BREAKING NEWS

Jepet vendimi përfundimtar, GJKKO dënon me burg Adriatik Llallën, ja çfarë ndodh nëse nuk paraqitet ish kryeprokurori pasi ka një javë që është larguar jashtë vendit

Jepet vendimi përfundimtar, GJKKO dënon me burg Adriatik Llallën,
x
BREAKING NEWS

'Luftë' për PD-në/ Lulzim Basha i përgjigjet 'dhëmbë për dhëmbë' Sali Berishës pas akuzave të rënda që bëri nga Fieri: Kjo gjë nuk do të ndodhë kurrë!

'Luftë' për PD-në/ Lulzim Basha i përgjigjet
x
BREAKING NEWS

“Po dëgjohen tringëllima prangash”, Frrok Çupi nxjerr prapaskenat e rënda dhe plas paralajmërimin ‘bombë’ për politikanët shqiptarë: Janë kapur në krimin e...

“Po dëgjohen tringëllima prangash”, Frrok Çupi
x
BREAKING NEWS

Ambasada e SHBA thërret deputetët demokratë për dosjet korruptive të Sali Berishës, zbardhen informacionet nga takimet

Ambasada e SHBA thërret deputetët demokratë për dosjet
x
BREAKING NEWS

Artan Hoxha zbardh goditjet e SPAK, priten arrestime ish-ministrash dhe funksionarësh në nivele të larta, në listë edhe Berisha

Artan Hoxha zbardh goditjet e SPAK, priten arrestime ish-ministrash dhe
x

Ekonomia

Zbardhet lista, ja 331 familjet që do  marrin lejet e legalizimit, emrat sipas qyteteve

Zbardhet lista, ja 331 familjet që do  marrin lejet e legalizimit,

Agjencia Shtetërore e Kadastrës ka përfunduar nxjerrjen e lejes së legalizimit për një sërë familjesh të tjera. Si institucioni përgjegjës për rregullimin e çështjeve të pronave, Kadastra ka vijuar intensivisht punën për të përmbyllur procesin e fiskalizmit. Nga shqyrtimi i dokumenteve për periudhën 1 deri në 6 gusht janë shqyrtuar me qindra aplikime dhe janë shpallur fitues 331 aplikantë. Pra, sipas të dhënave të publikuara nga Agjencia Shtetërore e Kadastrës, plot 331 familje kanë gati lejen e legalizimit, mjafton që të paraqiten pranë zyrave kadastrale në zonat ku jetojnë dhe do të pajisen menjëherë me lejen përkatëse. Sakaq, në njoftimit e Kadastrës sqarohet se një pjesë e emrave që janë shpallur fitues përfitojnë kalimin e pronësisë mbi ta dhe lejen e legalizimit për truallin mbi të cilët ndodhet shtëpia e tyre. Edhe nëse disa e kanë marrë më parë lejen e legalizimit për ndërtesën është i nevojshëm që të merret leja edhe për oborrin rrethues dhe truallin mbi të cilin ndodhet banesa. Sipas këtij njoftimi, ASHK-të përkatëse duhet të njoftojnë qytetarët për ecurinë e vazhdueshme dhe t’u bëhet e qartë se për cilën sipërfaqe apo arsye po lëshohet kjo leje. Përfituesit e kësaj radhe i përkasin qytetit të Tiranës, Shkodrës, Kuçovës dhe Elbasanit. “Drejtoria vendore e ASHK Elbasan, ASHK Tiranë, ASHK Shkodër dhe ASHK Kuçovë bëjnë afishimin publik për qytetarët, në zbatim të ligjit “Përcaktimin e Proceseve Kalimtare të Pronësisë Në Republikën e Shqipërisë” dhe VKM “Për përcaktimin e rregullave në zbatim të kritereve të legalizimit dhe miratimin e modelit të aktit të legalizimit për ndërtimet pa leje” të bëjnë të mundur që publikimi i kërkesave për afishim të subjekteve që po trajtohen nga ASHK bëhet për një periudhë 30 ditore”, thuhet në njoftim.

