritur sot numri i përfituesve nga Ligji nr. 29/2019 “Për trajtimin financiar, suplementar të punonjësve që kanë punuar në miniera në nëntokë, të punonjësve të industrisë së naftës e të gazit dhe të punonjësve që kanë punuar në metalurgji”. Për periudhën 12 - 18 maj 2020, u shtuan dhe 432 përfitues. Vazhdon puna me ritme të shpejta për mbylljen me sukses të këtij procesi, në mënyrë që gjithkush të marrë shërbimin e merituar”, njoftim ISSH. Këtë herë lista e përfituesve shtrihet në 26 bashki të vendit, ku për secilin transferta e llogarisë do të bëhet në llogaritë bankare që ata kanë në dispozicion ose në zyrat e postës në qytetin ku jetojnë. Sakaq bëhet e ditur që për të gjithë personat që përfitojnë nga ky ligj përveç pensionit të pleqërisë, masa e pensionit suplementar që do të marrin sipas këtij drafti varion nga 0.6 deri në 1 për qind shtesë për çdo vit pune në profesion të siguruar. Ndër të tjera ISSH njofton se, bazuar në nenin 12 të ligjit caktimi, administrimi dhe pagimi i pensioneve që rrjedhin nga ky ligj bëhen nga Instituti i Sigurimeve Shoqërore, sipas procedurave në fuqi për pensionet, në përputhje me ligjin nr. 7703, datë 11.5.1993, “Për sigurimet shoqërore në Republikën e Shqipërisë”, të ndryshuar”. Ndërkohë, kërkesa për përfitim, sipas përcaktimeve të këtij ligji jepet me kërkesën e të interesuarit, i cili e paraqet atë pranë Agjencisë së Sigurimeve Shoqërore të vendbanimit të tij, ose pranë sporteleve të shërbimit në ato bashki ku ndodhet vendbanimi i përhershëm i personit, së bashku me dokumentacionin përkatës, sipas përcaktimeve të vendimit të Këshillit të Ministrave dhe rregulloreve të ISSH-së. Ndërsa për personat që kanë punuar në miniera sqarohen kushtet e përfitimit, duke paraqitur limitet e vendosura për moshat që përfitojnë pension. “Kanë të drejtë të kërkojnë pension pleqërie si punonjës të minierave, në nëntokë, punonjësit, të cilët: arrijnë moshën 55 vjeç; kanë një periudhë të përgjithshme sigurimi 30 vjet e më shumë, nga të cilat jo më pak se 12 vjet e 6 muaj në procese pune në miniera, në nëntokë, me përjashtim të ish-punonjësve të nëntokës që përfitojnë trajtim të veçantë financiar, sipas ligjit “Për një trajtim të veçantë të punonjësve që kanë punuar në miniera, në nëntokë”, të ndryshuar, të cilët do të përfitojnë pension sipas këtij ligji kur të arrijnë moshën 55 vjeç dhe të kenë një periudhë të përgjithshme sigurimi 30 vjet e më shumë, përfshirë këtu edhe periudhën e trajtimit të veçantë financiar, nga të cilat, jo më pak se 11 vjet e 6 muaj të jenë në procese pune në miniera, në nëntokë”, sqarohet në njoftim. Ndërkohë për të tre kategoritë njoftojmë se, sa më shumë vite pune, aq më i lartë edhe përfitimi. Në argumentimin që i është bërë ligjit, thuhet se një minator që merr mesatarisht 23 mijë lekë pension, do të marrë një shtesë, e cila shkon deri në 4300 lekë në muaj. E njëjta gjë vlen edhe për metalurgët dhe naftëtarët, për të cilët rritja varion nga 9 për qind deri në 12 për qind.

JA LISTA ME EMRAT QË PËRFITOJNË SHTESË PENSIONI

KUÇOVË

Lefteri Bregu

BULQIZË

Zuri Kaci

Arif Kazani

Xhabir Pata

 

DIBËR

Isuf Reçi

Shaban Karaj

Xhemal Vaka

 

MAT

Haqif Dema

Rami Konesha

 

DURRËS

Mehdi Ozuni

Myrteza Gjoni

Fran Lugja

Daut Suli

Mustaf Nezha

Rruzhdi Prethi

Nikoll Kaçorri

Hajredin Gega

Hasan Allmeta

3v Ramazan Huqi

Muhamed Gjoka

Luan Nina

Destan Aliaj

Selman Hoxha

Frrok Prendi

Zylyf Dervishi

Naim Gjyzeli

Kol Gjoklekaj

Selman Krasniqi

Ramazan Hoxha

Myslim Shani

Shukri Xhafa

Kalem Rrançi

Gëzim Zajmi

Shpëtim Tollumi

 

ELBASAN

Bashkim Agaj

Hysen Beqari

Agim Toma

Medai Zito

Agron Tare

Bukuri Tollumi

Leme Kabilo

Hysni Omeri

Xhemal Bardhoshi

Kastriot Avdullaj

Mustafa Ceni

 

