BREAKING NEWS

Situata e COVID-19 në vendin tonë, Ministria e Shëndetësisë jep lajmin e mirë, ja sa raste të reja janë shënuar në 24 orët e fundit (Harta e shpërndarjes)

Situata e COVID-19 në vendin tonë, Ministria e
x
BREAKING NEWS

Maturantët çohen në protestë para Qendrës për Shërbimin Arsimor, reagon 'flakë për flakë' ministrja Evis Kushi, tregon vendimin që pritet

Maturantët çohen në protestë para Qendrës për
x
BREAKING NEWS

Priten zhvillime të rëndësishme! Socialistët mbledhin sot Kongresin e jashtëzakonshëm në stadiumin “Air Albania”, rizgjidhen strukturat. Zbardhet e gjithë axhenda

Priten zhvillime të rëndësishme! Socialistët mbledhin sot
x
BREAKING NEWS

“Për të gjithë ata që i japin PS diçka sado të vogël”, Rama del me mesazhin e fuqishëm për të gjithë socialistët

“Për të gjithë ata që i japin PS diçka sado
x
BREAKING NEWS

PS mbledh sot Kongresin, paralajmërohet furtunë në parti dhe në administratë, emrat me më shumë vota drejt katapultimit në qeveri

PS mbledh sot Kongresin, paralajmërohet furtunë në parti dhe
x
BREAKING NEWS

Shantazhet e Berishës ndaj SHBA për të marrë PD, blof për të rritur pazarin, deputetët demokratë kundër rikthimit të tij

Shantazhet e Berishës ndaj SHBA për të marrë PD, blof
x

Ekonomia

Zbardhet lista, ja familjet që marrin lejet e legalizimit, Kadastra nxjerr emrat për Tiranën, Fierin dhe për Durrësin

Zbardhet lista, ja familjet që marrin lejet e legalizimit, Kadastra nxjerr

Kadastra publikon emrat e pronarëve që marrin lejet e legalizimit. Në kuadër të objektivit për të mbyllur sa më shpejt procesin e legalizove, Agjencia Shtetërore e Kadastrës ka vijuar me shqyrtimin e dosjeve të shtëpive që presin të legalizohen. Në muajt e fundit pothuajse çdo ditë Kadastra publikon emrat që janë kualifikuar dhe pajisen me certifikatën e legalizimit. Ndërkohë, ditën e djeshme agjencia ka zbardhur emrat e radhës, të cilët tashmë do të gëzojnë të qetë pronën e tyre. Sipas të dhënave të publikuara, janë 304 familje që marrin dokumentin e legalizimit për banesat, që deri më sot figuronin si ndërtime pa leje. Në bazë të njoftimit të publikuar nga Agjencia Shtetërore e Kadastrës, emrat që do marrin lejen e legalizimit u përkasin zonave kadastrale si: Tiranë, Durrës dhe Fier. “Kadastra përcakton se, drejtoritë vendore të ASHK Tiranë, të ASHK Durrës dhe ASHK Fier, ASHK Kukës, ASHK Kuçovë dhe të tjerë duhet të bëjnë afishimin publik për qytetarët, në zbatim të VKM nr. 1040 date 30.05.2021. “Për përcaktimin e rregullave të zbatimit të kritereve të legalizimit dhe miratimin e modelit të aktit të legalizimit, për ndërtime pa leje”, për të konfirmuar se, kanë marrë në shqyrtim kërkesën e qytetarëve të mëposhtëm. Publikimi i kërkesave për afishim të subjekteve që po trajtohen nga ASHK bëhet për një periudhë 30 ditore”, thuhet një njoftim. Për rastet kur afishimi i emrave përfitues nuk bëhet nga ASHK përkatëse gazeta po sjell sot emrat e të gjitha familjeve që do marrin lejen e legalizimit për dosjet që janë shqyrtuar deri në 31 maj 2021.

