BREAKING NEWS

Nuk ka qetësi! Tërmeti shkund Shqipërinë, ja sa ishte magnituda

Nuk ka qetësi! Tërmeti shkund Shqipërinë, ja sa ishte
x
BREAKING NEWS

Arti shqiptar në zi, ndërron jetë poeti dhe shkrimtari i njohur (FOTO+EMRI)

Arti shqiptar në zi, ndërron jetë poeti dhe shkrimtari i njohur
x
BREAKING NEWS

Demokratët morën sot goditjen e madhe, reagon Kreshnik Spahiu dhe bën deklaratën e fortë: Ja pse kjo parti duhet të shkrihet

Demokratët morën sot goditjen e madhe, reagon Kreshnik Spahiu dhe
x
BREAKING NEWS

Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat e rasteve me Covid në 24 orët e fundit në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat e rasteve me Covid
x
BREAKING NEWS

“Gërdeci është vrasje masive”/ GJKKO mbylli hetimet për Fatmir Mediun, shpërthen i revoltuar Erion Braçe dhe nuk lë gjë pa thënë: Mos guxoj kush të...(VIDEO)

“Gërdeci është vrasje masive”/ GJKKO mbylli hetimet
x
BREAKING NEWS

GJKKO mbylli hetimet për ish ministrin Fatmir Mediu, SPAK nuk humb kohë dhe bën lëvizjen urgjente, del kundër Gjykatës së Posaçme kundër Krimit dhe Korrupsionit dhe e paralajmëron

GJKKO mbylli hetimet për ish ministrin Fatmir Mediu, SPAK nuk humb
x
BREAKING NEWS

A do të hetohet Fatmir Mediu? GJKKO jep vendimin për ish ministrin

A do të hetohet Fatmir Mediu? GJKKO jep vendimin për ish ministrin
x
BREAKING NEWS

Arben Pëllumbi bën njoftimin me rëndësi, Partia Socialiste pritet të dalë në një konferencë urgjente

Arben Pëllumbi bën njoftimin me rëndësi, Partia Socialiste
x

Ekonomia

Zbardhet lista e re, ja familjet që marrin lejet e legalizimit, emrat sipas qyteteve

Zbardhet lista e re, ja familjet që marrin lejet e legalizimit, emrat sipas

Kadastra ka publikuar dje listën me familjet që kanë gati lejen e legalizimit. Përmes një njoftimi në faqen e saj, zyrtare Agjencia e Shtetërore e Kadastrës ka bërë me dije se 98 familje në vend duhet të shkojnë të tërheqin lejen e legalizimit. Sipas të dhënave të publikuara, këtë herë do të dorëzohen 98 certifikata legalizimi për disa familje në Tiranë, Kukës, Vlorë dhe Dibër. Në njoftim sqarohet se zyrat që merren me trajtimin e çështjeve kanë dërguar më parë inspektor në këto prona për të vërtetuar nëse mund të legalizohen apo jo dhe më pas ka filluar shqyrtimi i dokumentacionit të dorëzuar sipas direktivave ligjore. Pasi pronat janë kualifikuar si të legalizueshme, Kadastra ka bërë gati lejet e legalizimit dhe përmes këtij publikimi Kadastra njofton qytetarët se duhet të paraqiten pranë zyrave në zonat ku jetojnë për të tërhequr certifikatën e legalizimit. Kështu, ata do mund ta gëzojnë të plotë pronën e tyre pa u përballur më me probleme të tjera. Ndërkohë, sqarohet se sipërfaqja e parcelës, për të cilën miratohet kalimi i së drejtës së pronësisë, nuk mund të jetë më e madhe se trefishi i sipërfaqes së bazës së ndërtimit dhe për ndërtimet pa leje me funksion banimi jo më shumë se 500 metra katrorë. Ndër të tjera, Kadastra ka theksuar se procesi i legalizimit mbetet një sfidë më vete për përmbylljen sa më shpejt të tij.

Ja si procedohet

Ndërkohë, procedurat për marrjen e certifikatës së legalizimit do të ndiqen nga zyrat kadastrale, të cilat dorëzojnë dosjen e plotë në Hipotekë. Pas ndryshimeve të fundit ligjore, aplikuesi duhet vetëm do të marrë një kopje për të vërtetuar mbarimin e procesit të legalizimit, por gjithë procedura vijuese për regjistrimin në Zyrën e Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme do të bëhet nga Agjencia. Në njoftimin e Kadastrës thuhet se, të gjitha zyrat kadastrale në çdo qytet duhet të informojnë dhe afishojnë publikisht informacionet për procedurat dhe kriteret në procesin e legalizimit, për qytetarët që duan të aplikojnë. “Drejtoria vendore e ASHK Tiranë, Vlorë, Kukës dhe Dibër bën afishimin publik për qytetarët, në zbatim të VKM nr. 1040 date 25.11.2020 “Përcaktimin e rregullave të zbatimit të kritereve të legalizimit dhe miratimin e modelit të aktit të legalizimit, për ndërtime pa leje” ka marrë në shqyrtim kërkesën e qytetareve të mëposhtëm. Publikimi i kërkesave për afishim të subjekteve që po trajtohen nga ASHK bëhet për një periudhë 30 ditore. Bashkëlidhur po vendosin në dispozicion listën e subjekteve përfitues”, sqaron Agjencia Shtetërore e Kadastrës. Më pas, pronari që ka emrin në këto lista duhet të shkojë të paraqitet pranë zyrave të Kadastrës së bashku me dokumentet identifikuese për të tërhequr certifikatën. Në rast se personi mbi të cilin është regjistruar prona nuk jeton më ose nuk ka mundësi të paraqitet, në emër të tij shkon një familjar, i cili duhet të ketë me vete prokurë.