Vijon rregullisht procesi

Sipas të dhënave të publikuara nga Kadastra procesi i legalizimit po ecën në ritme mjaftë të mira dhe pas pandemisë numri i aplikantëve është shtuar edhe më shumë. Ndërkohë, bëhet me dije se zyrat kadastrale në të gjithë vendin po vijojnë punë për të mos lënë në pritje aplikantët, duke iu bërë vazhdimisht thirrje familjeve të tjera të mos hezitojnë por të bëjnë aplikimin për legalizim. Kadastra vë në dukje se ky fluks i lartë aplikimesh ka ardhur për shkak se në dy vitet e fundit është hequr barra e taksave që detyroheshin qytetarët të paguanin për të nisur procesin e legalizimit si dhe gjithashtu janë reduktuar kostot dhe koha e vetë procesit në tërësi. Ndër të tjera, bëhet me dije se edhe në këtë pjesë të vitit, në fokus do të jetë procesi i legalizimit, ku do të gjendet një zgjidhje për çdo shtëpi, edhe për ato që ndodhen në terren të papërshtatshëm për t’u legalizuar. Prandaj në ndryshimet e bëra në ligjin për legalizimit në vitin që shkoi, sqarohet se shtëpitë do të shemben ndërsa qytetari do të marrë kompensim. Po ashtu përfitojnë edhe ata që kanë ndërtuar pa leje. Pra, për banesat që do të përmbyllen do të vazhdojë procesi i legalizimit dhe banesat që nuk mund të realizohen për arsye të infrastrukturës apo projekteve do të përfitojnë ose banesë sociale ose kompensim, por jo vlerën e plotë. Projektligji i ri për legalizimin e pronave synon të regjistrojë të gjitha pronat bujqësore që janë të copëzuar nga ligjet e mëparshme.