Rritet numri i aplikimeve

Kadastra bën me dije se me heqjen e kufizimeve anticovid dhe me lehtësitë e bëra në ligjin për legalizimet viti 2021 ka nisur me një valë të lartë aplikimesh. Në këto kushte Kadastra ka raportuar se pas marrjes së vendimit për heqjen e taksës së infrastrukturës si detyrim për të vijuar me procesin e legalizimit, numri i aplikimeve për legalizime është rritur ndjeshëm. Rikujtojmë këtu se vitin që shkoi janë bërë disa lehtësime në procedura për legalizimet. Më kryesoren përmendim se qytetarët nuk janë të detyruar të paguajnë taksën e infrastrukturës për t’u pajisur me leje legalizimi. Për të qenë më të qartë, nëse deri në vitin 2019 qytetarët pasi u kishte dalë emri për të tërhequr tapinë duhej domosdoshmërisht të paguanin taksën e infrastrukturës në bashki, në të kundërt nuk do mund të tërhiqnin dokumentin e legalizimit dhe as certifikatën e pronësisë. Por duke parë që ky rregull po pengonte familjet të aplikonin për legalizime dhe as nuk po paguanin taksë, qeveria vendosi ta heqë atë si detyrim për të marrë lejen e legalizimit, ama mbetet në fuqi si një taksë që duhet paguar. Gjithsesi, e mira është që nuk do ketë ndikim në procesin e legalizimit. Në këtë mënyrë edhe Agjencia Shtetërore e Kadastrës në bashkëpunim me zyrat kadastrale nëpër bashki ka ecur në ritme më të shpejta për përfundimin e procesit të legalizimit sa më parë. Ndërsa, i shtojmë këtu faktin se tashmë zyrat e Kadastrës për verifikimin e aplikimeve dhe zbardhjen e emrave fitues po punojnë me kapacitet të plotë. Kjo tregon që, procesi i legalizimit po ndjek objektivin e parashikuar.