Ja familjet që marrin lejet e legalizimit

 

TIRANË

 

1.      Sabrije Kalem Muca

2.      Shkëlzen Isuf Gjedia

3.      Xhemal Ibrahim Kaci

4.      Festim Beshir Roshi

5.      Vangjel Spiro Koci

6.      Nigjare Bajram Hysa

7.      Hasan Selman Salami

8.      Kujtim Ilmi Allarja

9.      Bujar Mustafa Mucaj

10.  Bedri Barjam Garunja

11.  Tasim Hamit Hasa

12.  Sefedin Islam Palushi

13.  Ramadan Xhemal Ferra

14.  Riza Selman Alhasa

15.  Muharrem Zeqir Hoxha

16.  Dritan Tahir Agaj

17.  Artan Shyqyri Bernaca

18.  Xhevit Vasel Tahiraj

19.  Adem Xheladin Koni

20.  Genci Hamza Varoshi

21.  Ylli Hamza Varoshi

22.  Agim Xhel Allaraj

23.  Jorgo Xhevat Biba

24.  Hamez Ismen Matranxhi

25.  Selim Daut Shkalla

26.  Syrja Ferik Meta

27.  Lutfi Shyqyri Bernaca

28.  Flamur Malok Plaku

29.  Alma Haxhi Kokonozi,

30.  Zenel Xhevat Hyseni

31.  Shkelqim Hasan Hysa

32.  Gazmen Qazim Soli

33.  Mimoze Ferit Kada,

34.  Shpresa Hahxhi Kokonozi

35.  Rabije Myftar Gjika

36.  Ajune Rifat Tomja

37.  Latif Xhetan Alija

38.  Bilbil Lutfi Lleshi

39.  Dorian Fidai Cena

 

DIBËR

1.      Xhevdet Islam Koçeku

2.      Armand Xhezair Iskurti

3.      Gjoke Doci, Diber

4.      Jakup Bajram Sela

5.      Miranda Zeqir Pali

6.      Kurt Hajrulla Kurti

7.      Tahir Haxhi

8.      Nikoll Mark Nikollaj

9.      Hike Sefer Panavija

10.  Sajmir Hysen Ciku

11.  Etmond Hashim Osmani

12.  Agron Qani Kamberaj

13.  Hajredin Ferit Kola

14.  Latif Sefer Rama

15.  Mufit Halit Hoxha

16.  Elvis Vebi Hoxha

17.  Latif Xhavit Kurti

18.  Hashim Ali Hoxha

19.  Edmond Haxhi Hoti

20.  Ahmet Lezan Hysa

21.  Lumturije Mehmet Varfi

 

 

VLORË

 

1.      Leonard Thodhori Ceco

2.      Drita Preng Ceco

3.      Petraq Napolon Gjika

4.      Petrit Xhevdet Beci

5.      Valentina Foto Beci

6.      Marsela Fejzo Iljaz

7.      I Zijaudin Xhemil Iljazi

8.      Kristaq Pilo Xhaho

9.      Frosina Harillaq Xhaho

10.  Klajdi Krenar Caushaj

11.  Arben Razi Gjikaj

12.  Mjaftime Milo Gjikaj

13.  .Halime Dervish Gjoni

14.  Merita Veip Haskaj

15.  Ris Gramoz Gjoni

16.  Luljeta Bege Monopati

17.  Shpendi Beqo Gjoni

18.  Dritan Thodhori Cili

19.  ElSa Thodhori Cili

20.  Urani Thodhori Cili

21.  Mosko Jani Kaliva

22.  Floreta Kostaq Bubuni

23.  Miranda Kostaq Mone

24.  Elsa Kostaq Kondi

25.  Theodhoraq Kostaq Basko

26.  Skender Ramadan Sinanaj

27.  Lefteri Mitat Sinanaj

28.  Sezai Hasije Teki

29.  Arap Aliaj

 

KUKËS

1.      Bukurije Avdi Nenda

2.      Bylbyl Ismail Rada

3.      Valbona Shaban Rada

4.      Edmir Xhem Brati

5.      Adelina Ismail Brati

6.      Xhem Halil Brati

7.      Hyre Latif Brati

8.      Hasan Rexhep Dunga

9.      Bukurije Han Dunga