Ja lista me emrat që marrin certifikatën e legalizimit

SHKODËR

1.       Eqrem Hamdi Muja

2.       Naim Jonuz Piri

3.       Shyqyri Ragip Gerbeti

4.       Asim Emin Shimaj

5.       Ferid Muharrem Mani

6.       Idajet Kapo Zylalaj

7.       Kujtim Bajram Perseku

8.       Mikel Ndue Shporaj 

9.       Ndue Zef Shporaj

10.   Ymer Isuf Shtegu

11.   Aimir Tomorr Osmani

12.   Nikolin Ndoc Simoni

13.   Zef Nik Smajlaj

14.   Hajri Hysen Fugarini

15.   Bademe Sulejman Bilali

16.   Edmir Luan Maliqi

17.   Eljas Musa Sadeli

18.   File Kole Cukaj

19.   Aurel Leke Cukaj

20.   Tano Vojisllav Mikulic

21.   Hekuran Teufik Dibra

22.   Ndue Pjeter Pepaj

23.   Rrok Ejll Keqaj

24.   Mondi Frano Gjura

25.   Mine Smajl Lohja

26.   Ferid Haki Lohja

27.   Fran Zef Mecaj

28.   Frederik Simon Haxhari

29.   Pashuk Gjon Zefi

30.   Ismail Rexhep Valishta

31.   Avni Shaban Selimi

32.   Bardh Gac Zefi

33.   Sulejman Brahim Mali

34.   Martin Prek Ujkaj

35.   Irma Hamdi Borshi

36.   Vase Pjeter Pepaj

37.   Zija Latif Gjorreta

38.   Hamid Elez Kopshti

39.   Ismet Abdyl Bejtja

40.   Broz Gac Gjecaj

41.   Maliq Hamid Cani

42.   Gezim Isa Shullani

43.   Sander Kole Lukaj

44.   Gjon Lek Markaj

45.   Pllumb Brahim Avija

46.   Gjon Gjeke Lulaj

47.   Bec Luigj Cekaj

48.   Rasim Ali Alija

49.   Ramazan Qemal Rexhepi

50.   Nikoll Gjek Delaj

51.   Kole Prend Simoni

52.   Frederik Simon Lazri

53.   Pjeter Gjon Tushaj

54.   Pjeter Hile Pali

55.   Bashkia Shkoder

56.   Erald Kujtim Perseku

57.   Lutfi Qamil Kasemi

58.   Lirije Hajdar Teli

59.   Mimoza Fahri Kastrati

60.   Ermira Fahri Kruja

61.   Aida Fahri Bekteshi

62.   Vedat Muhamet Myftija

63.   Ndoc Mark Hilaj

64.   Gjergj Curej

65.   Zef Hile Lazri

66.   Gjoke Nikolle Pacani

67.   Prel Prek Ujkaj

68.   Shaban Eljaz Flamuri

69.   Ndue Jak Kola

70.   Mark Gjon Tushaj

71.   Jolanda Vase Lazri

72.   Pjeter Hile Bardeli

73.   Ndue Prend Lika

74.   Dode Bibe Ndoci

75.   Rrok Zef Filipi

76.   Gasper Zef Maka

77.   Prek Zef Preka

78.   Tome Loro Simoni

79.   Mario Pjeter Zefi

80.   Ndreke Shtjefen Lazri

81.   Frano Jake Filipi

82.   Nikoll Pashuk Gjekaj

83.   Drande Zef Prendi

84.   Ndoc Jak Marku

85.   Lazer Gjergj Lazri

86.   Leze Jak Zefi

87.   Edmond Pashko Gjerkaj

88.   Kole Mark Koleci

89.   Angjelin Ndoc Lazri

90.   Anton Lek Maka

91.   David Vase Jaku

92.   Tome Nike Bota

93.   Mark Luc Marashi

94.   Simon Cuk Simoni

95.   Lek Ndue Maka

96.   Gazmend Zef Bala

97.   Majlinda Lash Kolaj

98.   Daut Et-Hem Ymeri

99.   Gjelosh Ndoc Ndou

100.                       Gasper Mark Hilaj

101.                       Loro Shuk Kola

102.                       Prele Gjelosh Nika

 

 

TIRANË

1.       Agim Feim Fejzo

2.       Ali Ramazan Hasa

3.       Arjan Haxhi Kashari

4.       Bledi Harashim Altafa

5.       Manjola Arian Altafa

6.       Elio Agim Kamberi

7.       Enver Ismail Hoxhaj

8.       Enver Sali Lekzeqiri

9.       Nuri Sali Lekzeqiri

10.   Fatlum Mahmut Shaba

11.   Fiqiri Jakup Doka

12.   Flamur Sali Kalemi

13.   Hasan Shyqyri Dervishi

14.   Hasan Abdi Kllojka

15.   Haxhi Dalip Hoxha

16.   Hysni Jonuz Vodha

17.   Ilir Halil Cani

18.   Isuf Sulejman Metaj

19.   Lindita Rexhep Metaj

20.   Lule Beqir Koci

21.   Reshat Zaim Lama

22.   Sami Raif Islamaj

23.   Samiha Zyber Islamaj

24.   Sofije Bajram Gjoshi

25.   Kujtim Qamil Kita

26.   Mefail Mehmet Vllacaj

27.   Jeta Halil Vllacaj

28.   Sami Ali Bali

29.   Roland Muharem Lala

30.   Blerim Muharem Lala

31.   Muharem Kalem Lala

32.   Selam Demir Bakali

33.   Musa Rrapush Pali

34.   Osman Mahmut Uku

 

 

ELBASAN

 