LIBRAZHD

Shyqyri Popja

Shefqet Faqolli

Shkëlqim Peshku

Përparim Qesolli

Riza Nezha

Hekuran Hoxholli

Ramazan Haka

 

FIER

Luftar Sulaj

Dhimo Prifti

Kristaq Nako

Petraq Janushi

Pilo Boçova

Simon Davidhi

Karafil Rapaj

Violeta Gjymshana

Olanda Prifti

Llazar Pepa

Bilbil Xhezaj

Bashkim Kuka

Dhimitraq Xhokaxhiu

Llambi Dore

Fiqiri Ymeraj

Neim Grëmi

Ramis Myrtaj

Idai Banaj

Idajet Gjokaj

Enver Hasanaj

Vezire Salillari

Mustafa Nuhaj

Adem Hoxha

Ilmi Jakupaj

Landa Çuko

Qani Muskaj

Guri Alicaushaj

Petrit Shehaj

Resmi Malaj

Vangjeli Kaçani

Haki Gega

Refit Nuhaj

Demir Ferko

Karilla Zonja

Durim Hoxhaj

Kadri Sinanaj

Rrapi Mitrushaj

Xhemil Kararaj

Ismail Çepele

Zylyftar Xhaxhaj

Ramadan Cjapi

Seit Çepele

Lame Hajdini

Kristaq Mita

Kodhel Hyska

Llazar Duka

Thoma Dheskali

 

LUSHNJE

Jovan Ferracaku

Servet Ferko

Jorgji Ndini

 

MALLAKASTËR

Qamil Levani

Hafize Zenunaj

Hamit Nazëraj

Novrus Hajdinaj

Ago Agaj

Xhevit Çelaj

Reuf Ramaj

 

GJIROKASTËR

Nikolla Kali

Kosta Qirko

Kristo Papa

Bexhet Mema

Ismail Çavani

Hisen Tola

Begë Demaj

Zaçe Mata

Donika Dhimitri

 

TEPELENË

Ilmi Caca

Dilaver Mushamati

Bilbil Goxha

Lavdi Dida

Ligor Kondo

Enver Caca

Faton Murati

Gëzim Gora

Haredin Serani

Nimet Kasa

Vangjel Amza

Sotir Kaba

Flamur Haxhia

Bashkim Alia

Gëzim Çuka

Halil Beqiraj

Luftëtar Hamzai

Flori Pacani

Tahir Keqaj

Gëzim Çela

Pëllumb Sinomati

Fatmir Çela

Viktor Sinani

Xhebro Zholi

Jajan Kuka

Selam Shehu

Faslli Shehu

Gani Ormëni

Xhevdet Shehu

Sinan Divintari

Xhafer Guci

Barjam Ramaj

Hysen Hysenagara

Bashkim Lamka

Nexhip Shena

Lefter Zoga

Muharrem Dema

Kujtim Kamberi

Esat Gorani

 

DEVOLL

Foti Pasho

Remzi Xhemo

Sefer Hoxha

Viktor Ajçe

Vladimir Ocelli

 

KORÇË

Rafail Opari

Spiro Samarxhi

Guri Sulillari

Mehmet Pëllumbi

Jetnor Seida

Nevrus Hyskë

Stefi Naço

Mihallaq Ciko

Vangjo Qirici

Pandeli Golka

Edmond Muslli

Guri Cakollari

Kujtim Sulçe

Kristo Zhidro

Andrea Malo

Beharedin Najtellari

Nastas Kolaj

Gjergji Grabocka

Bujar Muslli

Bilbil Lamo

Vangjel Sulillari

Adem Beqiri

Lefter Zhidro

Xhezmi Selmanllari

Riza Maksut

Hekuran Halil

Petrit Ali

Jani Taçi

Fejzi Muçollari

Vangjel Ameda

Enver Sako

Amdi Naço

Dhimitraq Zguro

Viktor Paskal

Pandeli Malaveci

Pëllump Metko

Bardhyl Agolli

Vasil Potka

Gëzim Hoxha

Koçi Gjatolli

 

