BREAKING NEWS

Gjykata Kushtetuese merr vendimin për zgjedhjet lokale të 30 qershorit

Gjykata Kushtetuese merr vendimin për zgjedhjet lokale të 30 qershorit
x
BREAKING NEWS

A do ketë heqje totale të masave? Brataj jep informacionin e rëndësishëm dhe tregon çfarë pritet: Kemi frikë nga…

A do ketë heqje totale të masave? Brataj jep informacionin e
x
BREAKING NEWS

Si asnjëherë më parë, publikohen shifrat e fundit të Covid-19

Si asnjëherë më parë, publikohen shifrat e fundit të
x
BREAKING NEWS

Vjen lajmi i mirë! Mund të shkoni vetëm me pasaportë, një tjetër shtet evropian heq të gjitha kufizimet me Shqipërinë duke filluar nga nesër

Vjen lajmi i mirë! Mund të shkoni vetëm me pasaportë,
x
BREAKING NEWS

KQZ jep lajmin e keq për Lulzim Bashën dhe Monika Kryemadhin

KQZ jep lajmin e keq për Lulzim Bashën dhe Monika Kryemadhin
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet/ Gjykata Kushtetuese i jep goditjen e fortë Qeverisë

Zgjedhjet/ Gjykata Kushtetuese i jep goditjen e fortë Qeverisë
x
BREAKING NEWS

“Boll më me shtirje”/ Ambasadorja Yuri Kim flet me tone të ashpra dhe jep ultimatumin e prerë: Çoni përpara Reformën në Drejtësi! Nëse s’tregoni guxim...

“Boll më me shtirje”/ Ambasadorja Yuri Kim flet me tone të
x
BREAKING NEWS

Debat për temat e nxehta që po zhvillohen me dyer të mbyllura/ Pritet vendimi për zgjedhjet lokale të 2019, përfaqësuesja e qeverisë kërkon pezullimin e çështjes. Cili është verdikti i Gjykatës Kushtetuese?

Debat për temat e nxehta që po zhvillohen me dyer të mbyllura/
x

Ekonomia

Zbardhet lista, ja 135 naftëtarët, minatorët dhe metalurgët që do të përfitojnë rritje të pensionit, ISSH publikon emrat në çdo qytet

Zbardhet lista, ja 135 naftëtarët, minatorët dhe metalurgët

Instituti i Sigurimeve Shoqërore vazhdon të zbardhë emrat e naftëtarëve, minatorëve dhe metalurgëve që përfitojnë rritje pensioni. Prej gati një vit rresh janë shqyrtuar aplikimet e ish-punonjësve të nëntokës, të cilët kanë aplikuar për pension suplementar dhe deri më sot janë publikuar me qindra emra çdo muaj. Në njoftimin e ditës së djeshme, ISSH ka publikuar emrat e 135 naftëtarëve, minatorëve dhe metalurgëve, të cilët janë kualifikuar si fitues për të marrë pension shtesë. Sipas të dhënave, përfituesit e kësaj radhe u përkasin qyteteve si: Tirana, Dibra, Korça, Kukësi, Durrësi, Fieri, Lushnja, Mallakastra dhe Vlora. ISSH ka sqaruar se, pas shpërthimit të pandemisë mund të ketë patur vonesa në harkun kohor të publikimit të listave për shkak të protokolleve dhe përgjysmim të stafeve për t’u mbrojtur nga koronavirusi, por në asnjë moment nuk është pezulluar procesi i shqyrtimit të dokumenteve. Gjithashtu, bëhet me dije se akoma janë edhe një numër i madh dokumentesh që presin të shqyrtohen dhe me përmirësimin e situatës do të publikohen lista njëra pas tjetrës me afate më të shkurtra në mes. Sakaq, theksohet se procedurat e verifikimit dhe shpërndarjes së parave po vijojnë normalisht. Pasi një minator, metalurg apo naftëtar është shpallur fitues, i publikohet emri në listën e ISSH dhe më pas paratë shtesë për pension i shkojnë automatikisht në llogarinë bankare.