1.       Agim Qazim Gjevori

2.       Eqerem Beshir Ali

3.       Gezim Seit Kume

4.       Agron Seit Kume

5.       Vath Kastriot Cani

6.       Tajar Ali Qerfozi

7.       Hasan Islam Islami

8.       Aldi Hilmi Kozaria

9.       Artan Filip Bodurri

10.   Sulejman Ibrahim Plakalliu

11.   Ferdinand Demir Bakri

12.   Fatmir Kamer Harja

13.   Lefteria Jorgji Tarusha

14.   Aurora Stas Konda

15.   Sokol Izet Canellari

16.   Halit Hamit Faiku

17.   Ilmi Shyqyri Popja

18.   Sami Sulejman Sula

19.   Lutfije Sabri Sula

20.   Skender Sulejman Dani

21.   Halit Sali Hoxha

22.   Kujtim Sali Spahiu

23.   Xhelal Sali Hoxha

24.   Merkur Miter Shaka

25.   Albi Ali Hushi

26.   Zybe Shaqir Komici

27.   Zare Qazim Belba

28.   Pali Merkur Qosja

29.   Zamira Zarif Hoxha

30.   Agim Misir Koni

31.   Haxhi Ismail Boci

 

 

 

KUCOVË

 

1.       Fadil Sami Plaku

2.       Perparim Mehdi Tafa

3.       Luftar Sulo Shkurti

4.       Dhimiter Mehmet Duka

5.       Atiqe Islam Pire

6.       Nikollaq Arqile Sallo

7.       Bledar Mestan Plaku

8.       Kujtim Sulo Dabaku

9.       Luto Emin Liko

10.   Krenar Mesut Plaku

11.   Karafil Hamdi Kapllani

12.   Luftim Demir Kullolli

13.   Klodian Ymer Muska

14.   Mustafa Ymer Serdari

15.   Milto Mihal Alabaku

16.   Shyqeri Tahir Cuni

17.   Novruz Zarif Braushi

18.   Petrit Dervish Bakiu

19.   Gori Thanas Duka

20.   Fatime Xhemal Toska

 

 

 

LEZHË

 