Ja lista me pronarët që marrin lejen e legalizimit

TRIANË

1.       Nazmi Rexhep Kastrati

2.       Teuta Ymer Kastrati

3.       Ibahim Ismail Doda

4.       Rigels Nazmi Kastrat

5.       Asqeri Mustafa Maksuti

6.       Majlinda Rexhep Dardha

7.       Demush Azem Kurmerkaj

8.       Maria Sami Stefani

9.       Zybe Saqe Zeneli

10.   Behar Abedin Fejzo

11.   Qazim Zarif Hibo

12.   Luljeta Neki Çobanaqi

13.   Arben Agron Hoxha

14.   Qazim Zarif Hibo

15.   Miranda Istref Ciko

16.   Ardjan Hysen Ibrahimi

17.   Gentian Vebi Dema

18.   Fitnete Iliaz Bastri

19.   Hysni Xhavit Tenolli

20.   Ilir Riza Shkalla

21.   Gentian Fatbardh Shabani

22.   Piro Llambi Caci

23.   Iris Syrja Demirxhiu

24.   Farie Zeqir Beraj

25.   Ervin Nikoll Sinarji

26.   Çup Lazim Duka

27.   Sefer Gezim Kuburja

28.   Elvis Rexhep Selimja

29.   Selman Hamdi Kata

30.   Ermal Syrja Demirxhiu

31.   Anduela Kristaq Arapi

32.   Sara Petrit Redhaj

33.   Erjon Aqif Demaj

34.   Kujtim Selman Koçi

35.   Simon Vasil Simoni

36.   Kadri Muharrem Rusi

37.   Eni Bujar Skapi

38.   Edison Selaudin Kerçishta

39.   Emirjana Hasan Polisi

40.   Edmond Flamur Canaj

41.   Hysni Sinan Sina

42.   Jani Qamil Muha

43.   Muharrem Mexhit Toçilla

44.   Adhurim Nezir Caka

45.   Enkelejda Xhevahir Gripshi

46.   Klodjana Robert Gogo

47.   Prende Zef Meshaj

48.   Gezim Marash Marashi

49.   Gazmir Halil Bokçiu

50.   Oligerta Kujtim Loga

51.   Nesim Hysni Fiku

52.   Eneja Arben Nexhipaj

53.   Gerald Spiro Çikani

54.   Saimir Belul Kondi

55.   Blerim Xhemal Skura

56.   Bruno Hysni Sina

57.   Zenel Zenel Shera

58.   Erind Lulezim Pasmaçiu

59.    Davide Andon Velo

60.    Arjan Selman Lleshi

61.    Maksim Ferzuli Ajasllari

62.    Artur Guri Zito

63.   Bexhet Xhevat Berzheshta

64.    Pavlo Petrit Lako

65.   Qazim Zarif Hibo

66.   Sokol Hamit Sokoli

67.    Endrin Hajdar Shahollari

68.   79 Fatmir Qazim Bejko

69.   80 Indrit Kujtim Stafasani

70.    Eduart Rexhep Koçi

71.    Arjan Safet Myrtaj

72.   Alketa Baki Goxhaj

73.    Nadire Ramiz Mema

74.   Robert Jani Marko

75.   Doreta Arenc Çelaj

76.    Ilir Beqo Çela

77.   Bledar Halil Brahimaj

78.   Mimoza Zylyf Kaja

79.    Fisnik Ramazan Perlica

80.    Denis Ilirjan Latollari

81.    Endri Sabri Caushllari

82.    Abaz Hysen Merkohasni

83.   Mirjan Andrea Koleta

84.    Fatjon Agush Caka

85.    Selvi Resul Sulanaku

86.   Halim Ymer Hoxha

87.    Fiqiri Skender Çela

88.   Arban Eduart Selimanaj

89.    Arjan Musllim Dana

90.   Valbona Van Shehu

91.    Shpetim Ramazan Dina

92.    Sadete Adem Shehu

93.    Lavdie Ramazan Pashollari

94.   Jonuz Musa Osmani

95.   Maksimilan Kastriot Krypi

96.    Solida Sami Mejdani

97.   Mustafa Abaz Bilbili

98.    Memisha Kanan Qendro

99.    Erion Sport Marku

100.                       Armonela Behar Toska

101.                        Bledi Bahri Tafa

102.                        Kreshnik Bardhyl Rami

DURRËS

1.       Agush Estref Dedja

2.       Mirela Lek Mhilli

3.       Hyqmet Beqo Metrollari

4.       Artan Mesin Shqypi

5.       Zeqir Tahir Biba

6.       Gezim Gjon Cukaj

7.       Preng Ndue Nikolli

8.       Petrit Sherbet Cila

9.       Iris Petraq Pojani

10.   Shahin Ramiz Tringej

11.   Shahin Gazeli Arifi

12.   Petrit Xhemali Saliu

13.   Agim Selman Shurdhi

14.   Drite Dajlon Bizhga

15.   Kastriot Ibrahim Goxhobell

16.   Petrit Sherbet Cila

17.   Vjollca Rustem Koka

18.   Qemal Avdi Mecja

19.   Mail Myftar Koko

20.   Petrit Zenel Hasani

21.   Ermal Sulo Mucaj

22.   Ferik Osman Dema

23.   Dritan Dajlan Kircheva

24.   Gjergj Mark Zef

25.   Gjovalin Zef Ndreca

26.   Flamur Shefik Rama

27.   Rrustem Rexhep Plaku

28.   Endri Arben Hoxha

29.   Angjen Pjeter Gjonpjetri

30.   Arben Dhimiter Petani

31.   Ervin Fatmir Troplini

32.   Shkelqim Telha Troplini

33.   Dorian Agim Barzezi

34.   Agim Emin Toci

35.   Bujar Fejzi Verlaci

36.   Adem Muharrem Talja

37.   Shoqeria Varaku

38.   Azem Zeqir Zeqiri

39.   Ramazan Ilmi Hoxha

40.   Lavdije Ramadan Ferollai

41.   Pellumb Xhavit Hasi

42.   Zihni Eqrem Vojka

43.   Robert Hashim Dregjoni

44.   Miftar Muharrem Prifti

45.   Shefqet Liman Dani

46.   Eljana Kujtim Ahmeti

47.   Agim Mete Dovlla

48.   Miri Selam Zhuka

49.    Xhetan Kurt Kovaci

50.    Flamur Sherif Sefa

51.   Kujtim Rahman Petova

52.   Asllan Arif Menga

53.   Klodi Belul Metollari

54.    Perparim Hysen Mani

55.   Besnik Fetah Methasa

56.   Shkelqim Fetah Methasa

57.   Haxhi Brahim Bejtja

58.    Leonard Ylli Domi

59.    Fatmir Rrapush Hallulli

60.    Sanije Isuf Braholli

61.    Shaban Besim Tafilaj

62.    Dhurata Maliq Shehu

63.    Ina Vlash Gjergji

64.    Ram Sejdi Mici

65.    Rrahman Sejdi Mici

66.    Aleksander Qatip Cani

67.   Afrim Shqyri Hamzaj

68.    Demir Bajram Buziu

69.    Hasan Hysen Bregu