Ja si bëhet shtesa

Sipas ISSH, rritja e pensionit bëhet në bazë të koeficientit të vendosur për çdo kategori si dhe vjetërsisë së punës. Kështu, në rast se një aplikant konstaton se i është bërë padrejtësi dhe nuk i është derdhur shuma e plotë që përfiton, ka të drejtën të ngrejë një ankesë pranë zyrave të ISSH. Nga ana tjetër, bëhet me dije se edhe në raste kur aplikanti ka dorëzuar dokument jo të rregullt për të përfituar më shumë nga sa meriton, ndaj tij do të merren masa dhe do të detyrohet të kthejë shumën e përfituar. Për këtë kujtojmë këtu se, përfitojnë shtesë mbi pensionin e pleqërisë ish-punonjësit, të cilët kanë përfituar pension pleqërie ose do të plotësojnë kushtet për të përfituar pension pleqërie, përfitojnë shtesë pensioni për çdo vit periudhe sigurimi në profesion: punonjësit e nëntokës, 1% të masës së pensionit të pleqërisë, punonjësit e industrinë së naftës e të gazit dhe punonjësit e metalurgjisë, 0.6% të masës së pensionit të pleqërisë; të gjithë personat që kanë jo më pak se 6 vite në profesionet dhe punët e përcaktuara në këtë ligj. Në ligj tregohet qartë se naftëtarët, metalurgët dhe minatorët kanë të drejtën e përfitimit të shtesës mbi pension kur kanë periudhë sigurimi në profesion, punonjësit e nëntokës 12.5 vjet, punonjësit e industrisë së naftës dhe të gazit: burrat 20 vjet, gratë 15 vjet, punonjësit e metalurgjisë: burrat 20 vjet, gratë 15 vjet. Gjithashtu, punonjësit e këtyre industrive kanë të drejtën e trajtimit me pension për shkak të profesionit, deri në 15 vite përpara moshës së pensionit nga skema e detyrueshme.

.

 

 

Ja lista me emrat që përfitojnë pension shtesë

DIBËR

Violeta Cimbidhi

Fatmir Isufi

Agim Mersinaj

Xhavit Leci

Sefedin Kozi

DURRËS

Gëzim Spaho

Ramis Stojku

Adem Berisha

Mahmut Dopi

ELBASAN

Avdyl Topalli

Shaban Doçi

Qurane Kotori

Kamer Plaka

Edmond Backa

Genci Qosja

Admir Seiti

Lihe Morina

LIBRAZHD

Xhezan Vasku

Ismail Belba

FIER

Vladimir Shehaj

Selim Vokri

Rrapi Profka

Kujtim Troka

Harilla Koçi

Marsi Prifti

 Shemsi Çaushi

 Dallandyshe Muço

Fatmir Gishto

Mimoza Korita

Pëllumb Hazizi

Mihal Mbriçe

Kostandin Simaku

Kozma Sako

Qemal Kërçani

Baftjar Malaj

Zhuljeta Plaku

Shpresa Medini

Ramis Lalaj

Kristaq Rama

Flamur Mejdini

Agim Mile

Vasillaq Kita

Vjollca Xhelios

Fatbardha Yzeiraj

Zani Xhafa

Zeni Gropa

Faslli Faslliaj

Myrteza Faslliaj

Ajet Pajo

Manushaqe Dervishaj

 Ferit Llanaj

Agim Velmishi

Agim Alushaj

Piro Vasa

Refat Shpërdheja

Adriatik Agalliu

Sejdin Mahmutaj

Jakup Bregu

Ylli Behari

Virion Hoxhaj

Kareman Guri

Nexhip Rapaj

 Gligor Marini

Bukuroshe Kripa

Shpresa Delibashi

Dallandyshe Pashaj

Luan Sadiku

Behar Dyle

Dane Çepele

Agur Lushka

Namik Refati

Gezim Baha

Mynyr Grembi

LUSHNJE

Eqerem Nezha

Andrea Mëhilli

Haki Dervishi

MALLAKASTËR

Ramadan Nure

Idai Beraj

 Xhemil Xhaferaj

Pëllumb Velaj

Myqerem Shehaj

 Baki Bregaj

Pavlina Varfi

Gjergji Selmani

Gëzim Malkaj

Novrus Rushitaj

KORÇË

Valter Vila

Bujar Korçari

Feim Vila

POGRADEC

Kristaq Angjellari

Shkëlqim Xhemollari

Lytfi Ozuni

Spiro Stambollxhiu

Bardhyl Guxholli

Gëzim Guxholli

KUKËS

Shefqet Qarri

Xhelil Sokoli

Ramiz Toshi

Llesh Pulaj

TIRANË

Ramiz Bosnjaku

Fuat Velaj

Jani Xheka

Abdi Nela

Vasil Themeli

Vladimir Kila

Fatmir Aliaj

Fiqirete Emini

Abedin Lamaj

Dod Legisi

Bujar Sulejmani

 Llukë Gjymshana

Xhavit Shkalla

 Shpresa Qazolli

Shpëtim Alla

Marija Hoxha

Asllan Dema

Kujtim Koçi

Pëllumb Lata

 Islam Mici

 Sali Ajdinaj

Haxhire Sada

Mubareq Mumajesi

Elez Gosturani

Ahmet Vata

Naim Xhyla

Foti Ajazi

Lek Gjeta

Hajdar Muskaj

VLORË

Agron Kapaj

Edmond Dogga

Nelo Nelaj

Kristo Kapino

Dhiseo Bixhili

Lluka Poçi

 Fatmir Bitr