1.       Gjon Pjeter Kaci

2.       Sali Xhemal Lika

3.       Arben Franush Daija

4.       Sadik Sali Dinaj

5.       Lek Gjin Gjini

6.       Gege Ndue Pergjivuka

7.       Tane Ismail Cekrezi

8.       Zef Mark Kaceli

9.       Kristian Nikoll Gjika

10.   Gjergj Ndue Jushi

11.   Lin Gjok Gjeci

12.   Kastriot Preng Ndoj

13.   Dritan Nikoll Lusha

14.   Spahi Hysen Jahja

15.   Tomë Nikoll Ndrezaj

16.   Vitor Prend Gjoni

17.   Astrit Ndue Cupi

18.   Donjet Ndue Deda

19.   Altin Fran Lala

20.   Gjovalin Ndue Gjoka

21.   Mark Pjeter Deti

22.   Myzafer Zylal Cano

23.   Hamza Abdulla Shabani

24.   7 Kristjan Gjovalin Çupi

25.   Nikoll Gjon Gjoka

26.   Kol Pjeter Beka

27.   Anton Pjeter Prenga

28.   Altin Pjeter Prenga

29.   Leke Zef Lleshi

30.   Petrit Mark Tolici

31.   Bardh Pjeter Kovaci

32.   Pjeter Zef Kola

33.   Gjergj Nikoll Shpani

34.   Lulzim Paulin Marku

35.   Gjergj Mark Plaku

36.   Gjin Zef Nikolli Mamurras

37.   Marjan Ndue Marku Kolsh

38.   Gjergj Nikoll Marku Balldre

39.   Bardhok Mark Pepa

40.   Tonin Llesh Toni

41.   Anton Pjeter Prenga

42.   Altin Pjeter Prenga

43.   Gjok Preng Moli

44.   Enrik Gjergj Lleshi

45.   Lule Preng Lleshi

46.   Dile Pjeter Prenga

47.   Ndoc Nikoll Bala

48.   Petrit Ndrecë Prenga

49.   Dod Bib Bushpepa

50.   Dave Ndue Bushpepa

51.   Anton Pjeter Prenga

52.   Altin Pjeter Prenga

53.   Fran Dod Lleshi

54.   Mark Gjet Tarazhi

55.   Kujtim Xhelal Lika

56.   Roland Mark Buci

57.   Gjon Mark Marku

58.   Arqile Zef Lleshi

59.   Hasan Sali Martinaj

60.   Dritan Gjon Leka

61.   Bardhok Gjon Perlesi

62.   Fran Gjin Papci

63.   Agron Ndrec Vlashi

64.   Vitor Ndrec Vlashi

65.   Preng Mark Prenga

66.   Zef Pjeter Doda

67.   Naze Hali Daka

68.   Ndue Mark Nezha

69.   Kujtim Gjon Gjelaj

70.   Kastriot Ded Lleshaj

71.   Albert Gjon Uku

72.   Lindita Mark Uku

73.   Sadik Sylo Hykaj

74.   Majlinda Sejfulla Hykaj

75.   Pjeter Mark Perskura

76.   Lirie Isa Dungaj

77.   Ndrec Preng Kaci

78.   Kole Ndue Paloka

79.   Gjon Mhill Shytaj

80.   Nikoll Col Ramaj

81.   Gjin Ded Preci

82.   Simon Gjergj Ndoci

83.   Preng Gjok Prenga

84.   Anton Preng Pepa

85.   Sheklqim Shim Tafaj

86.   Llesh Mark Karaci

87.   Vitore Ndue Ndoci

88.   Petrit Lin Ndreu

89.   Pjeter Llesh Markolaj

90.   Luan Ramadan Rranxi

91.   Mark Preng Nikolli

92.   Vat Gjon Lala

93.   Pjeter Gjon Gjini

94.   Ardit Pjeter Gjoka

95.   Mark Luan Lleshi

96.   Petrit Fran Kola

97.   Gjon Nik Toma

98.   Agron Haxhi Brahja

99.   Pavlin Zef Leka

100.                       Mark Gjon Mamli

101.                       Pashk Ndue Smajli

102.                       Martin Nikoll Ruci

103.                       Zef Prenge Leka

104.                       Mark Zef Tusha

105.                       Valmir Pashko Ndoka

106.                       Naim Ramazan Lama

107.                       Shtjefën Ndue Koka

108.                       Behar Han Medja

109.                       Mhill Pjeter Mrruku

110.                       Fatmir Mikel Stojani

111.                       Amarildo Mikel Stojani

112.                       Bardhok Dede Gjoka

113.                       Lin Preng Tuci

114.                       Vladimir Lin Tuci

115.                       Gezim Bibe Gjaci

116.                       Valentin Zef Dedaj

117.                       Zef Dod Gjoka

118.                       Tonin Llesh Ceka

119.                       Gjevalin Mark Deda

120.                       Neritan Halim Hoxha

121.                       Gjovalin Martin Dushaj

122.                       Dave Zef Nikolli

123.                       Gjergj Kole Cuni

124.                       Leke Pashk Mardedaj

125.                       Shkurt Zef Prenga

126.                       Armir Gjok Bushi

127.                       Pjeter Ndue Gjinkolaj

128.                       Flora Nikoll Gjinkolaj

129.                       Rrok Llesh Kecanaj

130.                       Skender Muhamet Haxhia

131.                       Nikolin Ndoc Pemaj

132.                       Leonard Ndue Tirtja

133.                       Pashk Luigj Ndoja

134.                       Alfred Ndue Tirtja

135.                       Halil Shaban Hasalliu

136.                       Agron Haxhi Brahja

137.                       Altin Ndue Tirtja

138.                       Ndue Pjeter Gjini

139.                       Lek Zef Prenga

140.                       Ramazan Ibrahim Rama

141.                       Kol Gjergj Marku

142.                       Pellumb Haki Dervishi

143.                       Pjeter Mhill Gjoni

144.                       Fiqiri Mersim Hoxha