70.    Arshin Rexhep Xhelili

71.    Perparim Sami Kasa

72.    Bashkim Bajram Manuka

73.   Mirush Hysen Begu

74.    Arben Metush Ferhati

75.   Gerjan Ibrahim Hyseni

76.   Daniel Deni Hyseni

77.   Gentiana Petrit Mansaku

78.    Kadri Demir Zani

79.   Bashkim Shamet Qose

80.    Bektash Safet Dervishi

81.    Lindita Vangjel Pacani

82.   Albert Jak Vila

83.    Elbert Hajri Cami

84.   Klaudja Sali Hito

85.   Ardjan Xhaferr Alibejsi

86.    Zenel Elez Doda

87.   Viktor Riza Carja

88.    Refik Sali Salillari

89.    Altin Gjon Lalaj

90.    Ilirjan Telha Shabani

91.    Ardian Petrit Tragaj

92.    Alfred Prenge Cupi

93.    Xhevdet Ramiz Dogjani

94.    Elez Mahmut Hasani

95.   Xhevat Kamber Mici

96.   Tahir Liman Buci

97.   Xhevahir Elez Xhurra

98.   Nuri Tafil Rama

99.   Roland Petrit Krasniqi

100.                       Myrtezan Xhelil Bera

101.                        Nefail Sali Pasho

102.                        Hamit Abdush Zeneli

103.                        Zihane Mustafa Krasniqi

104.                        Ylli Rexhep Hoxha

105.                        Izet Sherbet Cila

106.                        Hyre Binok Lugjaj

107.                       Skender Besim Memini

108.                        Violent Neki Cekrezi

109.                        Fatmir Gani Ahmetaj

110.                        Altin Pren Djaloshi

111.                       Rejdi Asllan Kaceli

112.                        Aurel Fiqiri Shera

113.                        Edmond Fadil Halilaj

114.                       Ilmi Riza Begja

115.                        Islam Xhemali Tafaj

116.                       Urim Halil Tokaci

117.                        Bilbil Elmaz Axhami

118.                        Bilal Adem Visha

119.                        Vebi Mersin Sula

120.                        Besnik Zeqir Hasa

121.                        Vesel Veli Kovaci

122.                        Ervis Rapush Bejdo

123.                        Agim Fetah Himalli

124.                        Halit Basri Lala

125.                       Mirash Mark Qokaj

126.                       Ornela Qemal Gjepali

127.                        Simon Zef Lleshaj

128.                       Enxhi Nasip Ceka

129.                       Ymer Ahmet Dushaj

130.                        Gjuran Zyber Alia

131.                        Luan Fadil Zeneli

132.                        Jorgo Sulejman

133.                       Xhelal Neki Bregu

134.                       Elton Franko Tufa

135.                       Sadush Mehmet Metani

136.                       Sinan Hamid Dema

137.                        Ardian Liman Mema

138.                       Gezim Ferik Sadikllari

139.                        Bedrije Tahir Beqiraj

140.                        Qazim Shaqir Hysenbelli

141.                       Gezim Veli Xhepa

142.                        Engjellush Hasan Kapllani

143.                        Nazmi Haxhi Ramo

144.                       Trashegim Syle Prenga

145.                        Flamur Rifat Gryka

146.                       Bexhed Rifat Gryka

147.                        Selman Dilaver Mulellari

148.                        Ervin Petrit Toska

149.                       Imer Asllan Dida

150.                        Floren Qemal Allaraj

151.                       Alma Naim Ahmeti

152.                        Besnik Shaqir Hallulli

153.                        Trendelina Guri Zacellari

154.                       Alfred Agim Berati

155.                        Ilia Simon Peri

156.                       Shqiponja Isuf Lamce

157.                        Rexhep Naxhi Nasufi

158.                        Kasem Sulejman Kasemi

 FIER

1.       Krenar Jashar Minaj

2.       Ardian Ali Mehmetaj

3.       Ladimir Ramadan Minaj

4.       Lavdosh Qemal Braka

5.       Besnik Idajet Abazaj

6.       Shoqeria Mava Profil

7.       Iljas Faik Nuhaj

8.       Novruz Ceno Brakaj

9.       Nevruze Sali Thanasaj

10.   Shpetim Sabri Begaj

11.   Petraq Mihal Cuko

12.   Artur Ferrik Bana

13.   Mina Ndini Tiko

14.   Fatos Barjam Rama

15.   Bujar Xhevit Dyle

16.   Dhimiter Vangjeli Kushi

17.   Sokol Enver Beqiraj

18.   Xhemal Osmen Osmeni

19.   Hetem Sazan Shanaj

20.   Viktor Sadik Baha

21.   Osmen Zeqir Kukaj

22.   Hair Sulo Brakaj

23.   Qamil Shaqir Veliu

24.   Selaudin Ceno Bogdani

25.   Armand Pellumb Plaka

26.   Kujtim Qani Grembi

27.   Arjan Bilbil Murataj

28.   Ledjan Gramos Toska

29.   Harilla Sotir Gjata

30.   Halit Hamit Thana

31.   Bardhyl Isamil Basha

32.   Elidon Murat Hamollari

33.   Kastriot Flamur Ruko

34.   Ismail Hajder Zani

35.   Andon Todi Pjetri

36.   Fatmir Qazim Vrapi

37.   Arjan Rapush Zena

38.   Bledar Ruzhdi Veli

39.   Vasil Jani Goga

40.   Bahir Sulo Hyka

41.   Hekuran Idris Musaku

42.   Novrus Axhem Nonaj

43.   Stefo Spiro Mato

44.   Jorgo Xhelal Buzi

Më të lexuarat