POGRADEC

Gani Sallo

Urim Bajram

Sami Torollari

Petrit Qose

Xhemal Hajrulla

Agim Xhakollari

Agim Dumani

Gramos Blacëri

Neki Bregu

Gani Lazellari

Tefik Oshafi

Refki Rusi

Dhimitraq Janko

Vasil Buda

Lefter Isallari

Kostaq Simaku

Feridon Doce

Gurit Burrnazi

Suat Capollari

Çeço Sofi

Agim Olldashi

Kurti Muço

Edmond Rexhollari

Sabri Menkshi

Andrea Sofi

Ferzi Beshello

Piro Pendavinji

Hymer Blacëri

Kristo Feri

Venetik Metellari

Përparim Mahmutllari

Dylber Laraku

Durim Mançellari

Ali Dervishi

Nuri Torra

Ali Liçkollari

Asllan Cake

Veladin Çekiçi

Kujtim Cake

Meleq Berberi

Dylber Rusi

Xhevat Rusi

Istref Kllomollari

Lavderim Kllomollari

Xhevahir Liçkollari

Xhevat Mekolli

Zini Muçelli

Demirali Hajrulla

Hysni Hymetllari

Haki Kapa

Meleq Killo

Besim Mazelli

Ramadan Nure

Naim Oshafi

Bashkim Hymetllari

Bashkim Mazelli

Bujar Maxhari

Zeni Sallo

Ferzi Muçka

Dylber Kuqo

Avni Çela

Ilmi Kreka

Shahin Bregu

Safet Belollari

Hajrulla Zeqo

Suat Muçllari

Rexhep Elmasllari

Sabri Bego

Nias Mertkola

Muharrem Alla

Ismet Zgjupa

Neim Kolgega

Islam Çekani

Sotiraq Viso

Myzafer Duka

Dhimitraq Çomo

Ilirjan Demiri

Xhevdet Muçka

Avni Hasanaj

Bexhet Biba

 

HAS

Ahmet Dauti

Rexh Gaxha

Hysen Jaku

 

KUKËS

Demush Gaxha

Esat Sejrani

Mark Mjeshtri

 

KURBIN

Gjin Çoku

Dedë Preçi

 

LEZHË

Kin Matia

Lush Geci

Mhill Rrahi

Dede Bardhi

Nikoll Gjoka

Pjeter Prendi

Ndue Muça

Toter Lleshi

Zef Koca

 

MIRDITË

 

Drane Ndrelalaj

Pjetër Kola

Nikoll Marku

Gjet Pacani

Vera Cera

Marie Prenga

Bardhok Gjoka

Vitore Reçi

Preng Malshi

Zef Pjetri

Vitore Çoku

 

PUKË

Gjon Marku

Mark Kola

Nikoll Nikolli

Preng Gjetaj

Zef Frroku

 

SHKODËR

Frang Alija

Gjon Bashaj

 

KAVAJË

Feti Pengu

Agim Fasho

Xhetan Kryekurti

Mitat Alushi

 

TIRANË

Ramiz Çoku

Sehit Muzhika

Islam Muhametaj

Osman Lika

Jordhan Tile

Bexhet Tota

Halit Hoxha

Ramazan Çerri

Aleksandër Miço

Hamza Sino

Xhevdet Rudaj

Ali Dule

Qemal Qefalia

Anastas Deçolli

Beqir Veshi

Pjeter Rajta

Hasan Lala

Veli Mata

Bedri Tafani

Gjela Tuci

Ferrik Malasi

Saba Hysa

Ilirjan Sirixhi

Refit Nushaj

Kastriot Muçaj

Nuri Duro

Kamber Kamberaj

Lutfi Shquti

Stavro Viko

Kristofor Nesturi

Behxhet Ismaili

Agim Ajazi

Rexhep Kuliçi

Allaman Pojana

Ylbi Qazolli

Hajdar Kaça

Besnik Boka

Mazllëm Ismailaj

Fehim Xheka

Tahir Gjyla

Petrit Hasmuça

Fatmir Liço

Baki Varrosi

Mikel Poshnjari

Xhevdet Abati

Ismet Haxhiaj

Naim Kanto

Asllan Bashllari

Bedrije Teta

Sadete Zhupani

Vangjel Nika

Isuf Lili

Abaz Hysenukaj

Hysen Leka

Agim Mehmeti

Hajdar Mazari

Sejfi Hajdinaj

Ahmet Alldervishi

Halit Mujo

Agim Kora

Petraq Stillo

Dashamir Sejdini

Haki Meta

Ervehe Canaj

Sheqir Murati

Tefta Çela

Mus Neçi

Davë Legisi

Refik Berberi

Asllan Cuka

Ismail Halilaj

Gjon Lleshi

Nazif Bara

Brahim Vakaj

Myftar Kraja

Petref Shaha

Veip Hoxha

Qemal Murati

Qazim Leka

Ram Ibra

Mehmet Mali

Qazim Shega

Bashkim Jani

Sali Kopaçi

Bardhyl Matlliu

Shaban Hoxha

Sabaf Nika

Nezir Troci

Elmaz Tafa

Muharrem Musaj

Dylaver Kodra

Shpëtim Hyka

Jemin Sina

Mersin Hyka

Fatmir Troksi

Izet Loçi

Paskal Dhamaj

Murat Diku

 

VLORË

Mexhedie Tahiraj

Novruz Veli

Jeto Metaj

Razip Memetaj

Përparim Hyskaj

Istref Labaj

Goli Bombaj

Rait Tozaj

Perllat Malaj

Liljana Begaj

Sejmen Gjokoli

Babaçe Hoxhaj

 

SARANDË

Tomor Veliaj